screen z gry The Witcher 3 Wild Hunt

Wiedźmin wraca do Łodzi. Powstaje ogromny mural [Aktualizacja]


15 września 2021

Obserwuj nas na instagramie:

Urząd Miasta Łodzi poinformował o nowej inicjatywie, która uhonoruje Wiedźmina – serię o Geralcie z Rivii – zabójcę potworów, którego stworzył Andrzej Sapkowski. W centrum miasta powstanie mural, którego łączna powierzchnia będzie zajmować 2000 metrów kwadratowych. Wysokość dzieła liczy aż 26 kondygnacji, czyli 78 metrów.

Geralt z Rivii w centrum Łodzi

Autorem muralu ma być Jakub Robelka. Urząd Miasta Łodzi liczy, że oficjalne odsłonięcie zbiegnie się w czasie z 32. edycją Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier. Mural ma być największym namalowanym wizerunkiem Geralta z Rivii na świecie. Prace mają potrwać około miesiąca. Władze miasta informują, że projekt będzie trzymany w tajemnicy, jednak entuzjaści malarstwa prawdopodobnie dostrzegą inspirację Wędrowcem nad morzem mgły Caspara Davida Friedriecha. Finalny efekt mamy zobaczyć dopiero w październiku. Postać Rzeźnika z Blaviken pojawi się na łódzkim Manhattanie przy ul. Piotrkowskiej 182.

Ściana wieżowca, na której powstanie mural. Zdj. Urząd Miasta Łodzi

Zobacz: Wiedźmin 3 i jego muzyczne przyjemności

Caspar David Friedriech – Wędrowiec nad morzem mgły

Wiedźmini jako łódzki towar eksportowy

Andrzej Sapkowski zachwycił wiedźmińską sagą nie tylko Polaków. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że na punkcie Wiedźmina oszalał cały świat. Na wzrost popularności Geralta Riva z pewnością miała wpływ seria gier od CD Projekt RED. Cyfrowa trylogia zawojowała rynek gamingowy. Świadczą o tym recenzje zachwyconych graczy oraz miliony sprzedanych egzemplarzy. O wpływie wiedźmińskiego uniwersum doskonale zdają sobie sprawę łódzkie władze.

To najbardziej znany na świecie bohater, a właściwie superbohater z Polski. Na wiedźmiński wszechświat – obok epickiej sagi Andrzeja Sapkowskiego – składają się także popularna gra, wyprodukowana przez CD Projekt RED oraz netflixowy serial z Henrym Cavillem wcielającym się w białowłosego Geralta.

– informuje UMŁ.

Zabójca potworów rozgościł się w popkulturze

Geralt z Rivii razem z bardem Jaskrem, księżniczką Cirillą, Yennefer z Vengerbergu oraz resztą przyjaciół coraz częściej pojawiają się w szeroko pojętej popkulturze. Niedawno informowaliśmy o wiedźminie jako roninie, a w sierpniu pojawił się film animowany Wiedźmin: Zmora Wilka o losach młodego Vesemira – mentora Geralta i Ciri.

Zobacz: Najlepszy polski produkt eksportowy. Recenzja Wiedźmin: Zmora Wilka

W fazie produkcji znajduje się również drugi sezon serialu z Henrym Cavillem w roli głównej. Premierę zaplanowano na 17 grudnia. Netflix ma także w planach aktorski prequel The Witcher: Blood Origin, którego akcja miałaby zostać osadzona w czasie Koniunkcji Sfer, czyli w okresie, kiedy na Kontynencie pojawiły się potwory.

Nie można mówić o globalnym sukcesie marki Wiedźmin bez wspomnieniu o serii gier. Wiedźmin 2: Zabójcy Królów było przecież prezentem od Donalda Tuska dla ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych – Baracka Obamy.

CD Projekt RED w 2019 roku mogło pochwalić się rekordem osób, które jednocześnie grały w Wiedźmin 3: Dziki Gon, kiedy na Steamie jednocześnie grało 93 835 osób. W 2020 studio poinformowało o sprzedaży ponad 8 milionów kopii gry. Warto przypomnieć, że Wild Hunt miał premierę 18 maja 2015 roku. Do ostatniej części gier o Geralcie powstały dwa duże dodatki. Pierwszy: Krew i wino zabiera gracza do baśniowego księstwa Toussaint z wampirami w tle. Drugim dodatkiem jest Serca z kamienia, który przedstawia tragiczną historię Olgierda von Evereca.

Zobacz: Netflix i CD Projekt RED z eventem dla fanów Wiedźmina

Dzięki wiedźmińskiemu uniwersum powstała również marka Gwint, czyli popularna internetowa gra karciana. Oprócz rozsławionej wśród krasnoludów karcianki, w tym roku zadebiutowała także aplikacja Wiedźmin: Pogromca Potworów oparta na podobnej koncepcji, co Pokemon GO.

Wśród wielu gadżetów związanych z uniwersum, powstają również gry planszowe. Jedną z nich jest Wiedźmin: Stary Świat Łukasza Woźniaka. Zbiórka na stworzenie gry została wsparta przez 29 747 osób. Potrzebna kwota w wysokości stu tysięcy złotych została przebita wielokrotnie przebita. Ostatecznie crowdfounding przyniósł projektowi 6 914 810 złotych.

Wiedźmin: Stary Świat to przygodowa gra planszowa, która zabiera graczy w podróż po świecie pełnym niebezpieczeństw, tajemnej magii i niezwykłych miejsc, które czekają na odkrycie. Akcja toczy się w czasach, gdy plaga potworów trawiła Kontynent. Przeciwdziałać jej byli zdolni tylko Wiedźmini — zabójcy szkoleni do walki z istotami wrogimi ludziom.

– głosi opis na stronie zbiórki.

[Aktualizacja] Mural z Wiedźminem już prawie gotowy

Patrząc na najnowsze zdjęcia przedstawiające mural widać, że jest on już niemal ukończony. Kilka dni temu odbyło się oficjalne odsłonięcie głównej części obrazu, co miało miejsce przy okazji 32. edycji Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier. Sprawdźcie, jak obecnie prezentuje się to ogromne malowidło.

mural Wiedźmina w Łodzi
źródło: fanpage Łódź
mural Wiedźmina w Łodzi
źródło: fanpage Łódź

Urząd Miasta Łodzi poinformował o nowej inicjatywie, która uhonoruje Wiedźmina – serię o Geralcie z Rivii – zabójcę potworów, którego stworzył Andrzej Sapkowski. W centrum miasta powstanie mural, którego łączna powierzchnia będzie zajmować 2000 metrów kwadratowych. Wysokość dzieła liczy aż 26 kondygnacji, czyli 78 metrów. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →