5 rzeczy na hajpie w polskim rapie – listopad 2019


25 listopada 2019

Obserwuj nas na instagramie:

W ostatnim zestawieniu informowaliśmy Was o dissach i aferach w środowisku hip-hopowym i kiedy wydawać się mogło, że trochę się uspokoiło, przyszedł listopad. Sprawdźcie co aktualnie jest na hajpie w polskim rapie.

1. Kartky oskarżony o znęcanie się nad swoją partnerką

Zaczynamy od sprawy, którą przez kilka dni żyło całe środowisko hip-hopowe, ale także portale plotkarskie. Reprezentant QueQuality, Kartky, został oskarżony przez swoją byłą już partnerkę, Wiktorię Cwynar o psychiczne i fizyczne znęcanie się. Fotomodelka twierdzi, że przez prawie dwuletni związek raper wielokrotnie ją bił i zastraszał, co miało doprowadzić ją do kilku prób samobójczych.

Bałam się do tej pory publikować jakieś informacje, byłam zastraszona. Niech jednak moja historia toksycznej znajomości, która doprowadziła mnie do prób samobójczych, będzie dla was przestrogą. Stałam się podczas tej przygody osobą, której nie chciałabym znać. Sama stałam się zdolna do zła. Przepełnienie cierpieniem i frustracjami tak właśnie działa. Czara goryczy wreszcie zaczyna się przelewać.

Nie trzeba było długo czekać na reakcję społeczeństwa, mediów, a w szczególności fanów rapera, którzy od razu stanęli po stronie dziewczyny nie czekając nawet na stanowisko Kartky’ego w tej sprawie.

Jednak gdy raper w końcu wydał oświadczenie, to znaczna większość odbiorców, tak jak chorągiewka na wietrze zmieniła stronę w całym konflikcie. Kartky odbił piłeczkę i w długim poście na swoim Facebooku napisał, że tak naprawdę to on jest tutaj ofiarą i to jego była dziewczyna się nad nim znęcała. Całość oświadczenia znajduje się poniżej.

Na szczególną uwagę zasługuje tutaj fragment o dźgnięciu nożem. Równolegle z udostępnieniem posta. Na Instagramie rapera pojawił się filmik, na którym widzimy kopiącą go dziewczynę, a następne samego Kartky’ego z dużą, krwawiącą raną na klatce piersiowej.

Całą sprawę skomentował także Filipek, oraz Przyłu, całkowicie opowiadając się po stronie rapera. Dodatkowo sytuację opisała także była sąsiadka pary, która również poparła wersję zawodnika QueQuality.

Co na to druga strona konfliktu? Oczywiście także odbija piłeczkę, posiłkując się kolejnymi screenami rozmów, a także udostępniając szokujące nagranie, w którym Kartky odzywa się do niej w karygodny sposób. Warto jednak zwrócić uwagę, że na nagraniu nie ma momentu startu kłótni.

Kolejne oskarżenia wobec Kartky’ego

Po udostępnieniu przez Wiktorię nagrania z kłótni, głos zabrała jedna z fotomodelek, która wystąpiła w kilku teledyskach rapera. Opublikowała ona maile z byłymi partnerkami Kartky’ego, które stawiały go w roli kata.

Wiem, że jesteś chory, bo sam przeżyłeś wiele gówna i potrzebujesz w związku z tym pomocy. Zarówno ciebie jak i ofiary zachęcam do podjęcia terapii, to wam może realnie pomóc, bo każdemu z wa jest ciężko.

Oświadczenie QueQuality

Poprzez naciski ze strony opinii publicznej, wytwórnia Quebonafide została poniekąd zmuszona do wydania oświadczenia w tej sprawie. Wpis był jak można się było spodziewać był krótki, ale jasno i wyraźnie przedstawił stanowisko wytwórni dotyczące całej sytuacji.

Jesteśmy firmą fonograficzną i nie mamy w zwyczaju angażować się w prywatne życie naszych artystów. Ich relacje intymne oraz związki pozostają poza zakresem naszej wiedzy. Jednocześnie chcemy wyraźnie podkreślić, że potępiamy jakiekolwiek formy agresji. Jesteśmy dalecy od wydawania osądów i skreślania ludzi na podstawie oskarżeń. W naszym odczuciu sprawa powinna zostać finalnie rozstrzygnięta przez odpowiednie instytucje, a nie Internet i media

Cała sytuacja bez wątpienia jest bulwersująca. Jednak w takich sytuacjach powinniśmy poczekać na wyrok sądu, ponieważ tylko ta instytucja jest w stanie rozwiązać ten konflikt. Do tego momentu jest to tylko obrzucanie się oszczerstwami przez obie strony sporu.

2. Filipek zaczepia Blachę 2115 w swoim najnowszym utworze

Przechodzimy do tego, za co każdy fan rapu kocha ten gatunek muzyczny, czyli zaczepki w kierunki innych zawodników. W ostatnim zestawieniu informowaliśmy Was o beefie toczonym pomiędzy Frostim Rege a Teabe. Natomiast teraz, być może będziemy mieli nowy konflikt.

Wszystko zaczęło się od udostępnienia nowego singla Filipka z jego nadchodzącej płyty Bipolar. W kawałku Mogło Być Gorzej reprezentant QueQuality zaczepia Blachę w jednym z wersów.

 Nie mów mi, co tutaj jest ziom rapem. Na melanżach puszczasz sobie Blachę

Filipek x PSR feat. Zetha – Mogło Być Gorzej

Co ciekawe, na zaczepkę Filipka początkowo nie odpowiedział Blacha, lecz Bedoes. Za pośrednictwem InstaStory napisał.

Przestańcie zaczepiać w piosenkach mnie i moich przyjaciół, bo my i tak mamy w to ciężko wyjebane. My chcemy uszczęśliwiać ludzi, swoich bliskich i słuchaczy poprzez swoją muzykę, a Wy wbijajcie swoje szpileczki tylko dla atencji. Spróbujcie coś osiągnąć talentem albo zajmijcie się czymś innym. My w tym czasie zajmujemy się wygrywaniem i czynieniem dobra. Szacunek dla wszystkich dobrych ludzi, brak uwagi dla złych

Kim jest Blacha?

Blacha to członek NewBadLabel i kolektywu 2115 stworzonego przez bydgoskiego rapera, Bedoesa. Nic więc dziwnego, że ten broni swojego przyjaciela i członka zespołu. Dlaczego jednak Filipek w taki sposób zaczepia Blachę? A no dlatego, że ten tworzy muzykę, którą jeszcze kilka lat temu wszyscy nazywali hiphopolo. Czy jest to ten gatunek muzyczny, czy rap musicie ocenić sami.

Blacha 2115 – Casablanca

Blacha w żaden sposób nie skomentował zaczepki Filipka. Natomiast kilka godzin po zaczepce Filipka, nieoczekiwanie ukazał się nowy numer członka 2115 Nie Mam Czasu, w którym wersy rozpoczynające utwór są prawdopodobnie odpowiedzią na zaczepki.

Blacha to kurwa nie raper, no i ma tą samą czapkę / Ch*j, że to ósma, jedną oddałem na WOŚP, drugą oddałem swej fance / mademoiselle się śmieje Polaczek, co był najdalej w Warszawie.

Blacha 2115 – Nie Mam Czasu

Warto dodać, że sam reprezentant QueQuality i Bedoes dwa lata temu prowadzili ze sobą beef, który zakończył się w momencie kiedy obaj panowie załatwili go po prostu bójką. Teraz pozostaje pytanie, czy konflikt pomiędzy Filipkiem i zawodnikiem SBM Label rozgorzeje na nowo? I przede wszystkim, czy raper z Milicza będzie w stanie prowadzić beef przeciwko dwóm raperom. Trzymamy rękę na pulsie i na pewno będziemy Was o wszystkim informować. Dziwne tylko, że akurat cała akcja ma miejsce w momencie kiedy Filipek i Bedoes mają wydać nowy album.

3. Proceder podbija polskie kina

W momencie ogłoszenia przez StepRecords produkcji filmu o życiu Tomasza Chady zaledwie kilka miesięcy po jego śmierci wywołał spore poruszenie wśród słuchaczy warszawskiego rapera.

W rolę Chady wcielił się Piotr Witkowski. Na ekranie zobaczymy Małgorzatę Kożuchowską, Agnieszkę Więdłochę, czy Jana Frycza. Co ciekawe w obsadzie znalazł się również Kali, Zbuku, Vienio, oraz Bajorson.

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w listopadzie zeszłego roku, a 15 listopada produkcja weszła do kin. W premierowy weekend Proceder zanotował najlepsze otwarcie tej jesieni w polskich kinach. Obejrzało go ponad 200 tysięcy osób. Również ja miałem okazję zobaczyć ten film i co o nim sądzę możecie przeczytać w poniższej recenzji.

Zobacz: Proceder. Historia Chady na dużym ekranie – recenzja

4. Bonus RPK został zatrzymany przez policję

W pierwszym zestawieniu z cyklu Na hajpie pisałem o Bonusie RPK, który nie stawił się w więzieniu w celu odbycia wyroku 5,5 roku pozbawienia wolności za domniemany handel narkotykami i spłatę 500 tysięcy przepadku. Przez cały ten czas warszawski raper nie przyznaje się do winy.

4 października ukazała się nowa płyta Bonusa RPK, Bloków Rezydent. Raper na swój najnowszy krążek zaprosił między innymi Palucha, Kękę, ReTo, Onara, czy Eldo.

18 listopada Bonus RPK został zatrzymany przez policję podczas rutynowej kontroli drogowej w drodze ze studia do swojego mieszkania. Więcej szczegółów związanych z zatrzymaniem rapera znajdziecie TUTAJ.

5. Pozycja albumu Młody Książę na OLiS

25 października, swoją premierę miał najnowszy album White’a, Młody Książę. Jest to drugi pełnoprawny krążek od członka SBM Label. W 2018 roku wydał on album Rockstar, który bardzo dobrze przyjął się wśród słuchaczy. Podczas koncertu promującego nowy album, raper odebrał platynową płytę za poprzedni krążek i nic nie zwiastowało problemów, które miały nadejść. W listopadowym zestawieniu listy przebojów OLiS, Młody Książę zajmował odległe, 16 miejsce. SBM Label wydało specjalne oświadczenie wyjaśniające całą sytuację.

Po interwencji labelu wprowadzono poprawkę do zestawienia i Młody Książę przez chwilę zajmował w nim drugą pozycję. Aktualnie po prawie miesiącu od premiery spadł na miejsce 37.

White 2115 – Trzy Butelki


Zobacz także poprzednie zestawienia Na hajpie:

5 rzeczy na hajpie w polskim rapie, które miały miejsce w minione lato

5 rzeczy na hajpie w polskim rapie, które miały miejsce w ostatnich tygodniach

W ostatnim zestawieniu informowaliśmy Was o dissach i aferach w środowisku hip-hopowym i kiedy wydawać się mogło, że trochę się uspokoiło, przyszedł listopad. Sprawdźcie co aktualnie jest na hajpie w polskim rapie. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies […]

Obserwuj nas na instagramie:


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →