fot. Katarzyna Mieszawska

Mata na Fryderykach uszczypliwie w stronę ZPAV


10 sierpnia 2021

Obserwuj nas na instagramie:

Podczas tegorocznej gali Fryderyków spore triumfy święcił Mata. Niepokorny raper pozwolił sobie na kilka uszczypliwości w stronę ZPAV.

ZPAV i jego nowe zasady przyznawania wyróżnień za sprzedaż singli. Winny hip-hop?

W ostatnim czasie znów zrobiło się dość głośno wokół Związku Producentów Audio-Video, który odpowiada między innymi za przyznawanie wyróżnień za sprzedaż singli i albumów muzycznych, to jest Złotych, Platynowych i Diamentowych Płyt. Tych ostatnio przyznaje się coraz więcej i nie jest tajemnicą, że głównymi odbiorcami tych licznych wyróżnień są przedstawiciele polskiego hip-hopu, którzy od kilku lat królują na Oficjalnej Liście Sprzedaży (OLiS).

ZPAV postanowił poradzić sobie z tym “problemem”, podwyższając progi ilości sprzedanej muzyki dla singli cyfrowych, za które artyści otrzymują wyróżnienie. I tak od 1 sierpnia Złotą Płytę otrzyma singiel, którego przychód wyniesie 50 000 zł (wcześniej 20 000 zł), Platynową Płytę za sprzedaż wysokości 100 000 zł (wcześniej 40 000 zł), a Diamentową Płytę otrzyma autor singla ze sprzedażą równą 500 000 zł (wcześniej 200 000 zł).

Mata - Platynowa Płyta
Mata – Platynowa Płyta za album “100 dni do matury”

Mata na Fryderykach przeprasza ZPAV za kłopot

Na decyzję ZPAVu zareagował Mata i to nie w byle jaki sposób. Artysta cierpliwie poczekał na odpowiedni moment i wykorzystał chwilę, kiedy uwaga całej branży muzycznej w Polsce była skierowana właśnie na niego. Odbierając swojego tegorocznego Fryderyka w kategorii Album Roku Hip-Hop, raper wygłosił uszczypliwą przemowę skierowaną w stronę ZPAVu, mówiąc:

Ostatnio ZPAV zmienił zasady przyznawania Złotych, Platynowych i Diamentowych Płyt za single, bo było ich bardzo dużo. Ja chciałem w imieniu swoim i kolegów przeprosić za kłopot. Nie mogę obiecać, że to się nie powtórzy.

Zobacz również: Osiem gwiazdek, jeden pocałunek i cztery Fryderyki Krzysztofa Zalewskiego. Tegoroczna gala od kulis

Kiss Cam Maty diamentowy nawet za 500 000 zł

Przy kolejnej okazji, obierając drugą statuetkę za Fonograficzny Debiut Roku, artysta dodał, że jego najnowszy singiel Kiss Cam, zgłoszony dzień przed wejściem w życie nowego rozporządzenia ZPAV jest już diamentowy. Wygląda zatem na to, że polska scena hip-hopowa niewiele sobie robi z nałożonych przez Związek wyższych progów i wciąż zamierza podbijać listy sprzedaży.

Mata – Kiss Cam (podryw roku)

Podczas tegorocznej gali Fryderyków spore triumfy święcił Mata. Niepokorny raper pozwolił sobie na kilka uszczypliwości w stronę ZPAV. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins ZPAV i jego nowe zasady przyznawania […]


ZOBACZ: Gala Fryderyk Festiwal 2021 – fotorelacja

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →