materiały promocyjne

Hozier mówi o polskich „strefach wolnych od LGBT” w najnowszym wywiadzie


21 sierpnia 2023

Obserwuj nas na instagramie:

W wywiadzie Hozier został zapytany o motyw rosyjskiej homofobii w teledysku do jego największego hitu Take Me to Church. W odpowiedzi odniósł się do polskiej.

Podniosły hit Take Me to Church

We wrześniu minie 10 lat od wydania debiutanckiego singla Hoziera Take Me to Church, którzy przyniósł mu międzynarodową sławę i przez wiele miesięcy podbijał międzynarodowe listy przebojów. Muzyk sam nie spodziewał się takiego rozgłosu. „Byłem zdumiony, że pozbawiona basu piosenka, w której zmienia się metrum […] i do której wokale nagrałem na strychu, stała się aż takim hitem” – mówi Hozier w wywiadzie dla „Variety”. Jest też dumny, że piosenka z takim przesłaniem spodobała się milionom słuchaczy.

Rzadko się zdarza, by tak popularne utwory poruszały poważne tematy społeczno-polityczne. Soulowo-popowy utwór Take Me to Church opowiada o relacji romantycznej w realiach kościelnej dyskryminacji. Niedawno utwór wykorzystany był jako protest song m.in. w kontekście przemocy ze strony władzy powołującej się na dogmaty religijne. Poruszający utwór stał się również hymnem dla osób, które walczą o wolność w wyrażaniu miłości, niezależnie od orientacji seksualnej. Sugeruje to nie tylko tekst, ale również teledysk. Czarno-biały wideoklip opowiada o związku między dwoma mężczyznami, którzy spotykają się ze homofobicznym linczem.

Hozier wyjaśnia teledysk i wskazuje na homofobię w Polsce

Dziennikarz „Variety” zwrócił uwagę, że teledysk Hoziera, który dotyczył dokładnie rosyjskiej homofobii, okazał się proroczy. Rosja jest jednym z najbardziej wykluczających krajów świata, a otwarte pokazywanie orientacji innej niż heteroseksualna, jest w kraju Putina karane. O temacie nie mówiło się jednak szeroko dekadę temu. Hozier wspomina, że po wydaniu singla spotkał się z krytycznymi opiniami ludzi, którzy uważali, że tak duży problem homofobii nie dotyczy naszego społeczeństwa. Artysta postanowił udowodnić, że jest wiele miejsc na świecie, gdzie problem jest realny i w niektórych miejscach za homoseksualność czy transpłciowość grozi opresja. Wspomniał o ustawie zakazującej występów drag queens w miejscach publicznych w Tennessee, ale nie tylko.

materiały promocyjne

Obecnie na terenie UE istnieją strefy wolne od LGBT w miastach na terenie UE, w Polsce, na Węgrzech

– powiedział Hozier.

Przypominamy, że tzw. strefa wolna od ideologii LGBT to obszar w Polsce, objęty uchwałą samorządów, które zadeklarowały brak akceptacji dla wartości osób nieheteronormatywnych i „nietradycyjnej” rodziny. Choć znaczenie uchwały było raczej symboliczne i nie niosło żadnych konsekwencji prawnych, podniosło dyskusję na temat homofobii w kraju.

Nowy album Hoziera

Hozier wydał właśnie swój trzeci album studyjny Unreal Unearth. Artysta wciąż odnosi się do wielu symbolicznych termatów. Album zawiera 16 utworów skupiających się na walce dobra ze złem, luźno zainspirowanych „Boską komedią” Dantego. Płyta zawiera dobrze przyjete wcześniej single Eat Your Young, All Things End, Unknown / Nth, Francesca oraz wydany w poprzednim tygodniu De Selby (Part 2). Posłuchajcie!

W wywiadzie Hozier został zapytany o motyw rosyjskiej homofobii w teledysku do jego największego hitu Take Me to Church. W odpowiedzi odniósł się do polskiej. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph Kaminski i Mery […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →