fot. Apple TV+

Mariah Carey wciąż zarabia fortunę na „All I Want For Christmas Is You”


20 grudnia 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Piosenka została nagrana w 1994 roku przez amerykańską wokalistkę Mariah Carey i producenta Waltera Afanasieffa, który później stał za sukcesem hitu Celine Dion z Titanica, czyli My Heart Will Go On.

Od dzwonków po TikTokowy viral

All I Want For Christmas Is You to obok Last Christmas zespołu Wham! chyba najpopularniejszy popowy hymn świąt. Już od prawie trzech dekad w okolicach Bożego Narodzenia wskakuje na listy przebojów, a w rankingach wielu krajów wygrywa jako „ulubiona świąteczna piosenka”. W czasach, kiedy kupowano jeszcze dzwonki do telefonów, utwór Carey również osiągał rekordowe zyski. Dziś staje się natomiast viralem na TikToku.

Merry Christmas (Mariah Carey album
okładka płyty Mariah Carey

Miliony odtworzeń

Dlatego trudno się dziwić, że All I Want For Christmas Is You to nie tylko nostalgiczna ciekawostka, ale także maszynka do zarabiania pieniędzy. „Królowa Bożego Narodzenia”, jak często mówi się o amerykańskiej wokalistce, co roku zarabia na niej miliony. Nowy raport na ten temat przygotował „Billboard”. Wynika z niego, że w samym USA w 2021 roku piosenkę w serwisach streamingowych włączono 200 milionów razy. Liczba pobrań utworu również jest imponująca – to 48 tysięcy. Nie zapominajmy o YouTubie, gdzie klip wykręcił 52,5 miliona (obecnie na liczniku ma 746 milionów wyświetleń) oraz o 24 milionach tzw. „zaprogramowanych streamów”. Na te ostatnie składają się odtworzenia piosenki w radiostacjach, takich jak np. Pandora, gdzie to nie użytkownik, ale serwis układa playlistę.

I to wszystko z jednej piosenki!

Wszystkie powyższe odtworzenia składają się na oszałamiające 1,36 miliona dolarów, które zgarnia Carey i jej wytwórnia, Sony Music. Ale to przecież nie wszystko, do tej pory mówiliśmy o samych Stanach. Dochodzą do tego prawa autorskie – „Billboard” policzył, że to 379 tys. dolarów. Globalne streamy piosenki wynoszą natomiast 823 miliony i 94 tys. pobrań. Wynika z tego, że piosenka Carey i Afanasieffa w 2021 roku zarobiła 4,5 miliona dolarów plus 1,66 miliona z tantiem, co składa się na 6,16 miliona dolarów całkowitego dochodu. Z obliczeń serwisu wynika, że sama Mariah Carey, po podziale pieniędzy z wytwórnią i współautorem, zarobiła w 2021 roku na piosence ok. 2 miliony dolarów. Choć pewnie kwota ta jest większa, bo nie liczono tantiem z coverów czy pieniędzy uzyskanych z programów telewizyjnych – a nie byłoby pewnie Magicznych świąt z Mariah Carey, które można oglądać na Apple TV+, gdyby nie powstał wcześniej utwór All I Want For Christmas Is You.

All I Want For Christmas Is You to plagiat?

W czerwcu tego roku gruchnęła wiadomość, że Mariah Carey została oskarżona o popełnienie plagiatu w kontekście swojego świątecznego hitu. Pisaliśmy o tym TU. Andy Stone, występujący pod pseudonimem Vince Vance w zespole Vince Vance & the Valiants, złożył pozew w sądzie federalnym w Nowym Orleanie i domagał się od Carey dwudziestu milionów dolarów. Nie tylko Carey została pozwana. Vince Vance twierdził, że współwinni są Walter Afanasieff, współautor hitu, oraz wytwórnia Sony Music Entertainment. Według pozwu osiągnęli oni „niezasłużone zyski”, a także „świadomie, umyślnie i celowo” naruszyli jego prawa autorskie. Finalnie w listopadzie pozew został wycofany.

Czytaj też: Mariah Carey może spać spokojnie. Jej świąteczny hit nie jest plagiatem

Piosenka została nagrana w 1994 roku przez amerykańską wokalistkę Mariah Carey i producenta Waltera Afanasieffa, który później stał za sukcesem hitu Celine Dion z Titanica, czyli My Heart Will Go On. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka Macklemore zabrał ważny […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →