Jak polscy artyści śpiewają dla planety, czyli 10 polskich piosenek na Dzień Ziemi


22 kwietnia 2021

Obserwuj nas na instagramie:

Piosenka jest ponoć dobra na wszystko. Bo jest! Nawet na Dzień Ziemi. Wiedzą o tym doskonale polscy artyści, którzy śpiewają o naszej planecie.

Dzień Ziemi – nostalgiczna celebracja

Dziś świętujemy kolejny Dzień Ziemi, choć to świętowanie już od wielu lat przybiera coraz bardziej nostalgiczny, pełen troski i zmartwień niż faktycznej celebracji, wymiar. Nie da się ukryć – nasza planeta potrzebuje, abyśmy bardziej o nią zadbali. Trudno więc mówić o świętowaniu, gdy natura coraz głośniej woła o pomoc.

polskie piosenki na Dzień Ziemi
Dzień Ziemi

Rytmy x The Chain Vintage na Dzień Ziemi

W związku z tym my też obraliśmy szczególny sposób celebracji tegorocznego Dnia Ziemi i połączyliśmy siły z marką The Chain Vintage, aby przygotować specjalne eco-friendly stylizacje, inspirowane modą second-handową. Sprawdźcie!

Dzień Ziemi nie trwa tylko dziś. Zrównoważona moda dla planety

Playlista dla Ziemi

Oprócz tego, osobiście uważam, że na uczczenie każdej okazji, czy to urodziny, Boże Narodzenie, Walentynki, czy jakiekolwiek inne święto, najlepiej sprawdza się piosenka. A jeszcze lepiej, jeśli jest to cała playlista! Czemu więc nie świętować piosenką również Dnia Ziemi?

Z tej okazji stworzyliśmy specjalną playlistę z prawie trzema godzinami muzyki o Ziemi i dla Ziemi. Znalazły się na niej nie tylko protest songi, ale również prawdziwe, często pełne troski, listy miłosne do naszej planety i natury. Odnośnik do playlisty znajdziecie na końcu artykułu.

10 polskich piosenek na Dzień Ziemi

Do tego mamy dla Was również zestawienie dziesięciu tylko i wyłącznie polskich piosenek na Dzień Ziemi. Sprawdźcie, jak w swoich piosenkach widzą ją nasi artyści!

#1 Kwiat Jabłoni – Byle jak

Nowy album Kwiatu Jabłoni przepełniony jest ekologicznymi treściami. Nawet do jego fizycznego wydania zużyto możliwie najmniej plastiku. Duet zapowiedział również premierę eko-winyla albumu Mogło być nic. A Byle jak to najładniejszy i najbardziej pozytywny protest song, zwracający uwagę na zaniedbywanie naszej planety, jaki mógł w ogóle powstać. Czyli totalnie w stylu Kwiatu Jabłoni!

#2 Bass Astral x Igo – Planets

Planets to specjalny utwór od duetu Bass Astral x Igo, który powstał na potrzeby serii dokumentalnej o tym samym tytule od popularnonaukowej stacji telewizyjnej BBC Earth. Serial opowiada o sekretnym życiu i przeszłości ośmiu różnorodnych światów, które składają się na nasz Układ Słoneczny. Jeśli go jeszcze nie widzieliście, to koniecznie nadróbcie zaległości! A ja mam tylko nadzieję, że nasza planeta będzie miała kiedyś równie dużo pozytywnej energii, co ten kawałek.

#3 Mela Koteluk, Kwadrofonik – Drzewa

Najnowsze wydawnictwo Meli Koteluk powstałe z kwartetem Kawdrofonik to dopiero prawdziwa oda do Ziemi, wszechświata i wszystkiego, co związane z naturą. Ostatni singiel promujący to wydawnictwo zwraca szczególną uwagę na problem współczesnych drzew i ich równie bezwzględnych, co bezsensownych wycinek. Koniecznie posłuchajcie numeru opatrzonego pięknym teledyskiem!

#4 Julia Pietrucha – Living on the Island

Nieco więcej optymizmu wnosi do naszego zestawienia Julia Pietrucha, w której twórczości natura, a zwłaszcza jej nadmorska odsłona, zajmuje szczególne miejsce. W końcu sama artystka uważa się za córkę morza. Dajcie się zatem zabrać w jej kojącą podróż po nadmorskich plażach i zanurzcie się w marzeniach o życiu na pełnej słońca i pięknej roślinności wyspie, gdzie wszystko jest nieskazitelne i błogie.

#5 Vienio, Paprodziad – Warstwa Plastiku

W rapie też nawija się o Ziemi! Choć Warstwa Plastiku od Vienia i Paprodziada to nieco mocniejszy i bardziej odważny muzyczny głos w temacie ekologii. Artyści nie patyczkują się w swoich wersach i wytykają ludzkości zaniedbanie naszej planety. Nie da się ukryć, że kawałek pozostawia z dość nieprzyjemną refleksją, która uwiera, mierzi i zmusza do zastanowienia się nad sensem własnej egzystencji.

#6 Krzysztof Zalewski, Smolik – Kolorowy Wiatr

Kolorowy Wiatr to klasyk jakich mało! Swego czasu utwór promował bajkę Pocahontas, jednak szybko stał się również, a może nawet przede wszystkim, prawdziwym hymnem planety Ziemi. Niedawno piosenka otrzymała nowe życie za sprawą remake’u stworzonego przez Krzysztofa Zalewskiego i Smolika na rzecz kolejnej serii BBC EarthPlaneta doskonała.

#7 WOJTEK – We Are the Universe

Być może ta propozycja na pierwszy rzut oka ma niewiele wspólnego z naszą planetą i Dniem Ziemi, ale musicie mi zaufać, że jeśli przeczytacie nasz wywiad z WOJTKIEM, to wszystko będzie już jasne. Otóż Atmosphere, czyli debiutancki album artysty, został stworzony z dokładnie zerowym śladem węglowym. Wbrew pozorom jest on więc bardziej o Ziemi, niż mogłoby się wydawać.

#8 Paulina Przybsz – Liść

Liść to absolutnie wyjątkowy utwór w dyskografii Pauliny Przybysz. Artystka stworzyła go bowiem we współpracy z organizacją Greenpeace Polska, wspierając tym samym kampanię Chrońmy Lasy. Paulina Przybysz zwraca w kawałku uwagę na piękno lasów, bowiem sama mieszka praktycznie w lesie i jak mówi: „Kocham Las, był tu przed nami, robi wspaniałą robotę i należy mu się nasza opieka”. Trudno się nie zgodzić!

#9 Adam Repucha – Zabierz mnie do morza

No więc powracamy do nadmorskich klimatów. Myślę, że gdyby Ziemia mogła słuchać piosenek (w sumie kto wie, może i słucha!), to na swojej ulubionej playliście miałaby właśnie takie utwory. Niezwykle subtelne, wrażliwe i delikatne, pełne ciepła, zupełnie tak, jak ona sama! Zabierz mnie do morza to przepełniony emocjami utwór, którymi byłby w stanie objąć całą powierzchnię naszej planety.

#10 jucho – Drzewa

Zwieńczeniem naszego zestawienia niech będzie singiel od jucho, która śpiewa tutaj tak, że mając ten utwór w słuchawkach podczas jakiegoś spaceru, miałabym ochotę obejmować i przytulać każdy napotkany po drodze pień. Myślę, że to dobre zakończenie tej muzycznej podróży z okazji Dnia Ziemi i nie trzeba do tego już nic więcej dodawać. Dbajcie o nasz dom!


Posłuchaj naszej playlisty Dzień Ziemi z Rytmy.pl

Piosenka jest ponoć dobra na wszystko. Bo jest! Nawet na Dzień Ziemi. Wiedzą o tym doskonale polscy artyści, którzy śpiewają o naszej planecie. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph Kaminski i Mery Spolsky połączeni […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →