21 kooperacji Dawida Podsiadło, których prawdopodobnie nie znałeś


29 czerwca 2019

Obserwuj nas na instagramie:

To, że Dawid Podsiadło jest wybitnym artystą – wszyscy wiemy. To, że nagrywa genialne płyty – nie pozostawia żadnych wątpliwości. Jednak, poza swoimi czterema płytami, Dawid występował również u boku wspaniałych artystów i wykonywał świetne covery. Oto zestawienie tych najciekawszych, których prawdopodobnie najmniej się spodziewacie.

Dawid Podsiadło

Dawid przez siedem lat swojego życia na scenie, ocierał się o naprawdę różne sytuacje muzyczne. Współpracował z wieloma świetnymi muzykami, z czego powstały naprawdę genialne utwory. Jednak większość z nich została pominięta, zapomniana lub pozostaje wciąż nieodkryta przez najmłodszych fanów małomiasteczkowego idola.

Dawid Podsiadło | Natalia Nykiel

Dawid Podsiadło | Natalia Nykiel | Andante Cantabile Tour

I choć teraz Podsiadło ma na swoim koncie trzy solowe płyty i układając setlistę, może przebierać w utworach, jakieś 5-6 lat temu, jak każdy debiutant, uzupełniał ją o covery. Wybierał utwory, które “przepuszczał” przez siebie, nadając im zupełnie oryginalnego brzmienia, brandując wręcz swoją wrażliwością zupełnie tak, jakby były napisane dla niego. Do dziś zresztą tak robi – pamiętamy świeżą sytuację, gdy niedawno cała Polska żyła jego wykonaniem utworu Zbigniewa Wodeckiego Lubię wracać tam, gdzie byłem z Wodecki Twist Festival.

Nie pierwszy raz twierdzę, że Podsiadło spokojnie mógłby nagrać płytę z samymi coverami i, o dziwo, wcale nie byłaby ona powodem do wstydu. Ale do rzeczy. Postanowiłam odkopać wszystkie perełki – wykonania gościnne, kolaboracje, covery Dawida i przypomnieć je w formie zestawienia, które przekornie nazwałam – 21 kolaboracji Dawida Podsiadło, których prawdopodobnie nie znałeś. Ciekawa jestem, czy wcześniej je znaliście, czy też nie.

Dawid Podsiadło | Artur Rojek | Andante Cantabile Tour

Dawid Podsiadło | Artur Rojek | Andante Cantabile Tour

Polećmy chronologicznie. Od najmłodszych i pewnie bardziej kojarzonych wykonań, do najstarszych, o których naprawdę mogliście jak dotąd nie mieć pojęcia. W myśl zasady – najlepsze na koniec.

1 . HEY ft. Dawid Podsiadło – BŁYSK.adło

Zaczynamy od roku 2017. Wydawało mi się, że ten utwór się tu nie pojawi, zważając na fakt, że to dobrze wszystkim znany Hey i rok 2017, kiedy Dawid był już bardzo popularny. Jednak na YouTube’ie BŁYSK.adło ma zaledwie niecałe 400 tysięcy wyświetleń (jak na Podsiadło to nie jest wiele), więc stwierdziłam, że chyba jeszcze nie wszyscy słyszeli ten utwór. BŁYSK.adło to tak naprawdę Błysk, pochodzący z ostatniej płyty zespołu Hey o tym samym tytule, ale wykonany przez Dawida. Kolaboracja była niespodzianką dla fanów z okazji Dnia Kobiet. Co ciekawe, podmiotem lirycznym w oryginale jest kobieta, a Podsiadło postanowił nie zmieniać tego i zaśpiewał dokładnie tak, jak Nosowska. Efekt? Genialny!

2. HEY ft. Dawid Podsiadło – Do rycerzy, do szlachty, do mieszczan

Jak już przy Hey’u jesteśmy… Rok 2017 i Fayrant Tour – trasa pożegnalna zespołu Hey, która zapowiadała jedynie przerwę, ale jak na razie chyba nic nie zwiastuje, żeby zespół miał powrócić na scenę. Na koncerty z tej trasy grupa zaprosiła wielu wspaniałych artystów. Wśród nich znalazł się Dawid Podsiadło, który wystąpił gościnnie na Torwarze w Warszawie. Nie mogło paść na lepszy utwór, który Dawid wykonał wtedy z Kasią Nosowską. Do rycerzy, do szlachty i do mieszczan – mina Kasi, gdy Dawid śpiewa mówi sama za siebie. Zobaczcie!

3. Dawid Podsiadło – O Drodze Do

Przenosimy się do roku 2016. Kolejny utwór, który ku mojemu zdziwieniu przeszedł bez echa, a to przecież autorski kawałek Dawida! Może to ze względu na ograniczenia wiekowe, ponieważ O Drodze Do powstało w wyniku współpracy Podsiadło z marką Johnnie Walker. Klip jest oczywiście reklamą alkoholu, ale takie reklamy to ja oglądam z przyjemnością! Dodatkowo w teledysku wystąpiła legenda polskiego kina – Bogusław Linda. Jeśli jeszcze nie widzieliście O Drodze Do, to koniecznie nadrabiajcie zaległości!

4. Dawid Podsiadło ft. Julia Pietrucha – Cohle Hart

W 2016 roku ukazała się reedycja drugiej, solowej płyty DawidaAnnoyance & Disappointment 2.0. Na dwupłytowym wydaniu znalazła się wersja podstawowa płyty oraz drugi krążek z remixami i kilkoma premierowymi utworami. Jednym z nich jest właśnie ta perełka – Cohle Hart, do którego Podsiadło zaprosił Julię Pietruchę. Mimo że moim osobistym faworytem z tego albumu jest Barricade Me – który do zestawienia nie pasował, bo nie jest ani kolaboracją, ani coverem, polecam waszej uwadze również tę pozycję. Najlepiej sprawdźcie obie!

5. Julia Pietrucha ft. Dawid Podsiadło – We Care So Much

No i płynnie przechodzimy do wspólnego występu Julii i Dawida. Tym razem to Podsiadło odwiedził piosenkarkę na jej koncercie w słynnym studiu Radiowej Trójki. Wspólnie wykonali utwór z debiutanckiej płyty Julii PietruchyWe Care So Much. Piękne i niesamowicie wzruszające wykonanie! No i Dawid w swoich popisowych wysokich dźwiękach, które tak kochamy. Miód na uszy. Z dalszych losów tej dwójki – Dawid pomagał Julii w pisaniu tekstów na jej drugi album – Postcards From The Seaside. Jeśli nie słyszeliście tej płyty, to polecam sprawdzić!

6. Dawid Podsiadło, Pezet – Noc i Dzień/Pastempomat

Podsiadło potrafi zaskoczyć. Wielu rzeczy można się po nim spodziewać, ale o połączeniu z Pezetem, który w tamtym czasie był zresztą średnio aktywny, raczej nikt nawet nie myślał. Ale Dawid pomyślał i zaprosił rapera na swój koncert w ramach finałowego koncertu trasy Męskiego Grania 2016 w Żywcu. Na potrzeby tego występu połączyli dwa swoje utwory – Pastempomat Dawida oraz Noc i Dzień Pezeta. Co z tego wyszło? Gdy spotyka się dwóch takich wrażliwców, to nie może powstać nic innego, jak przeszywający emocjami duet, który na długo pozostaje w pamięci. Myślę, że wcale nie przesadzę, jeśli nazwę ten występ historycznym w kontekście polskiej muzyki. Sami sprawdźcie.

7. Duit ft. Dawid Podsiadło – Synapses

2016 rok obfitował w gościnne udziały Dawida na płytach innych artystów. Jedną z ciekawszych kolaboracji było połączenie Podsiadło z elektronicznym producentem Duitem. Mimo, że mogłoby się to wydawać dość skrajnym połączeniem – Dawid bardzo dobrze odnajduje się w elektronicznych brzmieniach (o czym będziecie mieli okazję się jeszcze przekonać, jeśli dotrwacie do końca tego zestawienia). Efektem współpracy tego duetu jest utwór Synapses z debiutanckiej płyty DuitaNow I’m Here. To subtelny kawałek, który przyjemnie płynie, a jednak ma w sobie to coś. Posłuchajcie i sami sprawdźcie co!

8. Milky Wishlake ft. Dawid Podsiadło – Future For Me

To chyba najbardziej nieodkryty i pominięty kawałek, w którym Podsiadło miał swój udział. Milky Wishlake to człowiek orkiestra – produkuje, komponuje, śpiewa i gra. Utwór Future For Me, na którym pojawił się Dawid Podsiało, pochodzi z jego debiutanckiej płyty Wait For Us. Wyjątkowy klimat, nawiązujący do muzyki klubowej z lat 80-tych, to coś, co charakteryzuje ten kawałek. Dla mnie to jeden z lepszych projektów, w których Podsiadło wziął udział i dziwię się mocno, że pozostał tak niedoceniony!

9. Patrick The Pan ft. Dawid Podsiadło – Niedopowieści

Ten utwór już pewnie większość z Was będzie kojarzyć. Chociażby dlatego, że Patrick The Pan od czasu Małomiasteczkowego jest jednym z muzyków w zespole Dawida. Ich znajomość sięga jednak dużo dalej. Już w 2015 roku, na drugiej płycie krakowskiego artysty – Piotra Madeja, zatytułowanej …niczym jak liśćmi pojawił się utwór Niedopowieści. To zdecydowanie jeden z ważniejszych przebojów w polskiej muzyce alternatywnej w ostatnim czasie i koniecznie powinniście się z nim zapoznać. Poza swoim wokalem, Podsiadło zagrał również w Niedopowieściach na puzonie! Koniecznie posłuchajcie!

10. Lilly Hates Roses ft. Dawid Podsiadło – Lifeboat

Lilly Hates Roses to charyzmatyczny duet poznańsko-toruński tworzony przez Kasię Golomską i Kamila Durskiego. Towarzyszyli Dawidowi już podczas jego pierwszej trasy koncertowej – Comfort and Happiness Tour, gdzie w kilku miastach występowali jako support. Współpraca zaowocowała wspólnym utworem – Lifeboat, który zasilił tracklistę drugiego albumu duetu – Mokotów. Kasia i Dawid idealnie ze sobą współbrzmią, a charakteru i nutki nostalgii dodaje temu świetna kompozycja Kamila. Myślę, że Lilly Hates Roses powinni ponownie spotkać się na wspólnej trasie z Dawidem. Wyszłyby z tego piękne rzeczy!

11. Curly Heads, Katarzyna Nosowska – Co mogę jeszcze zrobić dla Pana?

Przeskakujemy do roku 2015, który w karierze Dawida należał oczywiście do Curly Heads – jego zespołu, który tworzy (bądź tworzył?) wraz z kolegami z liceum. Podczas gali Paszportów Polityki wraz z Katarzyną Nosowską zespół wykonał utwór Co mogę jeszcze zrobić dla Pana? To wyjątkowa kompozycja, która powstała do tekstu wiersza Zbigniewa Herberta o tym samym tytule. Dawid z Nosowską to niezaprzeczalnie idealny duet.

12. Ania Rusowicz ft. Dawid Podsiadło – Hey Jude

Przystanek Woodstock 2015. Podsiadło wystąpił wtedy gościnnie podczas koncertu Ani Rusowicz. Wspólnie wykonali legendarny utwór Hey Jude z repertuaru The Beatles, w ramach specjalnego projektu Flower Power, opartego o wybrane standardy muzyki lat 60-tych. Klimat Woodstocku, styl hippie Ani, głos Dawida, tysiące ludzi wspólnie wyśpiewujących tekst refrenu jednej z popularniejszych piosenek Beatlesów… – to musiało być coś! Zresztą, co tu dużo mówić – musicie to zobaczyć!

13. Dawid Podsiadło – Goodnight

Goodnight to utwór, który powstał w ramach promocji gry komputerowej Dying Light. I choć na YouTube’ie pojawił się tylko fragment utworu z elementami gry, a sam Dawid zarzekał się, że to jednorazowy, osobny projekt, który nic nie zwiastuje i piosenka nie pojawi się na jego najnowszej płycie – zrobił fanom prezent. Utwór w całości pojawił się na Spotify i wbrew wcześniejszym słowom piosenkarza – został podłączony pod jego drugą płytę Annoyance & Disappointment. Wydawać by się mogło, że ta kolaboracja nie pasuje do grzecznego chłopca, jednak kto choć trochę zna Dawida, ten wie, że jest on ogromnym fanem gier i stworzenie utworu do jednego z jego ulubionych tytułów, jakim jest Dying Light, było jego marzeniem. Numer jest inspirowany losami i postacią Jade, która towarzyszy głównemu bohaterowi gry. Jeśli tak mają brzmieć utwory inspirowane grami, to życzmy sobie, aby Dawid grał jak najwięcej!

14. Dawid Podsiadło – LONDON CRAWLER

Projekt London Crawler jest prawdziwą perełką w karierze Dawida. To inicjatywa, którą tworzy wraz ze swoim wieloletnim gitarzystą Olkiem Świerkotem. Genialne elektroniczno-syntezatorowe brzmienie połączone z wrażliwością artystyczną Dawida sprawiło, że utwór ten jest jednym z ciekawszych projektów w jego twórczości. London Crawler miał być kontynuowany jako osobny projekt Dawida, jednak słuch po nim zaginął. Fragmenty tego utworu Dawid wplatał podczas wykonywania Co mi Panie Dasz w ramach koncertów Orkiestry Męskiego Grania, której był członkiem w 2016 roku. Jak dotąd była to jedyna okazja, aby usłyszeć London Crawler na żywo. Może kiedyś znów nadejdzie jego czas, miejmy nadzieję!

15. Flirtini vs Dawid Podsiadło: DIAGRAM

Kolejna elektroniczna odsłona Dawida Podsiadło. Duet Flirtini i Podsiadło to nie tylko kawałek Nikt nagrany z Bitaminą. Ich współpraca zaczęła się o wiele wcześniej. W 2015 roku powstał ich wspólny numer Diagram, który został nagrany w ramach projektu Polskiego Radia – Żywy Gig. Inicjatywa miała na celu łączenie artystów o zupełnie odmiennych spojrzeniach na muzykę. Diagram został wykonany premierowo na antenie Czwórki, podczas autorskiej audycji DawidaPodsiadówki.

16. Myslovitz ft. Dawid Podsiadło – Polowanie na wielbłąda

Dawid nigdy nie krył swojego uwielbienia wobec zespołu Myslovitz i jego twórczości. W grudniu 2015 roku miał okazję wystąpić z zespołem, podczas jubileuszowego koncertu w warszawskim Teatrze Roma. Wykonał tam utwór Polowanie na wielbłąda, pochodzący z filmu Duże zwierzę w reżyserii Jerzego Stuhra. Z występu powstał specjalny film, który wziął udział w cyklu Film z piosenką Myslovitz. Całe szczęście, bo interpretacja Dawida jest chyba jedną z bardziej poruszających, jakie wykonał w całej swojej karierze. Zgaście światła i posłuchajcie Polowania na Wielbłąda w wykonaniu Dawida Podsiadło.

17. Dawid Podsiadło, Grzegorz Turnau, Tomasz Makowiecki – Świecie nasz

Gala Fryderyki lubi przygotowywać specjalne występy, na które składają się wyjątkowe połączenia artystów. W jednej z takich fryderykowych kolaboracji wziął udział Podsiadło. W jubileuszowym, 2014 roku wystąpił z wielkimi artystami – Grzegorzem Turnau’em i Tomaszem Makowieckim. Wspólnie wykonali utwór legendy polskiej muzyki Marka Grechuty Świecie Nasz. I choć mogłoby się wydawać, że chłystek, jakim w 2014 roku był Podsiadło, nie ma co równać się z tak szanowanymi nazwiskami, jak Turnau i Makowiecki – niczym od nich nie odstawał. Być może nawet to właśnie jego fragmenty dodały temu wykonaniu tak wyjątkowego wydźwięku. W każdym razie – wyszło pięknie!

18. Męskie Granie Orkiestra – To co czujesz, to co wiesz

Piąta edycja Męskiego Grania z 2014 roku była wyjątkowa. Po raz pierwszy nie było jednego dyrektora, a w składzie znalazło się aż sześciu topowych polskich artystów. Wśród nich znalazł się Podsiadło i był to jego debiut w barwach Męskiego Grania. Dawid wspólnie z Brodką nagrał hymn – Elektryczny, który stał się niemałym hitem. Oprócz tego, wraz z Orkiestrą wykonywał również podczas trasy utwór Brygady KryzysTo co czujesz, to co wiesz. I to właśnie ten numer w wykonaniu Dawida Podsiadło dziś sobie przypomnimy.

19. XXANAXX ft. Dawid Podsiadło – Disappear

To nagranie pochodzi z koncertu duetu XXANAXX w 2014 roku, w nieistniejącym już warszawskim klubie Basen. Zespół zaprosił wtedy Dawida do wspólnego wykonania ich pierwszego singla – Disappear. W myśl zasady – gdzie pojawia się Podsiadło, tam nie może być źle – wyszło fenomenalnie! Z ciekawostek, Dawid tego wieczora miał całą rękę zapisaną tekstem piosenki, którą miał zaśpiewać. Najważniejsze, to znaleźć efektywny sposób uczenia. Albo dyskretny sposób ściągania. :P

20. Karolina Kozak ft. Dawid Podsiadło – Heart Pounding

Z Karoliną Kozak Dawid współpracował przy swoich dwóch pierwszych, solowych płytach. Jest ona autorką i współautorką większości polskich tekstów z tych albumów. Jednak jeszcze wcześniej, w 2012 roku spotkali się przy okazji powstawania drugiego i jak dotąd ostatniego albumu wokalistki – Homemade. Wspólnie nagrali utwór Heart Pounding – zdecydowanie jeden z najlepszych i najpiękniejszych duetów Dawida. Zapraszam do słuchania.

21. Reaching For The Sun – Stardust

Wielu wydaje się, że Podsiadło wyskoczył jak przysłowiowy “Filip z konopi” do programu talent show, po którym bramy do wielkiej kariery stanęły przed nim otworem. Jednak na swój sukces Dawid pracował już długo, długo wcześniej. Reaching For The Sun to jeden z jego pierwszych zespołów, który powstał w 2011 roku. Podsiadło tworzył go z obecnymi członkami Curly HeadsOskarem Bałą i Damianem Lisem, bratem Wojciechem Michałowskim, ówczesną narzeczoną Eweliną Cnotą oraz Kamilem Cybulskim. Jeśli takie rzeczy tworzył osiemnastoletni, anonimowy Dawid Podsiadło, to nikogo nie powinno już dziwić to, jak potoczyła się dalej jego kariera.


To oczywiście wyselekcjonowane przeze mnie, zaledwie 21 ciekawych utworów i kolaboracji Dawida Podsiadło, które trafiły do tego zestawienia. Jeśli jednak coś Was z tej puli zaintrygowało, bądź przeciwnie – nic Was nie zaskoczyło – polecam pogrzebać w Internecie. Tego typu perełek z udziałem Dawida jest znacznie więcej. Owocnego odkrywania!

Dawid Podsiadło | Ten Typ Mes

Dawid Podsiadło | Ten Typ Mes

Autor: Weronika Szymańska

To, że Dawid Podsiadło jest wybitnym artystą – wszyscy wiemy. To, że nagrywa genialne płyty – nie pozostawia żadnych wątpliwości. Jednak, poza swoimi czterema płytami, Dawid występował również u boku wspaniałych artystów i wykonywał świetne covery. Oto zestawienie tych najciekawszych, których prawdopodobnie najmniej się spodziewacie. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →