10 niewydanych utworów Dawida Podsiadło, na które wciąż czekamy


27 stycznia 2021

Obserwuj nas na instagramie:

Dawid, nie myśl sobie, że zapomnieliśmy! Doskonale pamiętamy o kawałkach, które były i nagle gdzieś zniknęły, i wciąż na nie czekamy!

Co skrywa szuflada Dawida Podsiadło?

Dyskografia Dawida Podsiadło to niemalże przebój za przebojem. Ale czy zastanawialiście się kiedyś ile przebojów Dawid Podsiadło chowa w swojej przysłowiowej szufladzie? Jestem przekonana, że sporo! Nie od dziś bowiem wiadomo, że na dysku Dawida znajduje się kilkadziesiąt, a może już nawet kilkaset “projektów”, a jednym z nich jest chociażby Projekt 19, który dopełnił wersję deluxe albumu Annoyance and Disappointment.

Nigdy niewydane utwory Dawida Podsiadło

Na to, jak wiele asów w rękawie chowa jeszcze Podsiadło, poza oficjalnym obiegiem, wskazują również pewne muzyczne smaczki, które przedostały się do Internetu, jednak nigdy nie zostały oficjalnie wydane przez artystę.

Dawid miał też w przeszłości skłonność do prezentowania podczas swoich koncertów nowych utworów, nad którymi aktualnie pracował, a które finalnie nigdy nie ujrzały świata dziennego. Jesteście ciekawi, co to za kawałki?

Dawid Podsiadło
Dawid Podsiadło

Dawid, kiedy DVD koncertowe?

Jest wiele rzeczy od Dawida, które chcielibyśmy w końcu usłyszeć. Obiecany album koncertowy z trasy Andante Cantabile, a także Małomiasteczkowego i Wielkomiejskiego touru oraz Leśnej Muzyki, czy wszystkie trzydzieści wersji Nieznajomego, z którym Dawid zrobił zresztą coś niesamowitego, bo zapętlany niegdyś przez wszystkie możliwe stacje radiowe przebój, wciąż nam się nie znudził. Co więcej! Nadal potrafi tak samo zachwycać i poruszać!

10 nigdy niewydanych utworów Dawida Podsiadło

Jest też kilka nieoficjalnych piosenek Dawida, które chcielibyśmy w końcu usłyszeć i kilka niedokończonych projektów, których potencjał, mimo upływu lat, wciąż nie gaśnie. Oto 10 niewydanych utworów Dawida Podsiadło, na które wciąż czekamy.

#1 London Crawler

Ten kawałek ma już sześć lat! Projekt stworzony przez Dawida i jego wieloletniego gitarzystę Olka Świerkota, nad którym artyści pracowali w 2015 roku, ostatecznie został odsunięty na bok i nigdy niesfinalizowany. A szkoda! Bo to bardzo intrygujące, ciekawe i nowatorskie brzmienie, które może i nie podbiłoby playlisty radia RMF FM, ale z pewnością ucieszyłoby alternatywne dusze i kto wie, może w końcu pozwoliłoby Dawidowi zaistnieć nieco dalej poza granicami Polski…

#2 Letting Myself Run ft. Organek

To utwór, który powstał w okolicach 2016 roku, a swoją premierę miał podczas wyjątkowego koncertu finałowego trasy Andante Cantabile, pierwszego koncertu Dawida na Torwarze, być może pierwszego tak dużego koncertu jakiegokolwiek polskiego artysty na Torwarze i koncertu, którym Dawid rozpoczął swoją prawie dwuletnią przerwę w karierze. Podsiadło i Organek mają w tym kawałku takie flow, którego życzyłabym wszystkim artystom wchodzącym w jakiekolwiek artystyczne kolaboracje. Aż boli, że tak genialny kawałek marnuje się i nie podbija jeszcze list przebojów!

#3 S&T ft. Natalia Nykiel

Koncert Dawida na Torwarze w 2016 roku był naprawdę wyjątkowy, bo obfitował w wiele artystycznych kolaboracji i niespodziewanych, zaskakujących momentów. Kolejnym z nich był występ z Natalią Nykiel, z którą Dawid wykonał angielską wersję swojego debiutanckiego hitu – Trójkąty i Kwadraty. Ktoś powie, że to nie jest niewydany utwór, bowiem S&T znalazło się na fizycznej niedostępnej w streamingach reedycji płyty Comfort and Happines, jednak wykonanie z Torwaru to zupełnie nowy utwór, który jak dla mnie zasługuje oficjalną premierę! Czekamy…

#4 demo9

Tym demo Dawid podzielił się trzy lata temu. Fani liczyli, że to zapowiedź powrotu muzyka z dwuletniego urlopu od koncertowania i wydawania nowej muzyki. Fragment udostępniony na Soundcloudzie nigdy jednak nie ujrzał światła dziennego jako samodzielny utwór, ani też jako element tworzący jakąkolwiek z dotychczas wydanych przez Dawida piosenek. Myślę jednak, że demo9 wciąż ma potencjał i liczę, że zostanie on w końcu wykorzystany.

#5 Young Talk

Ten utwór możemy chyba nazwać debiutem indie-rockowego składu DawidaCurly Heads. Z jakichś powodów nie znalazł się od jednak na krążku Ruby Dress Skiny Dog, ani na żadnym innym wydawnictwie. Co więcej, nie zajął on nawet jakiegoś stałego miejsca w setliście koncertowej zespołu. Został wykonany na żywo zaledwie kilka razy. Cóż, być może członkowie grupy są nieco zawstydzeni efektami swoich muzycznych początków, ale ja do Young Talk i rozpoczynającego go wersu: “I’m sitting in my home, I’m seventeen years old. Life is simple, is it? No.” mam i zawsze będę mieć ogromny sentyment.

#6 Co mogę jeszcze zrobić dla pana

To utwór, który powstał na potrzeby występu podczas gali rozdania Paszportów Polityki w 2015 roku. Tekst został zaczerpnięty z wiersza Zbigniewa Herberta o tym samym tytule, a wykonanie premierowe swoim głosem uświetniła genialna Katarzyna Nosowska. Curly Heads wykonywali ten kawałek jeszcze przez jakiś czas na swoich koncertach, ale tuż po zawieszeniu ich kariery, pamięć o nim nieco zaginęła. Jednak nie dla nas!

#7 Spiral Trap

#8 Knights

#9 Everybody’s Fine Nobody’s Happy

Ojj, lubię tego krzykliwego, zadziornego i buntowniczego rock’n’rollowca, w którego skórę Dawid wchodził grając pod szyldem Curly Heads. Zdecydowanie wolę tę odsłonę Podsiadły niż słodkiego, małomiasteczkowego chłopca w za dużych jeansach. Curly Heads – pamiętamy! Dla mnie to wciąż jeden z najlepszych, rockowych zespołów w Polsce (i nie tylko!) ever i absolutnie niewykorzystany potencjał. Kawałki Spiral Trap, Knights, czy Everybody’s Fine Nobody’s Happy, które nie znalazły się na debiutanckim albumie grupy, ale zajmowały stałe miejsca na koncertowej setliście Curly, zapowiadały naprawdę udaną kontynuację Ruby Dress Skinny Dog. Nie wiem jak Wy ale ja wciąż na nią czekam!

#10 Reaching For The Sun

Ten projekt to absolutny debiut jeśli chodzi o zespołowe granie Dawida. Kapela, którą wokalista założył wraz z bratem, Wojtkiem i późniejszym gitarzystą Curly HeadsOskarem Bałą, to nieco podrasowany dawidową wrażliwością, akustyczny Coldplay. Może trochę niedzisiejsze granie, ale jakie przyjemne! Szkoda, że te pomysły nie zostały w żaden sposób później wykorzystane, choć wciąż wierzę, że nic straconego i Reaching For The Sun odrodzi się z popiołów. Tymczasem, muszę nacieszyć swojego coldplay’owego fanatyka kilkoma demo, które zespół pozostawił po sobie na YouTube.


Zobacz również: 21 kolaboracji Dawida Podsiadło, których prawdopodobnie nie znałeś

Dawid, nie myśl sobie, że zapomnieliśmy! Doskonale pamiętamy o kawałkach, które były i nagle gdzieś zniknęły, i wciąż na nie czekamy! Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka Macklemore zabrał ważny głos. „Hind’s Hall” pochwalił sam Tom Morello z RATM Co […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →