Rosalía

Rosalía

Rosalía, właściwie Rosalía Vila Tobella – hiszpańska piosenkarka, autorka tekstów piosenek, producentka muzyczna i aktorka. W 2018 zdobyła popularność dzięki utworowi „Malamente”, za który otrzymała dwie nagrody Latin Grammy Awards.

W lipcu 2016 raper C. Tangana wydał singel zatytułowany „Antes de Morirme” z gościnnym udziałem Rosalíi.

W lutym 2017 Rosalía opublikowała swój debiutancki album pt. Los Ángeles. Album wyprodukował Raül Refree. Wystąpił on także gościnnie we wszystkich 12 utworach, które zostały skomponowane w klimacie nawiązującym do tradycyjnego flamenco. Otrzymała nominację do nagrody Latin Grammy Awards 2017 w kategorii najlepszy nowy artysta.

W maju J Balvin opublikował album studyjny Vibras, na którym znalazł się nagrany wspólnie z Rosalíą utwór „Brillo”.

W listopadzie wydała swój drugi studyjny album zatytułowany El mal querer. Na płycie znalazło się 11 utworów nagranych w stylistyce muzyki flamenco połączonej z różnymi innymi rodzajami muzyki, m.in. pop, R&B i muzyki elektronicznej. Za jego produkcję odpowiadał El Guincho, który jest również autorem niektórych tekstów. Ponadto Rosalía w trakcie nagrań współpracowała z takimi artystami jak C. Tangana, Rossy de Palma, Justin Timberlake i Timbaland i Scott Storch. Sample i niektóre fragmenty testów nawiązują do utworów innych wykonawców, m.in. „Say My Name” Destiny’s Child w utworze „Di mi nombre” i „Cry Me a River” Justina Timberlake’a w „Bagdad”. W swoich utworach odwołuje się do XIII-wiecznej historii miłosnej pt. „Flamenca” napisanej w języku oksytańskim. W tytułach utworów i teledyskach często nawiązuje do chrześcijaństwa, swoich rodzinnych stron pełnej fabryk i magazynów oraz hiszpańskiej kultury. Album był jej pracą magisterską z flamenco. Płyta była na pierwszym miejscu listy przebojów w Hiszpanii oraz w amerykańskim zestawieniu najpopularniejszych albumów popu latynoskiego magazynu Billboard. Był także na listach najlepiej sprzedających się płyt w Belgii, Holandii, Portugalii i Szwajcarii.

Album promowały cztery single: „Malamente”, „Pienso en tu mirá”, „Di mi nombre” i „Bagdad”. Pierwszy z nich znalazł się w czołówce hiszpańskiej listy przeboju oraz trzykrotnie zyskał status platynowej płyty. Utwór otrzymał pięć nominacji Latin Grammy Awards, m.in. za utwór roku, nagranie roku oraz najlepszy teledysk. 15 listopada 2018 podczas gali w Paradise artystka otrzymała za utwór dwie statuetki, w kategoriach najlepsze wykonanie – muzyka urban i najlepsza piosenka – muzyka alternatywna. Teledysk do utworu został nagrodzony podczas UK Music Video Awards 2018 jako najlepszy międzynarodowy teledysk muzyki pop. W tej samej kategorii nominowany było również wideo do „Pienso en tu mirá”. Singel „Di mi nombre” przed dwa tygodnie znajdował się na pierwszym miejscu hiszpańskiego zestawienia najpopularniejszych utworów w listopadzie.

Rosalía była nominowana do Europejskiej Nagrody Muzycznej MTV 2018 w kategorii dla najlepszego hiszpańskiego wykonawcy. Podczas gali w Bilbao wykonała utwory „De Aquí No Sales” i „Malamente”.

28 marca został wydany wraz z teledyskiem singel „Con altura” nagrany wspólnie z J Balvinem oraz z gościnnym udziałem El Guincho, za który podczas gali MTV Video Music Award 26 sierpnia 2019 otrzymała nagrodę w kategorii Najlepszy teledysk lationo.

Wydarzenia z tym artystą (0)

Brak wydarzeń dla tego artysty

Piosenki tego artysty (4)

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →