fot. kadr z teledysku

Mariah Carey może spać spokojnie. Jej hit „All I Want For Christmas Is You” nie jest plagiatem, a pozew został wycofany (na razie)


02 listopada 2022

Podziel się newsem:

Mariah Carey przed zbliżającymi się świętami może odetchnąć z ulgą. Pozew o plagiat utworu All I Want For Christmas Is You został wycofany.

Świąteczna tradycja obroniona

3 czerwca 2022 roku Mariah Carey została oskarżona o plagiat swojego największego hitu – All I Want For Christmas Is You. Oskarżenie zostało złożone przez Andy’ego Stone grającego w zespole Vince Vance & the Valiants pod pseudonimem scenicznym Vince Vance. Artysta zarzucił wokalistce naruszenie praw autorskich do utworu All I Want For Christmas Is You, który zespół skomponował pięć lat przed nagraniem wydawnictwa o tym samym tytule przez Mariah Carey.

Przeczytaj także: Mariah Carey i jej All I Want For Christmas Is You z kolejnym sukcesem

Mariah Carey
fot. kadr z teledysku

Po kilku dniach od wniesienia oskarżenia BBC poinformowało, że nie dopatruje się podobieństwa obu utworów. Według stacji są to dwie odmienne piosenki, które łączy jedynie tytułowe podobieństwo. Zauważono również, że w amerykańskim Urzędzie ds. Praw Autorskich obecnie jest aż sto siedemdziesiąt siedem utworów zatytułowanych All I Want For Christmas Is You.

Jedyne podobieństwo, jakie jest pomiędzy tymi dwoma piosenkami, wynika z tytułów, a nie w muzyki czy tekstu. Słowa i użyte krótkie frazy nie są chronione prawem autorskim, a istnieją dziesiątki innych utworów o tym samym tytule

– powiedział Billboardowi Paul Fakler, prawnik zajmujący się prawem autorskim w firmie Mayer Brown.

Po pięciu miesiącach Vince Vance postanowił poprosić sędziego prowadzącego sprawę o jej oddalenie. Artysta z Missisipi, a także jego adwokaci postanowili dobrowolnie zawiesić postępowanie, tym samym pozostawiając jednak opcję, aby ponownie złożyć oskarżenia w przyszłości. Prawnicy zarówno wokalistki, jak i Vance’a jak na razie nie skomentowali całego zdarzenia.

Obie piosenki można porównać poniżej:

Mariah Carey – All I Want For Christmas Is You

Vince Vance & The Valiants – All I Want For Christmas Is You

Mariah Carey przed zbliżającymi się świętami może odetchnąć z ulgą. Pozew o plagiat utworu All I Want For Christmas Is You został wycofany. Zobacz także Jeffrey Dahmer: 5 piosenek, w których wspomniano seryjnego mordercę TVP miało propozycję wyprodukowania „Wiedźmina”, zanim projekt trafił do Netflixa Christian Bale: Jeśli dostajesz w Hollywood rolę, to tylko dlatego, że […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →