Young Thug

Young Thug

Jeffery Lamar Williams znany zawodowo jako Young Thug – amerykański raper, piosenkarz i autor tekstów. Uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych raperów swojego pokolenia, jego muzyka silnie ukształtowała współczesną muzykę hip hop i trap, a także zainspirowała wielu artystów do tworzenia własnej muzyki. Znany ze swojego ekscentrycznego stylu rapowania i ubioru, Thug początkowo wydał serię niezależnych mixtape’ów, począwszy od 2011 roku I Came from Nothing. Na początku 2013 roku podpisał kontrakt z 1017 Records(ang.) Gucci Mane’a, następnie w tym samym roku wydał swój debiutancki mixtape 1017 Thug, który spotkał się z uznaniem krytyków.

Young Thug zdobył uznanie mainstreamu w 2014 roku dzięki singlom “Stoner” i “Danny Glover”, oprócz występów na kilku singlach, w tym “About the Money(ang.)” T.I., “Hookah” Tygi i “Lifestyle” Rich Gang(ang.). W tym samym roku podpisał również kontrakt z 300 Entertainment Lyora Cohena(ang.) i współpracował przy tworzeniu mixtape’u Rich Gang: Tha Tour Pt. 1(ang.). W 2015 roku wydał szereg mixtape’ów, w tym Barter 6(ang.) i dwie odsłony jego serii Slime Season(ang.). Następnie w 2016 roku Thug wydał komercyjne mixtape’y I’m Up, Slime Season 3(ang.) i Jeffery. W 2017 roku Thug wystąpił w przeboju “Havana” kubańskiej piosenkarki pop Camili Cabello, który stał się jego pierwszym singlem numer jeden na liście Billboard Hot 100. W 2018 roku wydał album kompilacyjny Slime Language(ang.) ze swoją wytwórnią YSL Records. W 2019 roku zdobył nagrodę Grammy Za Piosenkę Roku za swój wkład w napisanie piosenki na “This Is America”.

Debiutancki album studyjny Young Thug’a, So Much Fun(ang.) (2019), zadebiutował na pierwszym miejscu na amerykańskim Billboard 200 i zawierał single z pierwszej dwudziestki Billboard Hot 100 “The London” i “Hot”. W następnym roku, jego singiel “Go Crazy” z Chrisem Brownem z wspólnego mixtape’u Slime & B(ang.) (2020) osiągnął trzecie miejsce na liście Hot 100, stając się jego pierwszym singlem z pierwszej dziesiątki z jego głównym udziałem. Dodatkowo, po raz drugi w swojej karierze osiągnął numer jeden na liście Billboard Hot 100 dzięki swojej współpracy z Travisem Scottem w singlu “Franchise”. W 2021 roku Thug wydał kompilacyjny album Slime Language 2(ang.), który zadebiutował na pierwszym miejscu listy Billboard 200. Jego drugi album studyjny, Punk, nie został jeszcze wydany.

Young Thug otrzymał zarówno pochwały, jak i krytykę za swój ekscentryczny i unikalny styl wokalny, który został opisany jako odchodzący od tradycyjnej rapowej liryki i czasami zrozumiałego znaczenia. Jeff Weiss z BBC nazwał go “najbardziej wpływowym raperem XXI wieku”. Według The Fader(ang.), “w typowym wersie Young Thug przeklina, krzyczy, jęczy i śpiewa, gorączkowo przekształcając swój głos w serię dziwnych dźwięków, jak pięknie zagrany, ale zepsuty instrument dęty.” Pitchfork nazwał jego styl “niezwykle charakterystycznym” i “dziwnym, eksperymentalnym podejściem do rapowania”, chwaląc jednocześnie jego “obecność, osobowość, mistykę i, potencjalnie, siłę gwiazdy.” Billboard napisał, że “Thug wykorzystuje ten multiplikatywny sposób emisji głosu na swoją korzyść: tam, gdzie inny raper może popaść w powtórzenia, on znajduje nowy sposób na zniekształcenie i wypaczenie swojego tonu, by pomysłowo zagłębić się w rytmiczne pęknięcia i szczeliny.” Complex(ang.) zwrócił uwagę na jego predyspozycje do tworzenia chwytliwych, melodyjnych hooków. XXL nazwał go “rapowym dziwakiem”, stwierdzając, że “charyzma Thuga, nieokiełznane flow i hooki sprawiają, że jego muzyka jest intrygująca.” Krytyk Sheldon Pearce napisał, że “Thug rozumie nowoczesną konstrukcję piosenki pop lepiej niż ktokolwiek inny: wszystko i nic może być hookiem.”

Young Thug został zauważony za swoją szybką metodę pracy, kilku współpracowników zauważyło jego tendencję do freestyle’owania utworów na żywo w studio lub szybkiego tworzenia tekstów na miejscu. Nie zapisuje tekstów na papierze, ale jest znany z planowania tekstów poprzez rysowanie kształtów i znaków. Consequence of Sound stwierdził, że “jego praca jest stale zakorzeniona w improwizacji, z natury porywającej koncepcji, która osadziła się w czarnej muzyce.” Omawiając swoją pracę, Williams stwierdził, że jest w stanie napisać przebojową piosenkę w 10 minut i powiedział: “Jestem w studiu tak często, że po prostu próbuję różnych rzeczy. Po prostu myślę i próbuję, myślę i próbuję. Tak naprawdę nie wiem, jak śpiewać, ale próbuję od lat.” Young Thug wymienił amerykańskiego rapera Lil Wayne’a, jako swojego największego idola i osobę, która miała największy wpływ na jego muzykę. W wywiadzie dla magazynu Complex mówi: “Chcę wejść do studia z Wayne’em bardziej niż ktokolwiek na świecie.” Wymienił również jako swoich mentorów Gucci Mane’a i Kanye Westa jako mających na niego wpływ.

Wydarzenia z tym artystą (0)

Brak wydarzeń dla tego artysty

Piosenki tego artysty (4)

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →