kadr z teledysku Harry'ego Stylesa do „As It Was”, YouTube

BRIT Awards 2023. W neutralnej płciowo kategorii… nominowano samych mężczyzn


13 stycznia 2023

Podziel się newsem:

Jeśli wydaje wam się, że branża muzyczna jest już w pełni inkluzywna, grubo się mylicie. Wśród nominowanych do „neutralnej płciowo” głównej kategorii nagród BRIT Awards znajdziemy samych mężczyzn.

Brit Awards neutralne płciowo. Zdania podzielone

Pod koniec 2021 roku organizatorzy Brit Awards ogłosili, że w kategorii Najlepszy artysta oraz Najlepszy międzynarodowy artysta nie będzie podziału na kategorię męską i żeńską. Powodem był przede wszystkim brak reprezentacji w nagrodach osób niebinarnych, takich jak np. Sam Smith.

Na pierwszy rzut oka neutralność płciowa to dobry ruch dla tworzenia różnorodnej, inkluzywnej przestrzeni, szczególnie dla osób niewpisujących się w binarny podział płciowy. Krytycy jednak ostrzegali, że może prowadzić to do dużych nieporozumień i – paradoksalnie – wykluczeń.

Martwię się, że w przyszłości kobiety nie będą sprawiedliwie reprezentowane na tych nagrodach

– mówiła ówczesna ministra kultury Wielkiej Brytanii.

W pierwszej neutralnej płciowo edycji Brit Awards 2022 królowały kobiety, a organizatorzy zapewniali, że ceremonia w 2023 roku „ponowne zaprezentuje najlepsze talenty muzyczne z Wielkiej Brytanii i całego świata”. Nominacje miały natomiast „odzwierciedlać artystów ze wszystkich środowisk i szeroką różnorodność gatunków muzycznych”. Niestety jednak obawy przeciwników neutralności potwierdziły się w tym roku.

W neutralnych płciowo kategoriach głownie mężczyźni

Wśród nominowanych najlepszych artystów do Brit Awards 2023 znaleźli się sami mężczyźni – Central Cee, Fred Again, George Ezra, Harry Styles oraz Stormzy. Trochę lepiej wygląda pod tym wględem kategoria międzynarodowa, w której nominowano Beyoncé, Burna Boya, Kendricka Lamara, Lizzo i Taylor Swift. Zauważono też, że brak kobiet widoczny jest w kategorii Najlepszy album, gdzie kobiety reprezentuje wyłącznie duet Wet Leg.

„Podobno przez ostatnie 12 miesięcy żadna kobieta ani osoba niebinarna nie tworzyła dobrej muzyki” – pisze portal „Dazed”, krytykując nominacje Brit Awards 2023. „Czy komisji cokolwiek mówią Charli XCX? Dua Lipa? Rina Sawayama? Little Simz???” – kontynuuje redakcja w artykule.

Gdzie są kobiety?

– pytają internauci w mediach społecznościowych Brit Awards.

Ceremonia rozdania nagród Brit Awards 2023 odbędzie się 11 lutego.

Neutralność płciowa nagród to wyzwanie dla kultury

Coraz więcej osób utożsamia się z niebinarnością, co stanowi wyzwanie dla świata kultury przyzwyczajonej do równego doceniania kobiet i mężczyzn w kategoriach aktorskich. Z kwestią płciowych nagród zmierzyli się ostatnio organizatorzy Złotych Globów, którzy nominowali Emmę D’Arcy za rolę w serialu Ród Smoka do nagrody Najlepszej aktorki. Dziś identyfikuje się jako osoba niebinarna, jednak nominacja, jak twierdzi, oznacza to, że „przestrzeń dla osób transpłciowych (…) i stale się powiększa”.

Gdy w 2017 r. do nagród Emmy chciano nominować niebinarną Asię Kate Dillon, zapytano, czy chciałoby identyfikować się jako aktor czy aktorka. „Myślę, że to naprawdę dobry moment, aby rozpocząć szerszą rozmowę na temat samych kategorii i możliwych zmian” – skomentowało wtedy Dillon.

Z jednej strony neutralność w nagrodach muzycznych i filmowych tworzy bezpieczną przestrzeń dla osób, które nie identyfikują się z cispłciowością. Z drugiej strony, we wciąż zdominowanych przez mężczyzn środowiskach, może kończyć się, tak jak w przypadku Brit Awards 2023, wykluczaniem kobiet. Jak pisał „Hollywood Reporter”, choć niektóre filmowe nagrody wprowadzają neutralność, organizacje zastanawiają się, czy nie jest to sprzeczne z postulatami ruchów MeToo i Time’s Up w Hollywood.

Jeśli wydaje wam się, że branża muzyczna jest już w pełni inkluzywna, grubo się mylicie. Wśród nominowanych do „neutralnej płciowo” głównej kategorii nagród BRIT Awards znajdziemy samych mężczyzn. Zobacz także Jeffrey Dahmer: 5 piosenek, w których wspomniano seryjnego mordercę TVP miało propozycję wyprodukowania „Wiedźmina”, zanim projekt trafił do Netflixa Christian Bale: Jeśli dostajesz w Hollywood […]

Tutaj kupisz swój bilet na koncert lub festiwal!

Biletomat.pl
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →