Polska muzyka walczy z homofobią

Podziel się newsem:

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Polska właśnie otrzymała tytuł lidera homofobii w Europie. Na szczęście w muzyce nie ma podziałów. Zobaczcie, jak polscy artyści walczą z homofobią i przyłączcie się do nich!

Polska wygrywa! Ale czy o taką wygraną nam chodziło…?

Wczoraj dotarły do nas niezbyt optymistyczne informacje. Według rankingu ILGA Europe, który analizuje lokalne prawo i sposoby jego stosowania wobec osób LGBTI (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych), Polska okazała się być jednym z najbardziej homofobicznych krajów w całej Europie oraz najbardziej homofobicznym krajem w Unii Europejskiej.

Takie wiadomości nie napawają nadzieją na pomyślne rozwiązanie ciągnącej się w naszym kraju od lat batalii o równouprawnienie i tolerancję osób o odmiennej orientacji seksualnej. Odwoływane marsze równości, nagonka w mediach i hejt w Internecie to dla nich tylko wierzchołek góry problemów, z jakimi się borykają, bowiem u jej podnóża często leży przede wszystkim strach przed tak zwanym „wyjściem z szafy” i brakiem akceptacji ze strony najbliższych.

Zjednoczeni wobec muzyki przeciwko homofobii

W całej tej sytuacji pocieszeniem okazuje się fakt, że polska muzyka od lat walczy z homofobią. Wystarczy chociażby przypomnieć sobie ten ważny utwór z mocnym przekazem od Marii Peszek, która od zawsze otwarcie i odważnie wspiera środowiska LGBT+.

Na koncertach polskich artystów coraz częściej pojawiają się również akcenty wspierające społeczności o odmiennych orientacjach seksualnych. Są nimi chociażby tęczowe flagi, które artyści chętnie zabierają od fanów ze sobą na scenę, wyrażając tym samym wparcie, zrozumienie i to, że na ich koncertach każdy jest mile widziany i może czuć się swobodnie.

Zalewski tęcza
Krzysztof Zalewski

Dużym przełomem w tej kwestii była także sytuacja sprzed kilku miesięcy, kiedy to jeden z czołowych polskich raperów – Bedoes wyraził w swoim kawałku 1998 (mam to we krwi) swoją akceptację wobec odmiennych orientacji, wiary czy poglądów. Polskie środowisko hip-hopowe wciąż jest dość mocno zamknięte na kwestię tolerancji, więc ten muzyczny krok był wyjątkowo ważny!

Jestem dumny, że jestem Polakiem
Nie przeszkadza mi chłopak z chłopakiem
I nie jestem z lewej czy prawej
Po prostu za miłość nikt nie powinien płacić płaczem
Posłuchaj wariacie
Jestem wierzący I odmawiam pacierz
A jeśli ktoś nie wierzy w Boga lub ma inną wiarę
To nadal jest kurwa mym bratem

Kayax x Parada Równości

Wobec obecnej sytuacji, swoje wsparcie środowiskom LGBT+ okazuje wytwórnia Kayax. Artyści spod tego szyldu wydadzą bowiem specjalną składankę, powstałą przy współpracy z Paradą Równości, która w tym roku, z powodu pandemii, nie będzie mogła się odbyć.

Będzie to kolejna odsłona składanki Music 4 Boys & Gays sprzed 13 lat. Tym razem pod nazwą Music 4 Queers & Queens, polscy artyści zjednoczą się, aby wspólnie walczyć o równe prawa dla osób identyfikujących się ze środowiskiem LGBT+, które na co dzień wciąż zmaga się z wieloma problemami, nietolerancją, hejtem i wykluczeniem.

Na facebookowym profilu Kayah, założycielki wytwórni Kayax możemy przeczytać:

Jak widać, aktualnie jest jeszcze wiele do zrobienia w kwestii otwartości na różnorodność. Nowa składanka Music 4 Queers & Queens to wyraz wsparcia polskich artystów dla wszelkich grup i mniejszości, które zmagają się na co dzień z dyskryminacją i wykluczeniem.

Kayax – Music 4 Queers & Queens

Preorder składanki Music 4 Queers & Queens wystartuje 17 maja, w Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii. Z kolei jego oficjalna premiera będzie miała miejsce 29 maja. Na albumie znajdą się utwory takich artystów, jak: Viki Gabor, Krzysztof Zalewski, Brodka, Katarzyna Nosowska, Mery Spolsky, Ralph Kaminski, Gaba Kulka, RENI JUSIS, Julia Wieniawa, Sorry Boys, Barbara Wrońska, Michał Szpak, The Dumplings, Natalia Przybysz, Arek Kłusowski i inni.

Na Music 4 Queers & Queens usłyszycie zarówno dobrze Wam znane przeboje, jak i zupełnie nowe utwory oraz remixy, przygotowane specjalnie na tę okazję. Niespodzianką będzie także utwór polskich Drag Queens.

Music 4 Queers & Queens

Okaż dumę!

Przed nami czerwiec – Miesiąc Dumy. Ważny czas, który w tym roku wyjątkowo powinniśmy poświęcić na celebrację odmienności. W obecnej sytuacji, wsparcie środowisk LGBT+ jest bardziej istotne, niż kiedykolwiek, bo dziś Polska jest na pierwszym miejscu, z którego nie jesteśmy dumni. Ale wspólnie możemy to zmienić!

LGBT

Polska właśnie otrzymała tytuł lidera homofobii w Europie. Na szczęście w muzyce nie ma podziałów. Zobaczcie, jak polscy artyści walczą z homofobią i przyłączcie się do nich! Polska wygrywa! Ale czy o taką wygraną nam chodziło…? Wczoraj dotarły do nas niezbyt optymistyczne informacje. Według rankingu ILGA Europe, który analizuje lokalne prawo i sposoby jego stosowania […]

Podziel się newsem:

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Kup voucher na dowolny koncert

Biletomat.pl
50-500 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.