Krótka Piłka: Brodka [wywiad]


01 lipca 2019

Obserwuj nas na instagramie:

Od czasu debiutu w 2004 roku Monika Brodka pozostaje jedną z najciekawszych postaci na polskiej scenie muzycznej. Single takie jak Ten, Varsovie czy Dancing Shoes to już absolutna klasyka polskiej muzyki popularnej. Dziś w cyklu Krótka PiłkaBRODKA!

Poprzednie z serii Krótka piłka:

WCK
Linia Nocna
PRO8L3M
Krzysztof Zalewski
Spinache

Brodka w lipcu 2018 w duecie z Agimem Dżeljiljim nagrała cover utworu Izabeli Trojanowskiej Wszystko, Czego Dziś Chcę, tworząc tym samym jedną z najciekawszych reinterpretacji w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Przeczytaj wywiad z artystką.

BRODKA – WYWIAD

Artur Wojtczak: Twoje albumy są bardzo różnorodne stylistycznie – nagrywałaś zarówno pop, jak i alternatywę. Czy któraś z tych płyt jest ci obca po latach i żałujesz jej nagrania?

Brodka: Zdecydowanie nie. Każda z nich w chwili nagrywania była ważna i osobista. Przy każdej bardzo wiele się nauczyłam i rozwinęłam nowe umiejętności. Kto wie, czy gdybym nie nagrała którejś z nich, byłabym w tym miejscu, w którym jestem teraz.

Rozpoczęcie kariery za pomocą udziału w Talent Show – polecasz czy odradzasz? 

Brodka: Myślę, że w dzisiejszych czasach są inne formy promowania swojej twórczości. W 2004 roku, kiedy ja zaczynałam, nie było festiwali showcase’owych czy platform streemingowych, więc dziś o wiele łatwiej jest dotrzeć do słuchaczy.

Czy przywiązujesz wagę do branżowych nagród muzycznych?

Brodka: Zawsze miło jest być docenionym za swoją pracę. Cieszę się, gdy ludzie dostrzegają w tym, co robię, jakość i wysiłek, ale nagrody nie są motorem moich działań.

Twoje single miewały taneczne remiksy. Czy masz swojego ulubionego DJ-a / producenta, którego chciałabyś poprosić o reinterpretację swojej muzyki?

Brodka: Jeszcze kilka lat temu powiedziałabym, że Justice… hmmm, w sumie dzisiaj też nie pogardziłabym takim remixem (śmiech).

Wystąpiłaś z koncertem podczas klubowej imprezy Boiler Room, gdzie grali Catz ‘N Dogz i Seth Troxler. Amerykański superstar-DJ powiedział mi potem w wywiadzie, że Twój występ podobał mu się najbardziej. Czy podział muzyki na gatunki ma jeszcze sens? Czy lubisz przełamywanie konwencji? 

Brodka: Ja nie lubię wkładać muzyki w szufladki. Zawsze pytana o to, jaka będzie nowa płyta, mam problem z odpowiedzią. Dla mnie muzyka działa albo nie. Wyzwala emocje, wspomnienia, daje energię lub wprawia w melancholię. To najczęściej dziennikarze określają, że taka, a nie inna płyta jest w gatunku pop, jazz etc. Kiedy pojawiają się porównania z konkretnymi wykonawcami, łatwiej jest taką płytę sprzedać czy promować, bo ludzie czują się bezpieczniej, gdy zestawisz ją z czymś, co już znają. Na koniec najważniejsze jest to, czy dana płyta wyzwala emocje. Na pewno źle, gdy pozostawia człowieka obojętnym.

Książka i płyta, które zabrałabyś na bezludną wyspę to…

Brodka: Może jakaś muzyka ambientowa. Nie zmęczyłaby mnie za szybko. Do tego Listy Kerouaca z Ginsbergiem. Bardzo gruba lektura i dużo pikantnych smaczków.

Listy Kerouaca z Ginsbergiem

Ponadczasowa marka modowa, jaką cenisz to…

Brodka: Yohji Yamamoto – za jakość, styl i konsekwencję.

Yohji Yamamoto

Odniosłaś wielki sukces  z wyprodukowanym przez Agima coverem Wszystko Czego Dziś Chcę. Czy jest jakaś inna piosenka do zaśpiewania, którą masz na swojej liście życzeń? 

Brodka: Myślę, że przyszedł czas zaśpiewać jakieś własne, nowe piosenki! (śmiech)

Która piosenka z albumu z serii MTV Unplugged wymagała najwięcej pracy w dostosowaniu jej do wersji akustycznej? 

Brodka: Myślę, że Ten, czyli mój pierwszy singiel. Wywróciliśmy go zupełnie do góry nogami. W zasadzie napisaliśmy go na nowo. Musieliśmy zbliżyć się muzycznie do moich ostatnich płyt. Bardzo się cieszę z rezultatu. Jest jak skrzyżowanie soundtracku do horroru z muzyką Glenna Branki. Działa na zasadzie dużych kontrastów i dynamiki. Myślę, że pięknie zamyka tę płytę.

Od czasu debiutu w 2004 roku Monika Brodka pozostaje jedną z najciekawszych postaci na polskiej scenie muzycznej. Single takie jak Ten, Varsovie czy Dancing Shoes to już absolutna klasyka polskiej muzyki popularnej. Dziś w cyklu Krótka Piłka – BRODKA! Poprzednie z serii Krótka piłka: WCK Linia Nocna PRO8L3M Krzysztof Zalewski Spinache Brodka w lipcu 2018 w […]

Obserwuj nas na instagramie:


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →