kadr z teledysku

sanah dominuje sprzedaż fizyczną w Polsce


01 lutego 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Związek Producentów Audio-Video opublikował roczne podsumowanie Oficjalnej Listy Sprzedaży. Podium zostało zdominowane przez sanah. W zestawieniu znaleźli się też m.in. Mata, Ekipa, czy Sokół.

sanah nie ma sobie równych

W najnowszym raporcie podanym przez ZPAV najpopularniejszą artystką w ostatnim roku była sanah. Piosenkarka uplasowała się dwukrotnie w pierwszej trójce. Szczyt podium zajmuje Irenka. Album 24 listopada otrzymał diamentową płytę, którą Związek Producentów Audio-Video przyznaje rodzimym artystom za sprzedaż ponad stu pięćdziesięciu tysięcy egzemplarzy. Piosenkarka zajęła również trzecie miejsce albumem Królowa dram, który 26 stycznia tego roku również otrzymał diamentowe wyróżnienie. Obie płyty zostały wydane nakładem Magic Records oraz dystrybuowane przez polską filię Universal Music.

Zobacz: Adele, sanah i Dawid Kwiatkowski mają się z czego cieszyć – przyznano im ważne wyróżnienia

Pomiędzy dwiema płytami autorki Ale jazz! znalazł się Młody Matczak od Maty wydany nakładem SBM Label. Album ukazał się na rynku 1 października i już dwa single pokryły się diamentem. Najwyższe sprzedażowe wyróżnienie w Polsce otrzymały utwory Patoreakcja oraz Kiss cam (podryw roku). Sam album Młody Matczak jak na razie otrzymał “jedynie” potrójnie platynowe wyróżnienie, czyli sprzedał się w nakładzie przekraczającym dziewięćdziesiąt tysięcy egzemplarzy. ZPAV przyznał wspomnianą nagrodę 27 października, niecały miesiąc po premierze krążka.

sanah feat. Vito Bambino – Ale jazz!

Ekipa Friza tuż za podium

Zaraz za Królową dram znalazła się Ekipa z albumem Sezon 3. W lipcu ZPAV przyznał grupie youtuberów platynową płytę za sprzedaż albumu, a pięć piosenek z krążka również otrzymało platynowe wyróżnienie. W pierwszej dziesiątce pod względem sprzedaży uplasowali się także Kękę, PRO8L3M, Adele, Sokół, składanka Męskie Granie 2021 oraz Sobel.

olis zpav 2021
fot. materiały prasowe

Sprawdź także: Airplay 2021: jakie utwory najczęściej gościły na radiowych antenach w 2021 roku?

2021 rok okazał się korzystny dla rynku nośników fizycznych. Względem poprzedniego rocznego zestawienia OLiS sprzedaż wzrosła o 7%. Łącznie Polacy zakupili ponad milion trzysta tysięcy egzemplarzy płyt kompaktowych w ciągu minionych dwunastu miesięcy.

Związek Producentów Audio-Video opublikował roczne podsumowanie Oficjalnej Listy Sprzedaży. Podium zostało zdominowane przez sanah. W zestawieniu znaleźli się też m.in. Mata, Ekipa, czy Sokół. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →