fot. YT/MariahCarey

Mariah Carey pozwana. Jej największy hit to plagiat?


06 czerwca 2022

Podziel się newsem:

Mariah Carey została oskarżona o popełnienie plagiatu w sprawie All I Want For Christmas Is You. Wnioskodawca domaga się dziesiątek milionów dolarów.

Mariah Carey oskarżona o plagiat

Jak donoszą zagraniczne media, w zeszły piątek 3 czerwca Mariah Carey została oskarżona o plagiat. Andy Stone, występujący pod pseudonimem Vince Vance w zespole Vince Vance & the Valiants, złożył pozew w sądzie federalnym w Nowym Orleanie. Muzyk zarzuca artystce naruszenie jego praw autorskich oraz bezpodstawne wzbogacenie. Powód twierdzi, że był on współautorem hitu All I Want For Christmas Is You pięć lat przed tym, jak Mariah Carey go nagrała. Piosenka zespołu została wydana w 1989 roku, natomiast singiel artystki znalazł się na płycie Merry Christmas LP z 1994 roku. Stone domaga się od Carey dwudziestu milionów dolarów.

Zobacz: Mariah Carey i jej All I Want For Christmas Is You z kolejnym sukcesem

Nie tylko Carey została pozwana. Vince Vance twierdzi, że współwinni są Walter Afanasieff, współautor hitu, oraz wytwórnia Sony Music Entertainment. Według pozwu osiągnęli oni „niezasłużone zyski”, a także „świadomie, umyślnie i celowo” naruszyli jego prawa autorskie.

Mariah Carey – All I Want For Christmas Is You

Vince Vance & The Valiants – All I Want For Christmas Is You

Na razie ani artystka, ani wytwórnia nie odnieśli się do oskarżeń. Jak informuje redakcja TVN24, BBC nie dopatrzyło się podobieństw w obu piosenkach, oprócz tytułu. Brytyjska stacja zauważa, że brzmią one zupełnie inaczej. Nie wiadomo również, dlaczego pozew złożono prawie trzydzieści lat po premierze. Według dokumentu przedstawionego przez artystę, jego prawnicy kontaktowali się z piosenkarką w kwietniu zeszłego roku. BBC podkreśla również, że obecnie w amerykańskim Urzędzie ds. Praw Autorskich widnieje sto siedemdziesiąt siedem pozycji zatytułowanych All I Want For Christmas Is You.

Mariah Carey została oskarżona o popełnienie plagiatu w sprawie All I Want For Christmas Is You. Wnioskodawca domaga się dziesiątek milionów dolarów. Zobacz także Eksperymenty z „gumkami”. Zderzyliśmy mity związane z używaniem prezerwatyw z rzeczywistością! Mata przerwał wydawniczą ciszę! Co nowego wydał? Kuba Karaś i Mery Spolsky prezentują singiel „Bez wymówek” promujący kampanię Durex Mariah […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →