Miastosfera – podsumowanie dwunastu muzycznych historii


06 stycznia 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Emisja Miastosfery wystartowała w kwietniu ubiegłego roku. W ciągu ośmiu miesięcy powstało dwanaście odcinków podcastu, który od kuchni pokazywał, jak funkcjonuje branża muzyczna.

Miastosfera – podcast bez tajemnic

Portal Rytmy.pl w kwietniu ubiegłego roku wystartował z pierwszym odcinkiem Miastosfery – podcastu, który odkrywa przed odbiorcami sekrety branży muzycznej. Program prowadzą doświadczeni redaktorzy a zarazem artyści – Novika oraz Mr. Lex. W swoim studiu gościli już wiele unikatowych osobowości, często z zupełnie skrajnych planszy strefy aktywności muzycznej.

Podcast skupiał się na wielu aspektach funkcjonowania sceny – od zakulisowych działań managerów i ogarniaczy, po estradową działalność artystów. Nie tylko muzyka, a również wszystko, co dookoła niej – tak w jednym zdaniu najłatwiej byłoby oddać istotę programu. Inkluzywna forma tych videorozmów jest jednym z ich największych atutów. Po pierwsze, dostępność na wszystkich największych serwisach streamingowych. Od kanału IDĘWTANGO na YouTube’ie aż po Spotify i Tidal. Po drugie, rozpiętość tematyczna. Miastosfera odkrywa wątki twórczej pracy artystów, ale także nosi się z tematami społeczno-politycznymi (pandemia koronawirusa a branża muzyczna) oraz podnosi kwestię współczesnego dziennikarstwa muzycznego. W warszawskim studio gościli starzy wyjadacze oraz debiutanci, a pierwszy, niezwykle udany sezon to sygnał, że taki pogłębiony format został doskonale przyjęty przez publikę.

Nie był to jedyny podcast odpalony przez Rytmy.pl w 2021 roku. Hip-hop także doczekał się dedykowanego programu prowadzonego przez Marcina Flinta oraz Krzysztofa Nowaka, redaktora prowadzącego dział rapowy naszego serwisu. Innymi słowy – dla każdego coś dobrego.

Przeczytaj: Rap Backstage ma za sobą dobry rok. Oto podsumowanie

Novika i Mr. Lex poprowadzą nowy podcast Miastosfera
Novika i Mr. Lex, Miastosfera

Na pierwszy ogień – artyści

Od debiutantów aż po gigantów. Zero nudy, tylko staranna selekcja ciekawych bohaterów i ksywek grzejących polską scenę. Pierwszymi gośćmi Noviki i Mr. Lexa był duet ATLVNTA, czyli Kasia Golomska i Kamil Durski, niegdyś tworzący jako Lilly Hates Roses. Ich debiutancki album znalazł się na trzecim miejscu w zestawieniu Rytmów Roku 2021: Najlepszy Album POP i wydaje mi się, że to mówi samo za siebie. Zespół szeroko wypowiedział się o artystach stawiających swoje pierwsze kroki na scenie – na swoim przykładzie, a także analizując rynek i wkraczających w niego młodych wykonawców.

ATLVNTA: Pandemia to dobry moment na debiut | MIASTOSFERA 001

Arek Kłusowski pojawił się w Miastosferze tuż po wydaniu swojego drugiego albumu – Lumpeks. Artysta podkreślił, że polska muzyka przeżywa obecnie swoje złote czasy.

Polska muzyka przechodzi renesnas. Jest strasznie duży popyt na koncertach, na festiwalach, ludzie się z nią utożsamiają. Jest bardzo duży hype na dobre teksty. Zaczynamy powoli doceniać, chociaż oczywiście też jest lawina hejtu, brudu i obsmarowywania, ale widzę tendencję spadkową.

Mówię o polskich przyzwyczajeniach, na zasadzie: „a, temu to odwaliła sodówa”, że zawsze może nastąpić negacja.

– powiedział Arek Kłusowski

Arek Kłusowski: Polska muzyka przechodzi renesans | MIASTOSFERA 003

W podcaście wypowiedział się także Kamil Hussein – debiutant, wybrany przez Weronikę Szymańską, redaktorkę prowadzącą dział pop nadzieją 2022 roku i jednym z najbardziej obiecujących newcomerów. Wokalista opowiedział o oryginalności, inspirowaniu się innymi artystami oraz wskazał różnicę między tworzeniem w przeszłości a tworzeniem w dzisiejszych czasach

Przez to, że świat był wtedy bardziej zamknięty, artyści bardziej kombinowali, tworzyli własne style. Troszeczkę brakuje mi takiej oryginalności, jaką prezentowała Republika albo Marek Grechuta. To są takie oryginalne rzeczy, których ja nie widzę, bo i ja i moi koledzy bardzo ściągają po różnych artystach, bo jest to łatwe.

– mówił Kamil Hussein

Kamil Hussein: Kopiujemy innych artystów, bo to łatwe | MIASTOSFERA 004

Kolejną gościnią Noviki i Mr. Lexa była Mery Spolsky, której nikomu przedstawiać nie trzeba. Artystka opowiedziała o procesie kreatywnym pracy nad swoją książką, skonfrontowała się z różnymi opiniami na temat swojej muzyki, a także zdradziła nieco o swojej przeszłości.

Mery Spolsky: Mnie trzeba skumać | MIASTOSFERA 007

Do warszawskiego studia podcastowego zaproszono także Baascha zwycięzcy Fryderyka w kategorii Album Roku Elektronika za płytę Noc. Artysta opowiedział o tym, jak z pisania po angielsku przerzucił się na tworzenie po polsku, a także wspomniał o współpracy z braćmi Kacperczyk czy Oskarem Sadowskim.

Baasch: Epidemia pomogła mi w kwestii otwarcia się na nowe rzeczy | MIASTOSERA 008

Alternatywno-elektroniczna strona sceny nie mogła pozostać niezaopiekowana, więc w podcaście zjawił się również zespół Kamp! Radek Krzyżanowski i Michał Słodowy jako reprezentanci trzyosobowego kolektywu wrócili wspomnieniami do swoich poprzednich płyt, a także porozmawiali z naszymi redaktorami o wewnętrznym funkcjonowaniu ich składu.

KAMP!: Jesteśmy w tej chwili samowystarczalnym zespołem | MIASTOSFERA 010

O feministycznej stronie sceny z prowadzącymi podcast opowiedziały za to dziewczyny z kolektywu Shyness! W rozmowie pojawił się wątek współpracy z mężczyznami oraz tego, jak w środowisku odbierane są kobiety-producentki.

Shyness! to kawałek naszej intymnej historii jako kobiet w muzyce | MIASTOSFERA 011

Gościem ostatniego odcinka Miastosfery 2021 był dość przewrotnie – Ten Typ Mes. Raper mówił o zmianach, jakie ostatnio zaszły w jego życiu, o ojcostwie, a także o… wysokim ego artystów.

Mądrzę się, bo wiem, co mówię.

– powiedział raper

Ten Typ Mes: Pamiętajmy, że artyści to z**** i egocentrycy, w tym ja | MIASTOSFERA 012

To, o czym nie wiemy. Kulisy branży muzycznej

Prócz artystów, podcast gościł wiele osób związanych i zaangażowanych w rozwój sceny od innej strony. Ada Rosinska, człowiek-orkiestra, opowiedziała o pracy managera i promotora, uwzględniając dynamicznie zmieniający się rynek.

Kiedyś było tak, że promotor musiał pukać do Empiku o lepszą ekspozycję na półkach. Teraz promotor, czy artysta puka do Instagrama o lepsze miejsce na półce.

Redaktorzy Jarek Szubrycht (Gazeta Wyborcza, GaMa) oraz Mikołaj Komar (K MAG) pochylili się nad istotą dziennikarstwa muzycznego oraz wpływowi recenzji na promowanie artystów.

Nie jest już tak, jak kiedyś, że jedną recenzją można sprzedać dziesiątki tysięcy płyt, czy zrobić z kogoś gwiazdę w ciągu weekendu, ale można być tym kamyczkiem, który być może poruszy lawinę.

– podsumował Jarek Szubrycht

Tamara Przystasz i Krzysztof Stelmach w Miastosferze zmierzyli się z tematem trudnym – wpływie pandemii na losy branży z uwzględnieniem również przyszłości festiwali muzycznych.

Mimo wszystko czegoś brakuje, jesteśmy sektorem zarabiającym takie pieniądze, ale no nie, dla rządu chyba nie jesteśmy sektorem zarabiającym pieniądze

– stwierdził Krzysztof Stelmach

Z Noviką i Mr. Lexem rozmawiali także przedstawiciele branży managerskiej – Monika Biss (czuwająca nad Arturem Rojkiem) oraz Robert Gajewski (sprawujący pieczę nad Krzysztofem Zalewskim). Goście Miastosfery zdradzili, jak wyglądała ich zawodowa droga, a także pochylili się nad kwestią wyjątkowo ciężkiego marca zeszłego roku oraz… zdrowia psychicznego.

Rok 2021 w Miastosferze zakończymy krótkim podsumowaniem statystycznym. Wszystkie odcinki podcastu zgromadziły do tej pory 112 tysięcy wyświetleń na YouTube’ie. Co czeka nas w tym roku? Zostańcie z nami i spodziewajcie się równie ciekawych i intrygujących rozmówców.

Emisja Miastosfery wystartowała w kwietniu ubiegłego roku. W ciągu ośmiu miesięcy powstało dwanaście odcinków podcastu, który od kuchni pokazywał, jak funkcjonuje branża muzyczna. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph Kaminski i Mery Spolsky połączeni […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →