kadr z występu Young Thuga podczas SNL

Projekt przeciwko wykorzystywaniu utworów jako materiału dowodowego inspirowany Young Thugiem


29 lipca 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Kongresmeni USA przedstawili projekt ustawy ograniczającej używanie tekstów utworów jako dowodów. Przyczyniła się do tego sprawa Young Thuga.

Kongresmeni USA w obronie artystów

Już nie tylko nowojorski projekt Rap On Trial, mający na celu chronić artystów przeciwko wykorzystaniu w sądzie ich utworów, powstał na kanwie sprawy Young Thuga i YSL. Projekt ogólnokrajowy został wprowadzony do Izby Reprezentantów USA przez kongresmenów Hanka Johnsona i Jamaala Bowmana. Wzorowana na Rap On Trial ustawa RAP (Restoring Artistic Protection) zmieniłaby reguły dotyczące dowodów, aby ograniczyć wykorzystanie tekstów piosenek jako dowodów. W oświadczeniu kongresmen Bowman napisał:

Rap, Hip Hop i każdy liryczny utwór muzyczny jest piękną formą sztuki i ekspresji, która musi być chroniona. Nasz system sądowniczy w nierówny sposób kryminalizuje osoby czarnoskóre, w tym ich twórczość. Dowody pokazują, że kiedy przysięgli wierzą, że teksty piosenek są tekstami rapowymi, istnieje tendencja do zakładania, że jest to spowiedź, podczas gdy teksty innych gatunków muzycznych są rozumiane jako sztuka, a nie dokładny opis wydarzeń z życia. Ustawa RAP zapewniłaby, że nasze standardy dowodowe chronią prawo do wolności wypowiedzi wynikające z pierwszej poprawki. Nie możemy więzić naszych utalentowanych artystów za dzielenie się swoimi przeżyciami, ani nie pozwolimy na tłumienie ich kreatywności.

kongresmen Bowman w oświadczeniu dot. RAP (tłumaczenie własne)

Juice WRLD – Bad Boy ft. Young Thug

Fragment utworu Young Thuga wykorzystany podczas przesłuchania

Sprawa ekipy YFL i jej założyciela Young Thuga jest jedną z najgłośniejszych w historii powiązań rapu ze światem przestępczym. Thugger i 27 członków jego ekipy zostali oskarżeni w 56-punktowym akcie, w którym znalazły się m.in. morderstwa i ich usiłowania, nielegalne posiadanie broni czy handel narkotykami. Do sieci trafił fragment z przesłuchania Thuggera, w którym prokurator przytacza fragment jego utworu. Jest to praktyka, która od początku budziła największe kontrowersje w całej sprawie YSL. W tym wypadku wyselekcjonowane wersy brzmią wręcz jak przyznanie się do winy. W utworze Bad Boy, nagranym wspólnie ze zmarłym tragicznie w 2019 Juice WRLD-emYoung Thug rapuje:

You better watch the way you breathe around me ‘fore that breath be your last, boy
Smith & Wesson .45 put a hole in his heart, better not play with me
Killers stay with me, I shot at his mommy, now he no longer mention me.

Young Thug w utworze Bad Boy

Prokuratura widzi tu nawiązanie do beefu z YFN Luccim, w trakcie trwania którego matka Lucciego została zastrzelona. Nikt tak naprawdę nie wie, jaki wyrok grozi szefowi YSL, według większości źródeł jest to między 5 a 10 lat, jednak niektórzy mówią nawet o dożywociu.

Thugger czekający na przesłuchanie online

Projekt przeciwko wykorzystywaniu utworów jako materiału dowodowego inspirowany Young Thugiem
materiały prasowe

Kongresmeni USA przedstawili projekt ustawy ograniczającej używanie tekstów utworów jako dowodów. Przyczyniła się do tego sprawa Young Thuga. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins Kongresmeni USA w obronie artystów Już […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →