5 rzeczy na hajpie w polskim rapie – sierpień 2020


01 września 2020

Podziel się newsem:

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Premiery płyt, wypadki, czy nielegalne koncerty. To wszystko wydarzyło się w sierpniu. Sprawdźcie więc co dokładnie było na hajpie w minionym miesiącu.

Pierwszy września to dla wielu najgorszy dzień w roku. Słodkie lenistwo dobiegło końca, a zaczyna się nauka i codzienne wstawanie wcześnie rano. Jednak zanim rok szkolny rozpocznie się na dobre, możecie powspominać z łezką w oku, co było na hajpie w polskim rapie w ostatnim miesiącu wakacji.

A jak znamy polski hip-hop to trochę się działo (inaczej nie miałbym o czym pisać). Może sierpień nie obfitował w pościgi i strzelaniny (Diox, pozdrawiam) ale i tak nie było nudy. Sprawdźcie zatem co dokładnie działo się w minionym miesiącu.

Taco Hemingway (znowu) niespodziewanie udostępnia nowy album!

To już powoli tradycja – Taco Hemingway po raz kolejny z bomby wrzuca na streamingi swój nowy album. Podobnie jak w przypadku zeszłorocznej Pocztówki, raper postanowił w środku nocy udostępnić swój najnowszy album do odsłuchu całkowicie za darmo, tydzień przed planowaną premierą.

Tak jak mówiłem rok temu: Moja muzyka zawsze była, jest i będzie darmowa. Dzisiaj postanowiłem opublikować cały Jarmark na serwisach streamingowych

Taco Hemingway

Niecodzienna godzina nie przeszkodziła w żaden sposób temu, aby JARMARK stał się jednym z najchętniej słuchanych krążków ostatnich dni i wbił się do topki wszelakich zestawień. Co do samego krążka, to mam mieszane odczucia. Nie zabrakło truizmów i szeroko pojętego populizmu, którym aż tętni krążek, jednak kiedy trzeba, to uderza w samo sedno. Z czystym sercem mogę polecić takie kawałki jak Influenza ze świetnie przekminioną zwrotką Mielzky’ego, Nie mam czasu, czy chociażby W.N.P.

taco jarmark
Taco Hemingway – JARMARK – okładka albumu

Dla tych co po JARMARKU odczuwają niedosyt, czeka jeszcze nieopublikowane EUROPA, która ma być zupełnie innym krążkiem. Jakkolwiek to nie zabrzmi, oficjalna premiera JARMARKU i EUROPY zapowiedziana jest na 4 września. Oba krążki w wydaniu fizycznym możecie kupić tutaj.

Quebonafide najchętniej słuchanym raperem tego lata

W najnowszym zestawieniu na hajpie, nie mogło także zabraknąć Quebonafide, który według ostatniego zestawienia przygotowanego przez Tidal okazał się najchętniej słuchanym raperem tego lata. Ponadto, żadną niespodzianką nie jest także fakt, że najchętniej słuchanym przez Polaków gatunkiem muzycznym jest hip-hop, który zdominował zestawienie. Oprócz trzech numerów Quebo, w pierwszej dziesiątce uplasowały się kawałki nagrane przez Matę, czy Białasa.

Co ciekawe, Tamagotchi nagrane przez Taconafide, niedawno przekroczyło barierę 30 milionów odsłuchów na Spotify, co jak na polskie warunki jest nie lada wyczynem. Ponadto, prawie ponad 2 lata od premiery krążka Taconafide, raperzy obecnie posiadają ponad 650 tysięcy słuchaczy miesięcznie. Zaskoczeni?

Taconafide – Tamagotchi

Kartky zaatakowny podczas jazdy elektryczną hulajnogą

Okej, pisałem we wstępie, że w tym miesiącu nie było żadnych pościgów. No chyba, że za takowy uznamy ten, w który udał się jeden z mieszkańców Katowic za Kartkym. Otóż raper został zaatakowany przez nieznanego sprawce podczas jazdy na elektrycznej hulajnodze.

Cała sytuacja, to pokłosie wydarzeń, które miały miejsce na początku tego roku, kiedy to Kartky został oskarżony przez byłą już dziewczynę o znęcanie się fizyczne i psychiczne. I kiedy mogło wydawać się, że raperowi z całej sprawy udało wyjść się obronną ręką, na jego drodze stanął wyżej wymieniony mężczyzna, który wykrzykując w kierunku rapera słowa damski bokser, kopnął go, gdy ten jechał na elektrycznej hulajnodze. W efekcie Kartky doznał złamań obydwu nadgarstków.

Jednak to wcale nie przeszkodziło, aby jego dwa nowe krążki – Outside of society i Ballady i Romanse EP trafiły na serwisy streamingowe. Odsłuch tego pierwszego znajdziecie poniżej.

Kartky – Outside of society – odsłuch albumu

chillwagon na wyjeździe integracyjnym w Chorwacji

Wyjazdy integracyjne w pracy są potrzebne jak diabli. Wcześniej przekonali się o tym chociażby członkowie SBM Label, którzy wybrali się na wspólny wyjazd, podczas którego powstał album pt. Hotel Maffija.

Na podobny zabieg zdecydował się Borixon i reszta chillwagonu. Raperzy udali się bowiem do Chorwacji, gdzie w wynajętej willi w pocie czoła pracowali nad nowymi numerami. Oczywiście, tak jak w przypadku SB Maffiji, codziennie do sieci były wrzucane vlogi dokumentujące to, co dzieje się w Chorwacji.

chillwagon – Jumper

Co ciekawe, nie jest to pierwszy taki wyjazd, bowiem cały skład już wcześniej wspólnie wyjeżdżał w różne miejsca, aby tworzyć nowe numery. Jednym z takich miejsc była chociażby Tajlandia, gdzie powstał kawałek thailive.

chillwagon – thailive

Żabsonowi grozi 8 lat więzienia?

Na samym początku sierpnia, Żabson za pośrednictwem Instagrama powiadomił swoich fanów o tym, że zamierza zorganizować spontaniczny koncert w Trójmieście. Do ostatniej chwili raper zwlekał z udostępnieniem lokalizacji koncertu.

Jednak gdy ta została w końcu ujawniona, to w docelowym miejscu, czyli na parkingu przy plaży w Brzeźnie zebrało się kilka tysięcy osób, które dosłownie zalały cały dostępny plac. Problem w tym, że podczas wydarzenia nie dostosowano się do żadnych zasad sanitarno-epidemiologicznych. Z tego powodu, całą sprawą zainteresowała się Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. Natomiast Żabsonowi za zorganizowanie nielegalnego koncertu, plus brak przestrzegania obostrzeń grozi nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

O ile jestem jeszcze w stanie zrozumieć decyzję w sprawie nie zgłoszenia imprezy masowej odpowiednim służbom, tak czepiania się sanepidu już mniej. Nie kwestionuję tego, czy maseczki są potrzebne. Jednak nie tak dawno mieliśmy okazje oglądać wiece kandydatów na Prezydenta RP, gdzie w jednym miejscu gromadziło się jeszcze więcej osób, niż na koncercie Żaby.

Ponadto, kandydaci bez zachowania żadnych zasad social distancigu robili sobie zdjęcia jak gdyby nigdy nic z setkami, o ile nie tysiącami osób. No ale przecież wirusa wypędziła wtedy siła polskiego patriotyzmu.

Podziel się newsem:

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Polish Hip-Hop Festival 2021

Biletomat.pl
od 240 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.