praca Banksy'ego na Glastonbury 2024 (fot. Instagram/Banksy)

Banksy pojawił się na Glastonbury. Jak zawsze z mocnym przekazem

Obserwuj nas na instagramie:

Podczas występu Idles na festiwalu Glastonbury 2024, znienacka pojawiła się „łódź z migrantami”, która „popłynęła” niesiona przez tłum. Do dzieła przyznał się Banksy.

Banksy z zaskoczenia

Banksy zawsze uderza znienacka, zazwyczaj szokuje i nigdy nie daje się przyłapać! Tak było i tym razem.
Tajemniczy streetartowiec za pomocą swojej sztuki objawił się w weekend na największym wydarzeniu muzycznym sezonu, czyli podczas brytyjskiego Glastonbury. Moment był starannie wyreżyserowany. Praca Banksy’ego pojawiła się 28 czerwca podczas koncertu brytyjskiego zespołu Idles, a konkretnie w momencie, kiedy grali oni piosenkę Danny Nedelko. Podobno muzycy nie byli niczego świadomi.

„Jesteśmy jednością”

Utwór Danny Nedelko z drugiej płyty zespołu, Joy as an Act of Resistance, rozpoczyna się od słów:

„My blood brother is an immigrant / A beautiful immigrant / My blood brother’s Freddie Mercury / A Nigerian mother of three / He’s made of bones, he’s made of blood / He’s made of flesh, he’s made of love / He’s made of you, he’s made of me / Unity.”

Piosenka o przyjacielu

Powyższa piosenka powiada o bliskim przyjacielu Idles, ukraińskim imigrancie i wokaliście zespołu Heavy Lungs – tytułowym Dannym Nedelko. To przy okazji nawołujący do jedności hołd złożony wielu różnym imigrantom – od Freddiego Mercurego, po „lokalnego polskiego rzeźnika”.

Łódź z migrantami płynąca przez tłum

Kiedy więc popłynęły pierwsze dźwięki piosenki, znienacka na widowni pojawił się ponton z ubranymi w kamizelki ratunkowe manekinami, który symbolizował łódź z migrantami. „Popłynął” on na crowd-surfingową modłę, niesiony na rękach ludzi niczym łódź na falach, momentami „tonąc” w tłumie. Choć autorstwo od początku przypisano Banksy’emu, ten wrzucił klip z nagraniem z akcji na swojego instagrama dopiero kilkadziesiat godzin później (tym samym przyznając się do performansu).

Kolejne Glastonbury Banksy’ego

To nie pierwszy raz kiedy anonimowy artysta wykorzystuje tłumy festiwalu Glastonbury, żeby pokazywać swoje zaangażowane prace. W 2019 roku Stormzy wystąpił w zaprojektowanej przez streetartowca antynożowej kamizelce, a w 2014 r. Banksy protestował przy pomocy ciężarówki do transportowania bydła, z której wystawały pluszaki.

Podczas występu Idles na festiwalu Glastonbury 2024, znienacka pojawiła się „łódź z migrantami”, która „popłynęła” niesiona przez tłum. Do dzieła przyznał się Banksy. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins Banksy […]

Obserwuj nas na instagramie:

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →