Andrzej Duda #Hot16Challenge2 – wyjaśniamy, skąd pochodzi „ostry cień mgły”

Podziel się newsem:

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

W sieci nie milknie echo wczorajszego Hot16Challenge2 w wykonaniu Andrzeja Dudy. Wiele osób zastanawia się, skąd pochodzi sławny już "ostry cień mgły". Możliwe, że znamy odpowiedź.

Akcja #Hot16Challenge2 od kilku dni całkowicie przejęła polski Internet. Wczoraj do zabawy przyłączył się sam Prezydent Andrzej Duda. Jego zwrotka budzi wiele kontrowersji, a słynny już wers wciąż pozostaje zagadką.

Nie pytają cię o imię, walczą z ostrym cieniem mgły

Andrzej Duda #Hot16Challenge2 – posłuchaj zwrotki nagranej przez Prezydenta RP

Andrzej Duda #Hot16Challenge2 – wiemy, skąd pochodzi „ostry cień mgły”

Możliwe, że właśnie poznaliśmy odpowiedź, skąd wzięły się tajemnicze słowa.

Z pomocą przychodzi filozof, profesor UJ i publicysta Jan Hartmann. Na swoim profilu na Twitterze krakowski myśliciel tłumaczy źródło prezydenckich linijek.

Tekst zwrotki pochodzi z Talmudu, a konkretnie z Miszny – jednego z podstawowych tekstów rabinicznych. Skąd u prezydenta zainteresowanie kulturą żydowską? A no, jest to całkiem oczywiste.

Andrzeja Duda i kultura żydowska

Jak wyjaśnić tak silne zainteresowanie naszego Prezydenta kulturą żydowską? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy sięgnąć w głąb drzewa genealogicznego pary prezydenckiej. A konkretnie Pierwszej Damy – Agaty KornhauserDudy.

Inspiracja świętym tekstem płynąć może z zainteresowania spuścizną literacką teścia, żydowskiego pochodzenia poety, tłumacza i eseisty – Juliana Kornhausera, który niejednokrotnie poruszał w swojej twórczości kwestię chociażby pogromu kieleckiego. A może wręcz ktoś z rodziny, do której należy również brat pierwszej damy – Jakub Kornhauser, także będący literaturoznawcą i poetą, podszepnął w prezydenckie ucho tę intrygującą frazę?

Hot16Challenge2 – zobacz oś czasu

Oś czasu #Hot16Challenge2

W drugiej edycji #Hot16Challenge osób, które nagrywają swoje szesnastki jest coraz więcej i powoli można się pogubić w tym, kto już nagrał swoje #Hot16, a kto został nominowany. Dlatego przygotowaliśmy dla Was dokładną oś czasu ze wszystkimi nominacjami i szesnastkami, którą znajdziecie poniżej.

Oś czasu #Hot16Challenge2

W sieci nie milknie echo wczorajszego Hot16Challenge2 w wykonaniu Andrzeja Dudy. Wiele osób zastanawia się, skąd pochodzi sławny już „ostry cień mgły”. Możliwe, że znamy odpowiedź. Akcja #Hot16Challenge2 od kilku dni całkowicie przejęła polski Internet. Wczoraj do zabawy przyłączył się sam Prezydent Andrzej Duda. Jego zwrotka budzi wiele kontrowersji, a słynny już wers wciąż pozostaje […]

Podziel się newsem:

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Kup voucher na dowolny koncert

Biletomat.pl
50-500 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.