Oni rządzili w 2021! Przedstawiamy zwycięzców Rytmów Roku: Alternatywa


06 stycznia 2022

Podziel się newsem:

Jeszcze na moment cofnijmy się w czasie i wróćmy do najlepszych wydarzeń, najmocniejszych albumów i najciekawszych utworów ubiegłego roku. Oto Rytmy Roku: Alternatywa – muzyczne podsumowanie 2021.

Najlepsi z najlepszych. Triumfatorzy polskiej alternatywy

Miniony rok obfitował w debiuty oraz w muzyczne wydarzenia na wielką skalę dla polskiej muzyki. Brodka wydała album po pięcioletniej przerwie, Bass Astral x Igo zakończyli swoją wspólną karierę wraz z płytą Satellite, Tymek z (t)rapera stał się wielowymiarowym artystą, Ralph Kaminski zadebiutował ze swoim spektaklem KORA. Pandemiczna koncertowa wyrwa została wypełniona pojedynczymi występami oraz festiwalami, a branża nie tyle odżyła, ile odetchnęła. Z wyraźną i odczuwalną ulgą.

Spośród tego wszystkiego, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, niezwykle trudno było wyłonić najlepszych. Układaniu zestawień towarzyszyły ciężkie do przełknięcia dylematy, które jednak należało rozwiązać ciężką decyzją. Ostatecznie polska alternatywa została podsumowana w pięciu zestawieniach – Album Roku, Utwór Roku, Newcomer Roku oraz Najlepsze Nowe Wykonanie i Wydarzenie Roku. W ramach nadejścia 2022 przypominamy zwycięzców w każdej kategorii!

hulanki young leosia koncert
fot. Magda Halicka

Rytmy Roku 2021: Alternatywa – poznajcie zwycięzców!

Rytmy Roku 2021 Alternatywa: Nowe Wykonanie – Ralph Kaminski – Po prostu bądź (Maanam)

Ralph Kaminski dokonał w tym roku jednego wielkiego nowego wykonania twórczości liderki Maanamu. Jego KORA to album, który powinniśmy przyswajać w absolutnej całości, wszyscy. Już pierwszy zapowiadający go singiel – Biegnij razem ze mną, sprawił, że postać Ralpha ponownie mnie zaintrygowała. Jego nowa odsłona, w ramach której artysta młodego pokolenia przedarł się przez dorobek tak niesamowitej artystki i przepuścił go przez własną duszę, zdaje się być czymś zupełnie nieuchwytnym, a jedocześnie tak namacalnie realnym. Po prostu bądź to z kolei dawka szczerych, prostych, lecz niezwykle ważnych emocji, podana tak elegancko, subtelnie, a jednocześnie dobitnie. No i w końcu, odstawiając tę majestatyczną sferę sacrum nieco na bok – po prostu idealnie wyważony popis umiejętności wokalnych Ralpha. To Kora zaserwowana w najlepszym możliwym wydaniu, która dzięki takim projektom nigdy nie umrze. (Weronika Szymańska, redaktor prowadząca dział POP)

Oprócz studyjnego materiału, na koncertach-spektaklach KORA można usłyszeć również trzy utwory, które nie znalazły się na płycie. Rozszerzona wersja Krakowskiego SpleenuKocham cię, kochanie moje/Po to jesteś na świecie robią piorunujące wrażenie, lecz Kreon otwierający bisy jest absolutnym arcydziełem, opus magnum, totalnym momentem przełomu, załamania, wzruszenia, epicentrum emocjonalnego wybuchu. Nie wyobrażam sobie w kontekście całego albumu nie wyróżnić punktów zapalnych widowiska.

Przeczytaj: Rytmy Roku 2021: Najlepsze Nowe Wykonanie – drugie życie przebojów

Nowe wykonanie Rytmy Roku 2021

Rytmy Roku 2021 Alternatywa: Wydarzenie – FEST Festival

Festiwal na taką skalę w pandemicznych warunkach był hype’owany, a przez te pompowane oczekiwania, poprzeczkę zawieszono wysoko. FEST Festival 2021 zdołał ją przeskoczyć, co prawda z małymi minusowymi punktami za styl, lecz wciąż zapewniając należyte widowisko. Cztery dni festiwalowe, osiem scen, prawie sto koncertów, DJ-sety, live acty, mnóstwo doświadczeń muzycznych, które po tak długim poście przyjmowały się jeszcze lepiej. Pomimo obostrzeń, event zachował swój klimat – wakacyjny, letni i beztroski. Ponadto, stworzył aurę, której może mu pozazdrościć Open’erFEST Festival funkcjonował jako samodzielne festiwalowe miasteczko – Park Śląski sprawdził się genialnie, jako kulturowo-muzyczny teren. Poranki na campingu gwarantowały bliskość natury – nawet z kilkoma namiotami rozbitymi obok i faktyczny spokój, zaś wieczór przynosił magię sekretnego miejsca, tajemniczego spotu, do którego dostęp mają jedynie nieliczni. 

Line-up również się obronił, mimo zawirowań i koncertów odwoływanych czasem w ostatniej chwili. Ogromna pula wykonawców dawała pole do manewrowania, a także popychała do wystawiania się na nowe. FEST nie musi gonić innych festiwali, jest wystarczająco unikatowy. Edycja 2021 podkreśliła również, jak mocno walczy o scenę i o wszystkich, którzy ją tworzą. Zresztą, co tu dużo mówić – jedyny polski festiwal z prawdziwego zdarzenia, zorganizowany na tak ogromną skalę w dobie pandemii po prostu musiał się tu znaleźć!

Przeczytaj: Wydarzenie Roku POP/Alternatywa – wyróżniamy Rytmy Roku 2021

Rytmy Roku 2021: Wydarzenie Roku POP/Alternatywa

Rytmy Roku 2021 Alternatywa: Newcomer Roku – Prometh

Samozwańczy władca Soundclouda niedługo wyjdzie na fizyku i to oficjalnie, a muza słuchana z chmury będzie już tylko dla klimatu. O Promethcie słychać raz po raz, ostatnio chyba jednak częściej producencko niż wokalnie, ale w przyszłym roku tendencje drastycznie się odwrócą. Pełnoprawny debiut w końcu pęknie i dobrze, bo tracki na Spotify już dawno wysiadły ze zmęczenia po mieleniu ich, ilekroć wjechał mood na after. I to w sumie nieważne, czy ten taki faktycznie po imprezie czy urojony, właściwy po prostu dla elektronicznego balansu. Kolejne wcielenie alt-rapu, gatunku, który klaruje się coraz wyraźniej i wyłania szerzej. Prometh już jest zrobiony na tyle, by otworzyć koncert niekończących się komentarzy, z kim wejść na feat., ale dajmy pierwszeństwo jego solówce.

EP-ka mishmash, singlowa (i hitowa) ta piosenka nie jest smutna naostrzyły zęby na ten debiut już w zeszłym roku. Pojedyncze gościnki, jak ta u Zdechłego Osy, Młodego Dzbana, na płycie CatchUpa, remiks Rys i Michała Anioła podkopywały cierpliwość. Album Prometha w 2022 roku się obroni – moje pytanie jest tylko – czy w ogóle będzie musiał?

Przeczytaj: Rytmy Roku 2021: Alternatywa – Newcomer Roku – kto błysnął najjaśniej?

Rytmy Roku 2021 ALTERNATYWA Newcomer

Rytmy Roku 2021 Alternatywa: Utwór – Vito Bambino – Nudy

Czasami potrzeba właśnie takich piosenek o miłości. Takich, które nie będą pływać w tłuściutkich okach wzniosłych słów. Takich mniej poważnych. Takich z luzem porannych piżamowych rozmów. Takich, w których dźwięczny i soczysty chuj nie zakole w uszy. Vito Bambino jest artystą do rany przyłóż, sytuacyjnie zmiennym jak kameleon, giętkim, gibkim i elastycznym. O miłości potrafi – Bitaminowa dyskografia opływa w oczywiste i mniej oczywiste lovesongi, na Poczekalni kilka numerów w kolejce także stoi pod znakiem serduszka, nawet gościnnie wygodnie mu w tej kategorii, bo rozpiera się zupełnie naturalnie, jakby nie przyszło mu rozprawiać o uczuciach, a walać się na własnej domowej kanapie.

Vito mówi swoim własnym językiem, który niekiedy bywa przaśny i potoczny, ale zawsze prawdziwy. On jest tym artystą, który zniósł podział na to, co mówione i to, co pisane. Jestem w stanie w to uwierzyć i każde słowo z jego piosenek wyjąć mu z ust poza kontekstem scenicznym, to jak real talk, tylko na metapoziomie.

Nudy nie są wyjątkiem, ale są utworem absolutnie wyjątkowym. Mnóstwo w nim wersów-perełek, które na sucho, odseparowane od muzyki grzmią, dopraszając się balladowej wersji. Moje serce ma długi // Nie wiem, czy po raz drugi tak samo umiem – już sam wyciąg z refrenu, przejmująco szczery, to wyciskacz łez w sztyfcie. A takich wersów jest od groma. Pozornie banały, a jednak to one grasują później w głowie, siejąc analogie.

Szalejąca perkusja z Nudów i jej bliski alternatywnemu disco vibe wyciągnął też Mateusza z – tu pozwoliłam sobie na przywłaszczenie neologizmu Łukasza Budkiewicza z Kalejdoskop Records – Bitawersum. Ten numer jest czystym popisem Vito-solisty. On sam przekona Was najlepiej, że z nim zostaje się na dłużej.

Najpierw opowiem o mnie, co najlepsze // O tym, że jak kocham, to kocham na wiecznie.

Przeczytaj: Rytmy Roku 2021: Alternatywa – Utwór Roku, czyli to, co leci w pętli

Utwór Roku Alternatywa Rytmy Roku 2021

Rytmy Roku 2021 Alternatywa: Album – szymonmówi – Coś się zepsuło

Przy wskazaniu pierwszego miejsca w tej kategorii właściwie się nie zastanawiałam – nie było żadnego ważenia się losów na szali sprawiedliwości. Po prostu wiedziałam, że szymonmówi bezapelacyjnie wygrał, a jego płyta Coś się zepsuło totalnie zasłużyła sobie na miano Albumu Roku. Pierwsze spotkanie z tym wydawnictwem wcale nie było łatwe: duży zgrzyt między treścią a brzmieniem aż zbyt niebezpiecznie zachrzęścił między zębami. Uprzedzenia łatwo przyszły, łatwo poszły, bo dwie sesje później Coś się zepsuło zgarnęło moje serduszko, oczywiście na Spotify.

Szczerze mówiąc, wolę tę muzykę, do której muszę nawyknąć i się do niej przyzwyczaić. Chemia dopiero się rozgrzewa, ale jeśli ma zaiskrzyć – zaiskrzy, nawet jeżeli nie od pierwszego wejrzenia. Takie relacje gwarantują dojrzałą rozbiórkę swoich oczekiwań względem artysty, a później równomiernego (i w miarę możliwości obiektywnego) rozłożenia uczuć.

Szymonmówi zadebiutował od razu jako muzyk ukształtowany, a fakt, iż Coś się zepsuło leżakowało w jego szufladzie, ani trochę nie odjął aktualności – ani tekstom, ani muzyce. Próba czasu, którą przeszły niektóre piosenki imponuje niczym prawdziwy chrzest bojowy, lecz znowu, nie tylko w tym rzecz.

Za delikatność, która uwypukla brutalność, za brutalność, która pudruje delikatność w słowie i brzmieniu oraz za narracyjne przekraczanie artystycznych wizji.

Przeczytaj: Rytmy Roku 2021: Alternatywa – Album Roku – złoto, które nie świeci

Płyta Rok Alternatywa 2021

Zobacz również pozostałe podsumowania z cyklu Rytmy Roku 2021

Rytmy Roku 2021: POP – ostateczne starcie, czyli wybieramy Album Roku!

Nie długość, a jakość. Najlepsze płyty 2021 w polskim rapie już tu są

Rytmy Roku 2021: Rock na świecie – najlepsze albumy

Rytmy Roku 2021: Polski rock – oto najlepsze płyty

Dobrze wykręcony numer. To są najlepsze utwory 2021 w polskim rapie

Rytmy Roku 2021: oto najlepsze piosenki roku POP!

Rytmy Roku 2021: POP – Newcomer Roku, czyli nasze największe nadzieje

Piękno w oku patrzącego. Wybraliśmy najlepsze teledyski 2021 w polskim rapie

Rytmy Roku 2021: Poza schematami. Najciekawsze płyty wykraczające poza ramy gatunkowe

Podsumowujemy 2021 w polskim rapie. Oto najważniejsze wydarzenia

Rytmy Roku – jaki był rok 2021 w lifestyle’u?

Jeszcze na moment cofnijmy się w czasie i wróćmy do najlepszych wydarzeń, najmocniejszych albumów i najciekawszych utworów ubiegłego roku. Oto Rytmy Roku: Alternatywa – muzyczne podsumowanie 2021. Najlepsi z najlepszych. Triumfatorzy polskiej alternatywy Miniony rok obfitował w debiuty oraz w muzyczne wydarzenia na wielką skalę dla polskiej muzyki. Brodka wydała album po pięcioletniej przerwie, Bass […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →