kadr z klipu do utworu „Wycleaf Jean”

W obronie wolności słowa artystów. Kongres USA rozpatrzy wyjątkową ustawę

Obserwuj nas na instagramie:

Kongres USA po raz kolejny rozpatrzy ustawę mającą na celu ochronę artystów przed wykorzystaniem ich tekstów jako dowodów w ewentualnych rozprawach sądowych.

Ustawa wraca do Kongresu

Temat wolności artystycznej w kontekście odpowiedzialności prawnej powraca jak bumerang na całym świecie. Wszystko za sprawą przypadków traktowania utworów muzycznych jako dowodów w sprawach sądowych. Na polskim gruncie doświadczył tego Bonus RPK, z kolei w Stanach Zjednoczonych bardzo głośna jest sprawa Young Thuga i ekipy YSL. W związku z tym powstały liczne ruchy, a nawet ustawy mające na celu zapobieganie takim działaniom prokuratury. Po raz pierwszy przedstawiono projekt ustawy Kongresowi USA w lipcu 2022 roku, jednak nie została ona rozpatrzona pozytywnie. Demokratyczni kongresmani Hank Johnson i Jamaal Bowman podejmą drugą próbę przedstawienia projektu parlamentowi Stanów Zjednoczonych. Nie wiemy jednak, kiedy dokładnie ustawa trafi pod głosowanie. Według organizacji Recording Academy, w XXI wieku miało miejsce ponad 500 przypadków, użycia tekstów piosenek jako dowodów kryminalnych przeciwko ich autorom.

Sprawa YSL

Najgłośniejszą sprawą w ostatnich latach, w której wykorzystano teksty artysty jako materiał dowodowy jest proces Young Thuga i jego ekipy YSL. Thugger i 27 członków jego ekipy zostali oskarżeni w 56-punktowym akcie, w którym znalazły się m.in. morderstwa i ich usiłowania, nielegalne posiadanie broni czy handel narkotykami. Do sieci trafił fragment z przesłuchania Thuggera, w którym prokurator przytacza fragment jego utworu. Wyselekcjonowane wersy brzmią wręcz jak przyznanie się do winy. W utworze Bad Boy, nagranym wspólnie ze zmarłym tragicznie w 2019 Juice WRLD-em, Young Thug rapuje:

You better watch the way you breathe around me ‘fore that breath be your last, boy
Smith & Wesson .45 put a hole in his heart, better not play with me
Killers stay with me, I shot at his mommy, now he no longer mention me.

Prokuratura widzi tu nawiązanie do beefu z YFN Luccim, w trakcie trwania którego matka Lucciego została zastrzelona. Nikt tak naprawdę nie wie, jaki wyrok grozi szefowi YSL, według większości źródeł jest to między 5 a 10 lat, jednak niektórzy mówią nawet o dożywociu.

Juice WRLD – Bad Boy ft. Young Thug

Kongres USA po raz kolejny rozpatrzy ustawę mającą na celu ochronę artystów przed wykorzystaniem ich tekstów jako dowodów w ewentualnych rozprawach sądowych. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka Macklemore zabrał ważny głos. „Hind’s Hall” pochwalił sam Tom Morello z RATM […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →