fot. Igor Połaniewicz

Ralph Kaminski śpiewa Korę. Złota era nowych wykonań


16 września 2021

Obserwuj nas na instagramie:

Ralph Kaminski właśnie podzielił się pierwszym singlem zwiastującym album KORA. Na płycie znajdzie się dziesięć utworów, którymi muzyk uhonorował zmarłą artystkę. Jego wykonanie Biegnij razem ze mną zwiastuje poruszający i głęboki interpretacyjnie krążek, który zostanie zwieńczony trasą koncertową. Bilety trafią do sprzedaży w poniedziałek.

Ralph Kaminski wkracza w nowy etap

Artystów obecnie bardzo docenia się za autentyczność. To, ile siebie oddają w swojej twórczości jest wprost proporcjonalne do uznania, jakie zyskują. Własny tekst, własna muzyka, własna wizja – im bardziej coś jest ich, tym z większym respektem się spotykają. Taki jest Ralph Kaminski, na wskroś prawdziwy, niezależny i niesamowicie hermetyczny w tym środowisku swych kompozycji. Bo tam nie ma nikogo prócz niego, tam nie może być nikogo innego, tam nie ma miejsca dla nikogo innego. I znowu: żaden tam elitaryzm, a czysty perfekcjonizm, a także, być może – mistrzowskie opanowanie własnego języka, zrozumienie go od podszewki.

Ralph Kaminski po dwóch latach zakończył erę Młodości finałowym koncertem w Kostrzynie i dobitnie zapowiedział premierę nowego projektu. Na tyle nietypowego i wyjątkowego, by poprzedzić go tym krótkim wstępem i rozwagą nad tym, co tak mocno dotyka fanów, kiedy spotykają się z jego sztuką. Album KORA ukaże się 15 października i będzie muzycznym hołdem złożonym Korze. Muzyk wybrał dziesięć utworów spośród solowej dyskografii artystki oraz zespołu Maanam, które znajdą się na płycie, odzwierciedlające autorski spektakl, jaki Kaminski zaprezentował premierowo podczas 41. Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

Przeczytaj: Ralph Kaminski. Docierając bliżej siebie – wywiad

Ralph Kaminski Kora premiera albumu
Ralph Kaminski – “KORA” – okładka albumu

Wielcy artyści i wielkie inspiracje

W październiku ukaże się więc trzecia płyta Ralpha, a jednocześnie album, na którym nie zaśpiewa własnych kompozycji. Wykona na nim utwory legendarnego zespołu, ikony muzyki, artystycznej divy i pierwszej damy polskiej piosenki. Na jego barkach spoczywa więc niełatwe zadanie: sprostać technicznemu trudnie materiałowi oraz umiejętnie przefiltrować go przez swoje spojrzenie. Zalewski zaśpiewał Niemena i trudno chyba o lepszy punkt odniesienia do tego, że na takim poziomie covery nie istnieją. Możemy mówić tylko i wyłącznie o nowych wykonaniach.

Czym się różnią? Wkładem własnym. Pojęciem bazowego materiału. Pewnym skrywanym ciężarem emocjonalnym. Więzią – obojętnie, czy z muzyką, słowami, czy nawet i z postacią, wykonawcą, artystą. Jestem za to pewna, że tak pogłębiona twórcza analiza nie ma swego źródła jedynie w tymczasowej inspiracji. To coś więcej, to długie studium, które później wybrzmiewa w każdym z dźwięków, których absolutnie nie trzeba porównywać do oryginału.

Bo nie taki jest cel. To uniwersum nie przyjmuje podziału lepsze i gorsze, znowu liczy się to, co autorskie. Zalewski nie jest drugim Niemenem, Ralph Kaminski nie jest drugą Korą. Oboje są autonomicznymi artystami o olbrzymiej twórczej empatii, która pozwoliła im na uczynienie cudzych piosenek swoimi własnymi.

Ralph Kaminski – KORA – Biegnij razem ze mną

Pierwszy singiel, który został opublikowany to utwór Biegnij razem ze mną. Wykonanie Kaminskiego jest mocne, ostre wokalnie oraz instrumentalnie, a paradoksalnie niesamowicie przestrzenne. Teledysk wyreżyserowany przez Tomasza Motarskiego to właściwie monodram, podbijający posępny niepokój, który tak mocno przebił się na pierwszy plan utworu.

Piosenka „Biegnij razem ze mną” pochodzi z debiutanckiego albumu studyjnego zespołu Maanam wydanego czterdzieści lat temu. Ralph Kaminski sięgnął po ponadczasową twórczość Kory i grupy Maanam, przepuszczając ją przez filtr intymności. Utwory zyskały nie tylko nowe aranżacje, ale także dzięki swoistej dekonstrukcji dokonanej przez artystę, udało się z nich wydobyć nowe tropy i znaczenia. Na krążku znajdziemy zarówno wielkie przeboje, jak choćby „Wyjątkowo zimny maj” czy „Po prostu bądź”, jak i piosenki mniej znane. Nowe wydawnictwo artysta zapowiada słowami: „Kora” to opowieść o tęsknocie i głodzie miłości. Utwory zespołu Maanam i Kory odzwierciedlają nastroje dzisiejszych czasów.

– czytamy w informacji prasowej

Ralph Kaminski już w listopadzie wyruszy w trasę koncertową z albumem KORA, która obejmie 14 miast w Polsce. Bilety będą dostępne od poniedziałku od godziny 14.00, a poniżej znajdziecie dokładną rozpiskę ze szczegółowymi datami.

27.11.2021 – Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. F. Nowowiejskiego, Olsztyn
28.11.2021 – Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina, Gdańsk
29.11.2021 – Teatr Muzyczny Roma, Warszawa
01.12.2021 – Opera i Filharmonia Podlaska, Białystok
05.12.2021 – Katowice – Miasto Ogrodów, Katowice
06.12.2021 – Opera Krakowska, Kraków
13.12.2021 – Centrum Spotkania Kultur, Lublin
14.12.2021 – Filharmonia Podkarpacka im. A. Malawskiego, Rzeszów
17.12.2021 – Wytwórnia, Łódź
20.12.2021 – Narodowe Forum Muzyki, Wrocław
21.12.2021 – Sala Ziemi MTP, Poznań
11.01.2022 – Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, Toruń
12.01.2022 – Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
13.01.2022 – Filharmonia Pomorska im. I. J. Paderewskiego, Bydgoszcz

Ralph Kaminski właśnie podzielił się pierwszym singlem zwiastującym album KORA. Na płycie znajdzie się dziesięć utworów, którymi muzyk uhonorował zmarłą artystkę. Jego wykonanie Biegnij razem ze mną zwiastuje poruszający i głęboki interpretacyjnie krążek, który zostanie zwieńczony trasą koncertową. Bilety trafią do sprzedaży w poniedziałek. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →