Donald Sutherland i jego najlepsze role


22 czerwca 2024

Obserwuj nas na instagramie:

W wieku 88 lat zmarł jeden z najwybitniejszych aktorów w historii kina i telewizji. Donald Sutherland zostawił po sobie dziesiątki ról.

Wybitny i zawsze wiarygodny w swoich rolach

20 czerwca 2024 roku fani kina otrzymali smutną wiadomość – po długiej walce z chorobą w wieku 88 lat zmarł Donald Sutherland. Amerykański aktor i producent filmowy w swojej karierze zagrał dziesiątki pamiętnych ról. Umiejętnie balansował między komedią a kinem psychologicznym, za każdym razem tworząc wiarygodne postaci – czasem niesamowicie zabawne, innym razem przerażające. Wybraliśmy dla was kilka filmów z Sutherlandem, które warto sobie przypomnieć albo obejrzeć po raz pierwszy. Oto one:

Donald Sutherland Złoto dla zuchwałych
Donald Sutherland w filmie „Złoto dla zuchwałych”

Parszywa dwunastka (1967)

Sutherland zagrał w tym filmie wojennym jednego ze skazańców, którzy wchodzą w skład oddziału trenowanego do samobójczej misji. Nie jest to główna rola, ale komediowych popisów Sutherlanda nie da się zapomnieć. Przełom w karierze!

Złoto dla zuchwałych (1970)

Podobna rola, znów II wojna światowa i znów Donald Sutherland, który bawi widzów na ekranie. W tym przypadku jego bohater ma nawet pseudonim „Świrus” – kiedy Telly Savalas i Clint Eastwood zgrywają twardzieli, on idzie w zupełnie inną stronę. Ten film pamięta się głównie z jego powodu.

M*A*S*H (1970)

Przed słynnym serialem był film Roberta Altmana, uhonorowany Złotą Palmą oraz pięcioma nominacjami do Oscara. W czarnej komedii Donald Sutherland wcielił się w Sokole Oko – jednego z chirurgów
w szpitalu polowym podczas wojny w Korei.

Klute (1971)

W paranoicznym, neo-noirowym thrillerze psychologicznym Alana J. Pakuli zagrał prywatnego detektywa. Choć to Jane Fonda zgarnęła za swoją kreację Oscara, występ Donalda Sutherlanda zalicza się do jednej z jego najważniejszych ról.

Inwazja łowców ciał (1978)

Horror science-fiction, który wiele osób na pewno nazwie kultowym. Ten film zapamiętuje się z powodu nieustannego napięcia, efektów specjalnych i wybitnych ról – w tym Sutherlanda, który momentami jest naprawdę przerażający.

Igła (1981)

Film szpiegowski na podstawie powieści Kena Folletta. Donald Sutherland gra niemieckiego szpiega, który ucieka przed brytyjskim kontrwywiadem. Jego plany się jednak komplikują, kiedy spotyka pewną kobietę…

Obywatel X (1995)

W swojej filmowej karierze nosił różne mundury. Tutaj w autentycznej historii seryjnego mordercy, który przez wiele lat działalności uśmiercił w ZSRR ponad 50 osób gra dzieckiego pułkownika. Rola zapewniłą Sutherlandowi nagrodę Emmy i Złoty Glob.

Igrzyska śmierci (2012)

Donald Sutharland jako Prezydent Snow. Nie jest to na pewno najwybitniejsza rola w jego dorobku, ale faktem jest, że występ w kolejnych adaptacjach powieści Suzanne Collins zapewnił aktorowi rozpoznawalność wśród młodszego pokolenia widzów.

W wieku 88 lat zmarł jeden z najwybitniejszych aktorów w historii kina i telewizji. Donald Sutherland zostawił po sobie dziesiątki ról. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins Wybitny i zawsze […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →