5 rzeczy na hajpie w polskim rapie, które miały miejsce w minione lato


20 września 2019

Podziel się newsem:

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Można powiedzieć, że okres wakacyjny obfitował w najróżniejszego rodzaju wydarzenia – od premier płyt po bójki. W telegraficznym skrócie postanowiliśmy przybliżyć Wam czym żyło środowisko hip-hopowe przez ostatnie 2 miesiące.

1. Obezwładnienie Żabsona przez ochronę na Mazury Hip-Hop Festival 2019

Tegoroczny MHHF w Giżycku wiele osób (a na pewno Żabson) zapamięta nie ze względu na 18. edycję imprezy, tylko na bardzo nieprzyjemny incydent pod sceną.

Sytuacja miała miejsce podczas koncertu grupy Chillwagon. W momencie, gdy Żabson próbował wskoczyć w tłum fanów z barierek odgradzających publikę od sceny, błyskawicznie pojawiła się ochrona, która ściągnęła rapera z barierek i brutalnie powaliła go na ziemię. Cała ta sytuacja mogła skończyć się tragicznie. Na nagraniach widać, że w momencie powalania na ziemię głowa Żabsona znajduje się bardzo blisko metalowego pręta.
Raper skomentował całą sytuację za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych:

W repertuarze mam wiele zabaw z tłumem – skakałem na ludzi ponad 150 razy i mimo, że wprowadziłem do polskiej rap gry kilka patentów, to nigdy nie stanowiły dla nikogo żadnego zagrożenia. Chcę w ten sposób budować poczucie wspólnoty z moim fanami, z którymi łączy mnie ta sama miłość do muzyki. Tym bardziej boli mnie wczorajsza sytuacja, w której próbując po raz kolejny dać z siebie 200%, zostałem potraktowany tak jak to widać na filmikach. Przykro mi, że w naszym kraju dalej zdarzają się takie rzeczy i ludzie którzy reagują przemocą na coś czego nie rozumieją potrafią mieć tak duży wpływ na nasze życie.

Po tym wydarzeniu ekipa Chillwagonu rzuciła mikrofony na scenę i przerwała cały koncert. Zajście podczas MHHF skomentowali również organizatorzy festiwalu, którzy opowiedzieli się całkowicie po stronie Żabsona.

2. Polish Hip-Hop Festival 2019

Tegoroczna, VII edycja Polish Hip-Hop Festival przerosła wszelkie oczekiwania. Ponad 100 koncertów i wyprzedane wszystkie wejściówki. Na nadwiślańskiej plaży zgromadziło się ponad 20 tysięcy osób, co jest absolutnym rekordem w historii płockiego festiwalu.

Na PLHHF 2019 w tym roku mogliśmy zobaczyć i usłyszeć m.in. Sokoła, PRO8L3M, Tedego, Bedoesa czy Chillwagon. Oczywiście nie mogło nas tam zabraknąć. Jeżeli jeszcze nie widzieliście naszego aftermovie i nie czytaliście relacji z PLHHF, szybko nadrabiajcie zaległości!

3. Bójka pomiędzy GSP a Oyche Donizem

Sytuacja Mobbyn przypomina trochę brazylijską telenowelę. Panowie na przestrzeni kilku lat zawieszali i wznawiali działalność artystyczną. Jednak prawdziwy konflikt zrodził się w momencie, gdy Belmondo poinformował na swoim Instagramie o odwołaniu kilku koncertów grupy, czym zaskoczył organizatorów i samego Oyche Doniza.

Następnie, również za pośrednictwem Instagrama Belmondo nazwał swojego kolegę z zespołu m.in. konfidentem i użył jeszcze kilku obraźliwych słów w jego kierunku.

Powiedzieć, że relacje pomiędzy raperami nie należą do najlepszych to za mało. Oyche Doniz pożegnał się z Mobbyn, a trzon zespoły tworzą obecnie Belmondo i GSP. Pod koniec sierpnie podczas koncertu grupy w Katowicach doszło do bójki pomiędzy GSP i Oyche Donizem. Podczas starcia w ruch poszły m.in. maczety, co zakończyło się wizytą Oyche Doniza w szpitalu.

Po całej sytuacji Mobbyn za pośrednictwem swojego konta na Facebooku wydało oświadczenie, w którym przeprasza fanów za całą sytuację, które na Instagramie wyśmiał Benito ze składu Tuzza. W odpowiedzi na komentarz Benito, GSP odgrażał się, że Tuzza m.in. będzie „jadła gówno”.

Nam pozostało nic innego jak obserwować jak rozwiąże się konflikt pomiędzy Belmondo, GSP, Oyche Donizem, a Tuzzą. Choć wydaje mi się, że nie nastąpi to prędko.

4. Bonus RPK nie stawił się w więzieniu

„Szukajcie a znajdziecie” – tak na swojej stronie na Facebooku pisał Tomasz Chada w 2014 roku, gdy nie stawił się w więzieniu po wyjściu na przepustkę. To samo można powiedzieć o Bonusie RPK, który 2 września nie stawił się w zakładzie karnym w celu odbycia z 5,5 letniego wyroku przyznanego za domniemany handel narkotykami.

Sytuację skomentował Adam Woźny – pełnomocnik prawny rapera. W swojej wypowiedzi Woźny stwierdził, że raper nie ma zamiaru stawić się w zakładzie karnym w związku ze złożeniem wniosku o odroczenie odbywania kary. „

Przepis mówi, że jeśli rozpocznie się odbywanie kary, wniosek o odroczenie kary jest odrzucany z automatu. Sąd miał wystarczająco dużo czasu, żeby zająć się wnioskiem, a tego nie zrobił.

Co ciekawe, słowa adwokata zdementowała narzeczona Bonusa RPK. Według niej Bonus nie ma żadnego kontaktu ze swoim adwokatem i po prostu musi sobie wszystko poukładać.

Tego samego dnia na Facebooku rapera pojawił się obszerny wpis, w którym Bonus wyjaśnił całą swoją sytuację i udostępnił nowy utwór pt. POPRAWA PRAWA.

5. Nowy album Taco Hemingwaya

Lato to przede wszystkim czas wydawania nowych albumów. 9 sierpnia miała miejsce fizyczna premiera płyty Taco Hemingwaya, Pocztówka z WWA, lato ’19. Napisałem „fizyczna”, ponieważ 23 lipca raper niespodziewanie jak to ma w zwyczaju udostępnił cały album do odsłuchu na YouTubie.

Jako dzieciak jeździłem na Stadion Dziesięciolecia, gdzie wymieniałem kieszonkowe na pirackie albumy hiphopowe. W wieku nastoletnim logistykę ułatwiła mi rewolucja torrentowa, jednak wygoda ta rosła proporcjonalnie do kiełkującego poczucia winy. Nie mniej jednak, te setki przesłuchanych albumów, nielegalnie nabytych, wpłynęły na to jakim jestem człowiekiem oraz muzykiem (no dobra — “muzykiem”).


Wraz z wydaniem “Trójkąta warszawskiego” obiecałem więc sobie, że – celem spłacenia długu – moje albumy zawsze trafiać będą do internetu za darmo. Oto najnowszy z nich. Pocztówkę wrzucam klasycznie bez singli, teledysków i promocji, bo pilnie muszę zakończyć już ten etap prac. Bo chcę skupić się na kolejnym projekcie. Bo jest lipiec. Bo to moje piosenki i moja decyzja. Bo tak. W ogłoszenia sierpniowej daty premiery — mam nadzieję, że wybaczycie mi tę zmyłkę. Chodziło mi tylko i wyłącznie o premierę fizyczną.


Potraktujcie ten album jako jeden wielki singiel. Teraz możecie naprawdę zdecydować, czy płyta zasługuje na dołączenie do waszej kolekcji. Na sam koniec, pozwólcie, że zabrzmię jak typowy raper: dziękuję wam za wsparcie. Tylko dzięki wam mogę codziennie robić to, co kocham.


Do następnego, Fifi


Przypomnijmy, że raper już 27 września zagra koncert wraz z Dawidem Podsiadło na PGE Narodowym.

Sprawdź na Spotify naszą playlistę z najlepszym polskim hip-hopem tego roku!

Podziel się newsem:

Polub Rytmy.pl na Facebooku: