Materiały prasowe

Adele, sanah i Dawid Kwiatkowski mają się z czego cieszyć – przyznano im ważne wyróżnienia


26 stycznia 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Platyny i diamenty w polskiej muzyce zaatakowały rynek wydawniczy początku 2022 roku. Tym razem powody do świętowania ma artystyczny tercet.

Mocny początek roku

Jak już zauważyliśmy na początku, styczeń 2022 roku przyniósł nam sporo wyróżnień w nadwiślańskim środowisku muzycznym. Opisywaliśmy to w niedawnym tekście, ale pozwólcie, że pokrótce zreferujemy. Posiadaczem złotej płyty za album Następny do piekła został Filipek, reprezentant QueQuality, ale nie tylko on. Mieliśmy do czynienia ze sporym osiągnięciem nobliwego Step Records, którego trzech zawodników podkreśliło swoją pozycję. Mowa o raperach takich jak Epis Dym KNF, Intruz oraz Dedis.

Nie zawiodły również wyższe rejestry sprzedażowe. Platyny i diamenty przypadły w udziale osobom związanym z polskim rapem. Zacznijmy od tych pierwszych. Potrójnie platynowe są już krążki Vanillahajs Tedego z 2015 i Pleśń Guziora z 2020 roku, poczwórnie – Pułapka na motyle Sobla., a pierwsze tego typu wyróżnienie mają na koncie Hulanki Young Leosi. Co zaś tyczy się diamentowych osiągów, to status przyznano oficjalnie albumowi ROMANTICPSYCHO Quebonafide. Oficjalnie, bo o tym wydarzeniu wiedzieliśmy już wcześniej.

Platyny i diamenty w polskiej muzyce: Guzior – Blueberry

Platynowy duet

12 stycznia swoją chwilę miały nie tylko dłuższe materiały, lecz także single. To wtedy wyróżniono platynami takie kawałki jak m.in. Baila Ella i Jungle Girl wspomnianej Leosi czy Drobna zabawa Magiery i również wspomnianego Sobla. Teraz do grona szczęśliwców dołączył Dawid Kwiatkowski ze swoim singlem Proste, który zbliża się do 20 milionów wyświetleń w serwisie YouTube. Warto dodać, że utwór pochodzi z wydanego pod koniec października zeszłego roku albumu zatytułowanego po prostu Dawid Kwiatkowski, który już się ozłocił.

Nie wiemy, czy Adele jest na bieżąco ze swoimi sukcesami na rynkach nieanglojęzycznych, ale jeśli tak – powinna sobie pogratulować. Jej album 30, który bardzo entuzjastycznie recenzowała dla Rytmów Weronika Szymańska (tekst znajdziecie tutaj) doczekał się podwójnej już platyny. Tradycyjnie więc wszystko na świecie może się zmieniać, ale popularność Brytyjki na świecie jest stała.

Platyny i diamenty w polskiej muzyce: Adele – Easy on me

Czysty diament

Podejrzewamy, że będzie to dla was tzw. oczywista oczywistość, ale trzeba to podkreślić. Mianowicie: rap zdominował polski rynek wydawniczy tak, że twórcy innych gatunków mogą spoglądać na niego z zazdrością. Od każdej reguły są jednak odstępstwa, co udowadnia sanah. Piosenkarka wciąż utrzymuje się na szczycie i dokłada kolejne osiągnięcia do długiej listy. 11 sierpnia zeszłego roku udało jej się zdobyć diament za singiel No sory, ale tuż za rogiem czekało coś jeszcze większego.

24 listopada wydana w maju 2021 roku Irenka doczekała się miana diamentowej płyty. Nie minął jednak nawet kwartał, a debiutancki longplay artystki, czyli przeżywająca renesans popularności na OLiS-ie Królowa dram, również może się poszczycić takim statusem. Pozostaje nam tylko pogratulować wszystkim, którzy mają swój dzień.

Platyny i diamenty w polskiej muzyce: sanah – Szampan

Platyny i diamenty w polskiej muzyce zaatakowały rynek wydawniczy początku 2022 roku. Tym razem powody do świętowania ma artystyczny tercet. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka Macklemore zabrał ważny głos. „Hind’s Hall” pochwalił sam Tom Morello z RATM Mocny początek […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →