Miniserial “Gambit królowej” ustanowił rekord popularności na Netflixie


25 listopada 2020

Obserwuj nas na instagramie:

Wydawać by się mogło, że nie da się zrobić ciekawego serialu o szachach. Netflixowi się to jednak udało, a ich miniserial Gambit królowej od tygodni nie opuszcza topki najchętniej oglądanych produkcji.

7-odcinkowy serial Gambit królowej stworzony przez Allana Scotta i Scotta Franka zadebiutował na Netflixie pod koniec października. Powstał on na podstawie książki Waltera Tevisa z 1983 roku. W rolę głównej bohaterki wcieliła się Anya Taylor-Joy. Na ekranie możemy zobaczyć także polskiego aktora – Marcina Dorocińskiego, grającego rosyjskiego arcymistrza szachowego Borgova.

Gambit królowej

Młoda Beth Harmon, która pod koniec lat 50. ubiegłego wieku trafia do prowadzonego w stanie Kentucky sierocińca, odkrywa w sobie niezwykły talent do szachów, jednocześnie uzależniając się od przepisywanych dzieciom leków na uspokojenie. Dziewczyna, dręczona przez własne demony i napędzana wybuchowym koktajlem ze środków odurzających podkręconym jej własnymi obsesjami, zmienia się w wyjątkowo uzdolnioną i czarującą outsiderkę, która postanawia szturmem podbić konserwatywny i zdominowany przez mężczyzn świat zawodowych szachów.

Gambit królowej – najpopularniejszy serial w historii Netflixa

Serial Gambit królowej już w pierwszych dniach po premierze zaczął zgarniać mnóstwo pochlebnych recenzji. W 92 krajach trafił do TOP10 najchętniej oglądanych produkcji na Netflixie, w tym w 63 państwach zajmował pierwsze miejsce (również w Polsce).

Tak ogromne zainteresowanie serialem przełożyło się na imponujące liczby odtworzeń. W ciągu pierwszych 28 dni serial obejrzały 62 miliony użytkowników, co ustanowiło nowy rekord Netflixa.

Jestem zarówno zachwycony, jak i oszołomiony odpowiedzią widzów. To jest zdecydowanie więcej, niż ktokolwiek z nas mógł sobie wyobrazić. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że tak wiele osób poświęciło czas na obejrzenie naszego serialu

Scott Frank, jeden z twórców produkcji
Gambit królowej z rekordem na Netflixie

Gambit królowej przyczynił się także do ogromnego wzrostu zainteresowania szachami na świecie. Powieść Tevisa wróciła na listę bestsellerów New York Timesa, a hasło „Jak grać w szachy?” stało się najczęściej wyszukiwanym pytaniem w Google. Pięciokrotnie wzrosła też liczba nowych graczy w serwisie Chess.com. Według Międzynarodowej Konfederacji Szachowej, popularność serialu doprowadziła do znacznie większego zainteresowania przyszłorocznymi Mistrzostwami Świata.

Coś nam się wydaje, że wiele osób znajdzie w tym roku pod choinką zestaw szachowy :)

Wydawać by się mogło, że nie da się zrobić ciekawego serialu o szachach. Netflixowi się to jednak udało, a ich miniserial Gambit królowej od tygodni nie opuszcza topki najchętniej oglądanych produkcji. Zobacz także Zespół Måneskin zagrał w Polsce. Zobaczcie nasze zdjęcia z koncertu! Córy: „Dziewczyny mogą robić coś razem i nie musi być w tym […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →