Od “Zakręconej” do “Ćmy”. Jak zmieniał się styl Reni Jusis


22 grudnia 2018

Obserwuj nas na instagramie:

Reni Jusis – jedna z najciekawszych polskich wokalistek powróciła niedawno  na scenę po 7 latach nieobecności płytą „Bang!” – w ślad za nią pojawiła się tegoroczna „Ćma”.

Reni –  laureatka 4 Fryderyków, dyplomowana absolwentka Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Poznaniu i autorka wielu przebojów ( ” Zakręcona”, „Kiedyś Cię Znajdę”) jest na scenie już 20 lat!

Zaczynając od czarnych brzmień i imprezowego funku (produkcje Yaro) stopniowo zmierzała ku tanecznym parkietom nagrywając zarówno typowo klubowe kompozycje oscylujące wokół 2 stepu i Big Beatu aż po hip-hop (kooperacja z DJ 600 V).

Sprawdźcie jak zmieniał się muzyczny styl artystki – zarówno na singlach jak i w mniej znanych trackach!

„Zakręcona”

Przebojem „Zakręcona” Reni Jusis wskoczyła na listy przebojów i do stacji radiowych. Zwróciła uwagę wszystkich dobrym głosem i oryginalną stylizacją. Płytę produkował Jarosław „Yaro”  Płocica, dla którego wcześniej Reni nagrywała wokale („Rowery Dwa”, „Dziś Jest pełnia”).

 

„Byłeś Serca Biciem”

Na pierwszej płycie już dało się zauważyć fascynacje wokalistki i jej producenta muzyką taneczną: singiel „Byłeś Serca Biciem” zawierał znakomity remix house’owy.

 

„Uciekaj Buzi Buzi”

Drugi LP „Era Renifera” to eksploracja rejonów neo-soulu i popularnego wówczas big-beatu. Sample wokalne z „Uciekaj Buzi Buzi” posłużyły później polskiemu duetowi house’owemu WAWA za kanwę ich nagrania „Uciekaj” – bardzo popularnego w kultowej Radiostacji.

 

„Nic O Mnie Nie Wiecie”

Rok 2001 to data wydania jednej z najciekawszych płyt w historii polskiej muzyki tanecznej – „Elektrenika”.

Na tej płycie Reni ubiera kostium królowej polskich klubów: album jest przebojowy, słoneczny, z  ciekawymi, zawadiackimi tekstami. Muzyka zdradza fascynacje królującym na Wyspach Brytyjskich 2 stepem / UK Garage i funky house. Pierwszy singiel pojawił się na płycie również w wersji 2 stepowej.

„Jakby Przez Sen (Nigdy Ciebie Nie Zapomnę)”

Na tej samej płycie pojawia się soczysty house’owy banger ”Nigdy Ciebie Nie Zapomnę” – polecam posłuchać go z winyla! Na koncertach grany był natomiast mash-up z „Jus’ One Kiss” Basement Jaxx.

“Wynurzam Się”

“Trans Misja” to jeden z przełomowych albumów Reni Jusis: spójna koncepcja, bogate aranżacje, inspiracje elektro: koncerty z trasy otwierała hipnotyczna piosenka “Wynurzam się”.

“Mixtura”

“Magnes” był albumem o dużym potencjale komercyjnym: łączył popowe szlagiery do radia z parkietowymi wymiataczami. Utwór tytułowy pojawił się na winylu, również w remiksach. Na uwagę zasługuje “Mixtura”, która ukazala się również po angielsku – czy przypomina wam trochę nagrania Madonny?

“Nie Umiem Już Kochać”

“Iluzjon” był albumem, gdzie artystka na moment pozostawiła swe klubowe korzenie. Oniryczne, liryczne oblicze Reni śpiewającej przy fortepianie pokazało jej niewątpliwą wszechstronność.

 

“Zombi Świat”

“Bang!” było mocnym powrotem Reni na parkiet. Bardzo różnorodna płyta oferująca słuchaczom zarówno mocno zbasowane i zarapowane tracki aż po bardziej taneczne hymny jak “Zombi Świat(Przed światem zakrywam twarz – przed światem, co tylko chce brać. W ciemności chowam to, co tylko Tobie chce dać.

“Ćma”

Reni Jusis AD 2018 to znowu roztańczona, żyjąca nocą ‘Ćma”. Utwór tytułowy doczekał sie kilku remiksów, artystka wystąpiła z tym materiałem m.in. na Soundedit Festival w Łodzi u boku The Orb i Orbital. Z płyty polecam również znakomity utwór “Jeżeli Porcelana, To Wyłacznie Taka”  z cytatem ze Stanisława Baranczaka.

Reni Jusis – jedna z najciekawszych polskich wokalistek powróciła niedawno  na scenę po 7 latach nieobecności płytą „Bang!” – w ślad za nią pojawiła się tegoroczna „Ćma”. Reni –  laureatka 4 Fryderyków, dyplomowana absolwentka Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Poznaniu i autorka wielu przebojów ( ” Zakręcona”, „Kiedyś Cię […]

Obserwuj nas na instagramie:


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →