kadr z klipu do utworu „Wycleaf Jean”

W obronie wolności słowa artystów. Kongres USA rozpatrzy wyjątkową ustawę

Obserwuj nas na instagramie:

Kongres USA po raz kolejny rozpatrzy ustawę mającą na celu ochronę artystów przed wykorzystaniem ich tekstów jako dowodów w ewentualnych rozprawach sądowych.

Ustawa wraca do Kongresu

Temat wolności artystycznej w kontekście odpowiedzialności prawnej powraca jak bumerang na całym świecie. Wszystko za sprawą przypadków traktowania utworów muzycznych jako dowodów w sprawach sądowych. Na polskim gruncie doświadczył tego Bonus RPK, z kolei w Stanach Zjednoczonych bardzo głośna jest sprawa Young Thuga i ekipy YSL. W związku z tym powstały liczne ruchy, a nawet ustawy mające na celu zapobieganie takim działaniom prokuratury. Po raz pierwszy przedstawiono projekt ustawy Kongresowi USA w lipcu 2022 roku, jednak nie została ona rozpatrzona pozytywnie. Demokratyczni kongresmani Hank Johnson i Jamaal Bowman podejmą drugą próbę przedstawienia projektu parlamentowi Stanów Zjednoczonych. Nie wiemy jednak, kiedy dokładnie ustawa trafi pod głosowanie. Według organizacji Recording Academy, w XXI wieku miało miejsce ponad 500 przypadków, użycia tekstów piosenek jako dowodów kryminalnych przeciwko ich autorom.

Sprawa YSL

Najgłośniejszą sprawą w ostatnich latach, w której wykorzystano teksty artysty jako materiał dowodowy jest proces Young Thuga i jego ekipy YSL. Thugger i 27 członków jego ekipy zostali oskarżeni w 56-punktowym akcie, w którym znalazły się m.in. morderstwa i ich usiłowania, nielegalne posiadanie broni czy handel narkotykami. Do sieci trafił fragment z przesłuchania Thuggera, w którym prokurator przytacza fragment jego utworu. Wyselekcjonowane wersy brzmią wręcz jak przyznanie się do winy. W utworze Bad Boy, nagranym wspólnie ze zmarłym tragicznie w 2019 Juice WRLD-em, Young Thug rapuje:

You better watch the way you breathe around me ‘fore that breath be your last, boy
Smith & Wesson .45 put a hole in his heart, better not play with me
Killers stay with me, I shot at his mommy, now he no longer mention me.

Prokuratura widzi tu nawiązanie do beefu z YFN Luccim, w trakcie trwania którego matka Lucciego została zastrzelona. Nikt tak naprawdę nie wie, jaki wyrok grozi szefowi YSL, według większości źródeł jest to między 5 a 10 lat, jednak niektórzy mówią nawet o dożywociu.

Juice WRLD – Bad Boy ft. Young Thug

Kongres USA po raz kolejny rozpatrzy ustawę mającą na celu ochronę artystów przed wykorzystaniem ich tekstów jako dowodów w ewentualnych rozprawach sądowych. Zobacz także Po fali niskich ocen dla „Małej syrenki” baza filmowa zmienia system oceniania Te rapowe duety rozbiłyby bank. Ale coś im przeszkodziło Nowe seriale, których nie oglądasz. A warto! Ustawa wraca do […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →