“GaMa”, czyli nowa “Gazeta Magnetofonowa” – coś więcej niż muzyka


28 stycznia 2021

Obserwuj nas na instagramie:

Gazeta Magnetofonowa powraca w zupełnie nowym wydaniu! Od teraz będziemy czytać magazyn GaMa – nie tylko o muzyce.

Gazeta Magnetofonowa – jedyny taki kwartalnik na rynku

Gazeta Magnetofonowa wydawana była w formie kwartalnika przez dokładnie cztery lata – od grudnia 2015 do grudnia 2019 roku. Redakcję jedynego takiego magazynu na rynku, poświęconego w 100%, tylko i wyłącznie polskiej muzyce, tworzyli dziennikarze muzyczni na co dzień reprezentujący odmienne media. Wśród nich byli między innymi: Łukasz Wawro, Mariusz Herma, Tomasz Doksa, Halina Jasonek, Jan Błaszczak, Krzysztof Sokalla, Pablopavo, Bartłomiej Chaciński, Bartek Borowicz, Łukasz Kamiński i Filip Kalinowski. Na czele tej grupy niezmiennie stał zaś redaktor naczelny Jarek Szubrycht.

W marcu 2020 roku, po 17 wydanych numerach, ogłoszono zakończenie wydawania pisma, a uwielbiana przez środowisko muzyczne i jego fanów gazeta przeszła do historii.

Powrót Gazety Magnetofonowej na nowych zasadach

W tym roku Gazeta Magnefonowa odradza się jednak na nowo, jako zupełnie nowe pismo – GaMa. Na pytanie skąd decyzja o powrocie do porzuconego formatu, Jarek Szubrycht odpowiada:

Jak wszyscy, miałem w pandemii czas na to, żeby przemyśleć wiele spraw – w tym to, co się w Gazecie Magnetofonowej udało, a co niekoniecznie. Przygotowując GaMę mogłem wprowadzić zmiany, na które wcześniej brakowało czasu, sił albo środków. Dodatkowo znalazł się partner, w postaci Mystic Production, który zdejmuje ze mnie ciężar organizacyjny i dystrybucyjny, więc mogę się zająć wyłącznie stroną merytoryczną magazynu. Nie mogłem więc nie spróbować jeszcze raz.

GaMa – magazyn nie tylko o polskiej muzyce i nie tylko o muzyce

GaMa to coś więcej niż tylko muzyka, choć to ona będzie tematem przewodnim nowego wydawnictwa redaktora Szubrychta. Treści magazynu będą jednak również zahaczać o kulturę popularną i społeczeństwo. Na facebookowym profilu gazety czytamy:

“GaMa. Nowa Gazeta Magnetofonowa” – będziemy ją po prostu nazywali “GaMą”, jeśli pozwolicie – jest w pewnym stopniu kontynuacją magazynu, który znacie już z lat 2015-2019, ale jest też zarazem czymś zupełnie nowym. Będzie nie tylko o polskiej muzyce i nawet nie tylko o muzyce.

Z kolei zapytany o to, dlaczego GaMa zdecydowała się wychodzić poza ramy muzyki, Jarek Szybrycht dodaje:

Muzyka jest dla nas najważniejsza, ale jak dziś wyizolować ją z tego wszystkiego, czym żyjemy – od ulicznych protestów po seriale? Nie da się, to byłaby sztucznie postawiona granica, więc świadomie ją przekraczamy. Wbrew pozorom powinno się okazać, że GaMa w ten sposób będzie pokazywać bardziej spójny obraz świata, niż gdybyśmy trzymali się wyłącznie muzyki.

GaMa – premiera i preorder magazynu

Premiera GaMy będzie miała miejsce w lutym. Jej preorder wraz z roczną prenumeratą, zawierającą sześć numerów oraz pamiątkową koszulkę z debiutancką okładką, możecie już teraz zamawiać na stronie mystic.pl. Magazyn będzie również dostępny w sieci salonów Empik. A co nasz czeka w pierwszym numerze?

GaMa - Gazeta Magnetofonowa
“GaMa” – okładka pierwszego numeru

GaMa #1: 2020 – próbujemy ogarnąć najdziwniejszy rok tego stulecia.

W pierwszym numerze GaMy przeczytamy między innymi o Arturze Rojku, Mikromusic, Wacławie Zimpelu oraz Vito Bambino. Znajdziemy w nim również takie tematy, jak: Co zostanie po #hot16challenge2, clipping, Fenomen Apteki, przemiana Kodyma, Jak polska scena muzyczna radzi sobie z homofobią, Rok 2020 w nagraniach terenowych, Soundtrack protestów na Białorusi, Jak ruch Black Lives Matter manifestuje się w muzyce, Dr hab. Tomasz Dzieciątkowski – wirusolog o tym, dlaczego koronawirus zabrał nam koncerty i kiedy je odda, Płyty domowej roboty i koncerty online – co z tego zostanie, Piętno hiszpanki na języku, Gambit królowej a prawdziwe szachy, Dlaczego polski komiks unika polityki, Płyty, filmy i książki z 2020, które mogłeś przegapić, a głupio by było.

GaMa - Gazeta Magnetofonowa
“GaMa” – pierwszy numer

Dodatkowo, oprawę graficzną GaMy uświetni ilustrator Tadeusz Baranowski, który będzie rysował dla gazety nowe przygody Szlurpa i Burpa, czyli Bezdomne wampiry wracają!

Nie przegapcie premiery nowej Gazety Magnetofonowej, czyli GaMy!

Gazeta Magnetofonowa powraca w zupełnie nowym wydaniu! Od teraz będziemy czytać magazyn GaMa – nie tylko o muzyce. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins Gazeta Magnetofonowa – jedyny taki kwartalnik […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →