Wysyp platyn i diamentówZPAV miał ręce pełne roboty


12 sierpnia 2021

Podziel się newsem:

Związek Producentów Audio-Video nie miał ostatnio lekko. Sprawdźcie, komu zostały przyznane wyróżnienia w postaci Platyn i Diamentów.

ZPAV idzie na wojnę z raperami

Ostatnio w Polsce przyznawało się coraz więcej Diamentowych Płyt, których odbiorcami byli głównie raperzy. Aby poradzić sobie z tym problemem, Związek Producentów Audio-Video postanowił podwyższyć progi sprzedażowe wymagane do przyznania wyróżnienia za cyfrowe single. Od pierwszego sierpnia wynoszą one odpowiednio 50 000 zł, 100 000 zł i 500 000 zł dla Złotej, Platynowej i Diamentowej Płyty. Artyści przytomnie zadziałali i pozgłaszali do wyróżnień swoje single, jeszcze zanim te zmiany weszły w życie, w związku z czym mogą dzięki temu nieco podbić sobie statystyki. W nowym zestawieniu ZPAV z przyznanymi wyróżnieniami klasycznie króluje hip-hop, ale po kolei.

Bedoes przekracza swoje kamienie milowe

Zanim przejdziemy do singli, nie można nie wspomnieć o sukcesie Bedoesa. Raper pochwalił się, że przybyło mu na koncie kilka Platyn za albumy: Rewolucja Romantyczna jest teraz podwójnie platynowa, Kwiat Polskiej Młodzieży potrójnie, zaś Opowieści z Doliny Smoków wbiły czterokrotną Platynę. Jest to pierwszy taki przypadek w historii SBM Label. Bedoes podczas wczorajszego koncertu na FEST Festival zapowiedział, że nie zmierza się na tym zatrzymywać i będzie dążył do Diamentu.

ZPAV kontra hip-hop

Nie da się ukryć, że hip-hop jest najpopularniejszym gatunkiem muzycznym w naszym kraju. Pomimo tego, często jest on pomijany i marginalizowany. Hip-hop niby w jakimś stopniu wszedł w mainstream, jednak nadal nie jest to poziom np. Darii Zawiałow. Raperzy nie mają się jednak czym przejmować, bo fani oddają im to, co najlepsze – wsparcie. Ma to oczywiście odbicie w wynikach i wyróżnieniach. Zaczynając od Diamentów: Paluch zgarnął to wyróżnienie za single Szaman, Balans i Dym, podczas gdy Gdybyś Kiedyś wbiło podwójny Diament. Diamentem pokryły się także Kiss cam (Podryw roku) i Patoreakcja Maty, Fiołkowe pole oraz Każdego dnia Sobla.

Siedem Platyn zgarnął Kizo, a otrzymały je single: Artysta z blizną, Niebieski Bentley, Mr Gino, Tryb komfort, Espresso, Futro oraz Tsunami. Na tym jednak nie koniec, bo Kizo otrzymał także podwójne Platyny za: Miasto 24H, Toskanię, Życie jest piękne, Art, Driftem i Nasze lato. To także nie jest wszystko, bo zgarnął też potrójne i poczwórne Platyny za kawałki takie jak Czempion i Disney. Trzeba przyznać, że raper rozbił bank. Cztery Platyny trafiły do Szpaka (Zły, Ośmiogwiazdkowy S*urwiel, Młody 2Pac, Pali się), cztery do OIO (Worki w tłum, Przypadkiem, Amerykańskie teledyski, a także za cały album), a dwie do Sobla (To ja i Nie teraz). Szymon otrzymał także wyróżnienie w postaci podwójnych i potrójnych Platyn między innymi za kawałki Biznes czy Kinol, a także poczwórne za Aliena. Na Diamentach nie zatrzymał się Paluch: podwójna Platyna trafiła do niego między innymi za Daj mi powód, potrójna za aż 5 kawałków (między innymi Spłata i Peeling), a poczwórna to wyróżnienie za Cardio. Trzeba przyznać, że te wyniki robią wrażenie.

To nie jest hip-hop

Nie można oczywiście pominąć innych gatunków muzycznych. W tym przypadku, bank zdecydowanie rozbili sanah i… Kortez. Na konto Zuzy trafiły: Diament za singiel No sory oraz Platyny za Duszki, Pora roku zła, Koronki, projekt nieznajomy nie kłamie i To koniec. Sanah otrzymała też podwójną Platynę za Ten stan, etc. (na disco) i Invisible Dress, zaś potrójnie platynowe stały się 02:00, Królowa dram i Cząstka. Kortez z kolei zgarnął, podobnie jak Kizo, siedem Platyn. Przyznano mu je za: Wyjdź ze mną na deszcz, Wracaj do domu, We dwoje, Pocztówka z kosmosu, Dlaczego z tobą jestem, Dla mamy i Bumerang. Oprócz tego, do wokalisty trafiły też podwójne i potrójne Platyny, między innymi za Dobry moment i Zostań. Podwójną Platyną pokryła się płyta Helsinki Darii Zawiałow.

Wysyp platyn i diamentów - ZPAV miał ręce pełne roboty
sanah – Królowa dram – okładka płyty

Wszystkie powyższe wyniki z pewnością robią wrażenie, jednak zapewne zmieni się to w kolejnym zestawieniu, które będzie ustalane według nowych zasad przyznawania wyróżnień. Pełną listę można zobaczyć na stronie ZPAV, a konkretnie tutaj. Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy jak największej liczby dalszych sukcesów!

Związek Producentów Audio-Video nie miał ostatnio lekko. Sprawdźcie, komu zostały przyznane wyróżnienia w postaci Platyn i Diamentów. ZPAV idzie na wojnę z raperami Ostatnio w Polsce przyznawało się coraz więcej Diamentowych Płyt, których odbiorcami byli głównie raperzy. Aby poradzić sobie z tym problemem, Związek Producentów Audio-Video postanowił podwyższyć progi sprzedażowe wymagane do przyznania wyróżnienia za […]

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Kup bilet na koncerty z cyklu Lato w Plenerze

Biletomat.pl
35 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →