kadr z serialu „Wiedźmin”

Wybór Yennefer w serialu „Wiedźmin” miał na celu podważenie standardów urody


26 lipca 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Reżyserka castingu do netfliksowego serialu Wiedźmin przyznała w rozmowie z „Variety”, że wybór Anyi Chalotry do roli Yennefer miał podważyć standardy urody.

„Yennefer była najpiękniejszą kobietą na świecie”

Casting do Wiedźmina od Netfliksa jeszcze na długo przed premierą budził kontrowersje wśród fanów powieści Andrzeja Sapkowskiego. Spora część z nich liczyła bowiem, że twórcy pozostaną całkowicie wierni opisom wyglądu postaci, które ci znają z książek. Kontrowersje wzbudziły czarnoskóre driady z Brokilonu, ale też karnacja jeden z głównych postaci: Yennefer z Vengerbergu. Wcielająca się w nią Anya Chalotra ma hinduskie korzenie, podczas gdy w powieściach Andrzeja Sapkowskiego czarodziejka miała śnieżnobiałą cerę. W wywiadzie dla „Variety” reżyserka castingu do netfliksowego Wiedźmina, Sophie Holland, przyznała, że jej decyzja dotycząca obsadzenia Chaltory była związana z jej kolorem skóry. Chciała w ten sposób skłonić widzów do przemyślenia obowiązujących standardów urody:

W powieści Yennefer jest opisana jako najpiękniejsza kobieta na świecie. Książka powstała wiele lat temu i chciałabym wierzyć, że coś się zmieniło w kwestii kanonów piękna. Ale kiedy myślisz o nieświadomych uprzedzeniach ludzi – szczególnie przeniesionych na światy fantasy… pomyślałem, że te światy były w przeważającej mierze białe. I pamiętam, że gdy sobie to uświadomiłam, powiedziałam: „Czuję, że musimy rzucić wyzwanie temu, co ludzie uważają za standard piękna”. A posiadanie kobiety o innym kolorze skóry niż biały w roli Yennefer ma potężny wpływ na oglądających.

Sprawdź także: „Wiedźmin” od Netfliksa a sprawa polska. Trzeci sezon nie jest tak zły, a ja i tak narzekam

Już w najbliższy czwartek, 27 lipca, na platformę Netflix trafi druga część trzeciego sezonu Wiedźmina. Będzie to ostatni raz gdy zobaczymy Henry’ego Cavilla w roli Geralta. Co ciekawe, jeden z producentów wykonawczych serialu, Tomasz Bagiński, zasugerował, że zmiana Cavilla na Liama Hemswortha będzie uzasadniona fabularnie. W jaki sposób rozwiązali tę sytuację twórcy serialu? Najszybsi z oglądających widzów przekonają się o tym już jutro.

Trailer drugiej części trzeciego sezonu Wiedźmina

Reżyserka castingu do netfliksowego serialu Wiedźmin przyznała w rozmowie z „Variety”, że wybór Anyi Chalotry do roli Yennefer miał podważyć standardy urody. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka Macklemore zabrał ważny głos. „Hind’s Hall” pochwalił sam Tom Morello z RATM […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →