5 rzeczy na hajpie w polskim rapie – maj 2020


01 czerwca 2020

Podziel się newsem:

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Ciężko mi w to uwierzyć, ale mamy już czerwiec. Przyszedł więc moment, aby sprawdzić co w polskim rapie było na hajpie w minionym miesiącu.

Co było na hajpie w polskim rapie?

W maju co prawda nie było żadnych widowiskowych beefów, czy głośnych afer związanych z polskimi raperami. Jednak to wcale nie oznacza tego, że w polskim hip-hopie kompletnie nic się nie działo. Wręcz przeciwnie, maj można uznać za miesiąc, w którym prym wiodła jedna akcja, pewnie nawet domyślacie się jaka.

#Hot16Challenge2 is worldwide (no prawie)

Generalnie całe majowe zestawienie można by poświęcić akcji zapoczątkowanej przez Solara. Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia raper ruszył z drugą odsłoną #Hot16Challenge o czym pisaliśmy w poprzednim Na hajpie. Akcja, która 6 lat temu połączyła polski hip-hop w 2020 roku miała także dodatkowy cel, a było nim zebranie miliona złotych, który zostanie przeznaczony służbom medycznym na walkę z koronawirusem.

Solar – #Hot16Challenge2

Jednak nikt nie spodziewał się, że akcja rozrośnie się do takich rozmiarów. Co prawda, nominowany przez Solara Mike Posner nie odpowiedział na zaproszenie do challenge’u, jednak to wcale nie przeszkodziło wyjść akcji poza granice naszego kraju.

Ponadto cel, czyli zebranie miliona złotych osiągnięto zaledwie dwa tygodnie po starcie całej akcji. Natomiast po 17 dniach, na koncie zbiórki były już 2 miliony! Dziś, czyli 1 czerwca zebrano prawie 3,5 miliona złotych.

Jak pisałem wyżej, akcja rozrosła się do monstrualnych rozmiarów. W akcji oprócz prawie wszystkich polskich raperów udział wzięli artyści, celebryci, a także walczący z ostrym cieniem mgły prezydent Andrzej Duda. Co najważniejsze, akcja wyszła poza granice naszego kraju. W porozumieniu z SBM Label, polsko-niemiecki raper Kronkel Dom ruszył z niemieckim odpowiednikiem #Hot16Challenge. Jednak tam akcja nie osiągnęła takiego sukcesu.

Kronkel Dom – #Hot16Challenge2

Jeżeli chodzi o innych zagranicznych raperów, mimo, że do akcji nie włączyły się największe światowe gwiazdy, to swoje gorące szesnastki nagrali chociażby PLK, 257ERS, czy Yzomandias.

PLK – #Hot16Challenge2

Jednak wszystko kiedyś ma swój koniec, nawet #Hot16, które schodzi już do coraz większego podziemia. Lecz to wcale nie oznacza końca zbiórki, ponieważ dalej możecie wpłacać pieniądze na stronie Siepomaga.pl.


Komentarze raperów odnośnie #Hot16Challenge2

Takiego rozwoju drugiej odsłony Hot16 mało kto się spodziewał. Do akcji zaczęli przyłączać się nie tylko raperzy, ale także polscy artyści, celebryci, czy youtuberzy. Jednak czarę goryczy, która wzbierała w wielu raperach przelało włączenie się do akcji prezydenta Andrzeja Dudę.

Głos w tej sprawie zabrali między innymi Miuosh. Raper odmówił wzięcia udziału w #Hot16Challenge2 ,ze względu na to, że wiele osób poprzez akcję akcję charytatywną promowało siebie.

Sytuację skomentował także Paluch, który na Instagramie napisał, że po wypuszczeniu szesnastki prezydenta, zastanawiał się nad usunięciem swojej. Natomiast gdyby prezydent dołączył do całej akcji przed nim, na pewno nie wziąłby w niej udziału.

Paluch – #Hot16Challenge2

Powiedzmy sobie jedno, włączenie się do akcji prezydenta, było elementem jego kampanii wyborczej. Poza tym, jest to wyjątkowo niesmaczne, szczególnie, iż zbiórka jest efektem działań, a właściwie braku działań rządzących jeżeli chodzi o pomoc dla służby zdrowia. Zatem udział prezydenta w całej akcji miał mocno gorzki smak. Szczególnie, iż nie tak dawno Pan prezydent podpisał ustawę od przekazaniu dwóch miliardów dla Telewizji Polskiej, zamiast na służbę zdrowia.


Deys zaprasza do Hashahaty

Obecnie na polskim YouTube panuje pewien trend, w którym popularni youtuberzy postanawiają nagrywać prawdziwe rapy. Jednak co, gdyby odwrócić sytuację? Co, gdyby to raperzy zaczynali tworzyć typowo youtube’owy kontent? Pierwszym takim przypadkiem był Wuwunio, który postanowił odwiesić mikrofon na statyw i zajął się rozwojem swojego kanału PalHajsTV.

Tym razem o youtube’owy format pokusiła się ekipa Hashasins z Deysem na czele. Członkowie składu wynajęli dom, w którym wspólnie będą pracować nad nową płytą, a przy okazji na ich kanał będą wstawiane filmy, dzięki którym będziemy na bieżąco z całą sytuacją w Hashahacie.

Tak jak pisałem wyżej, panowie podczas pobytu we wspólnym domu podjęli pracę nad wspólną płytą. Pierwsze efekty możecie usłyszeć w najnowszym singlu, który kilka dni temu trafił do sieci.

HASHASINS – COŚ NIE PRAŻY!?


Sokół rusza z własnym wydawnictwem książkowym

Również ten temat był na hajpie w tym miesiącu. W końcu nie codziennie jeden z najbardziej popularnych raperów zakłada własne wydawnictwo książkowe. Jednak w przypadku Sokoła jest to jego kolejny biznes. Raper posiada już bowiem markę odzieżową, oraz wydawnictwo muzyczne. Natomiast niedawno, wraz z Małolatem nabyli pakiet inwestycyjny w firmie True Games, która zajmuje się produkcją symulatorów, o szeroko pojętej tematyce ulicznej.

Wydałem, bo tak nazywa się wydawnictwo, ma być raczej niszowe, jednak jak sam raper mówi, nie będzie opierało się tylko i wyłącznie na książkach dla wymagającego czytelnika. Grupą docelową Wydałem mają być przede wszystkim osoby, które chcą chłonąć kulturę pełną piersią. Dziś poznaliśmy autora i tytuł pierwszej książki, która ukaże się spod szyldu Wydałem, o czym przeczytacie tutaj.


PRO8L3M zapowiada nowe wydawnictwo!

Zaledwie kilka miesięcy po premierze długo wyczekiwanego Art Brut 2, Oskar i Steez zapowiadają kolejne wydawnictwo. Nosi ono nazwę Block Party Mixtape hosted by PRO8L3M i będzie miał premierę pod koniec października 2020. Nadchodzący mixtape ma być wyjątkowy ze względu na niecodzienną formułę. Wszystko ze względu na fakt, iż pierwszy raz w historii duetu, na jego wydawnictwie usłyszymy gościnne zwrotki. Na Block Party Mixtape hosted by PRO8L3M usłyszymy m.in. Taco Hemingway’a, Dziarmę czy schaftera. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Podziel się newsem:

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Kup voucher na dowolny koncert

Biletomat.pl
50-500 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.