szpaku

Szpaku

Szpaku, właściwie Mateusz Jakub Szpakowski – polski raper i autor tekstów. Muzyk należał do wytwórni B.O.R. Records, a z końcem 2019 roku zaczął działać nad swoją własną, którą nazwał GUGU. Współpracował m.in. z takimi wykonawcami jak raperzy Paluch, Young Igi, Białas, Guzior, Włodi, Shellerni, Słoń, Bezczel, Koldi, Kobik, Kaz Bałagane, Kizo, Chivas, Jan-Rapowanie, Bedoes, Taco Hemingway, Tymek, Rolex i Zdechły Osa, bierze także udział w projekcie chillwagon.

Zainteresował się rapem za sprawą płyty Słonia pt. Chore melodie. W 2015 roku wydał swój debiutancki utwór „ZACHCIANKI”. Po pewnym czasie muzyk dołączył do wytwórni Alcomindz. Na przełomie 2016/2017 roku na kanale Alcomindz ukazał się mixtape pt. Młody Simba. W sierpniu dołączył do wytwórni B.O.R. Records.

5 marca 2018 roku ukazała się promująca rapera płyta EP pt. BORuto, którą raper wykonał z producentem 2K. Materiał ten był dostępny tylko na oficjalnym sklepie BOR Records w limitowanej liczbie 3000 sztuk i został wyprzedany w ciągu 1 godziny.

19 października 2018 odbyła się premiera pierwszej płyty LP pt. Atypowy. Album w pierwszym tygodniu od swojej premiery sprzedał się w liczbie 16 tys. egzemplarzy, co dało mu status złotej płyty. „Atypowy” znalazł się na 2. miejscu listy OLIS. Po około dwóch miesiącach od premiery uzyskała status platynowej, a po kolejnych sześciu podwójnie platynowej. W lutym 2021 roku płyta uzyskała status potrójnie platynowej.

28 lutego 2020 raper wydał płytę pod tytułem Dzieci duchy, która w 2 tygodnie po premierze sprzedała się w nakładzie 15 000 sztuk zdobywając złotą płytę. W grudniu płyta uzyskała status platynowej. W maju raper wziął udział w akcji #hot16challenge2, promującej zbiórkę funduszy na rzecz personelu medycznego. Jego występ spotkał się z krytyką ze względu na udział w nagraniu ekipy, która nie przestrzegała zaleceń wprowadzonych w związku z trwającą pandemią COVID-19. Mimo to jego zwrotka cieszyła się popularnością, uzyskując jako singiel status potrójnej platynowej płyty.

W czerwcu 2020 Szpaku dołączył do projektu chillwagon oraz zapowiedział nowy album pt. Różowa pantera, prezentując singiel pod tym samym tytułem. Płyta ukazała się w styczniu 2021.

Wydarzenia z tym artystą (0)

Brak wydarzeń dla tego artysty

Piosenki tego artysty (4)

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →