fot. Karol Małecki

U Rubensa “wszystko OK”, a nawet lepiej


21 stycznia 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Zapowiadał i zapowiadał. Kusił i wodził za nosy. W końcu jest, cały na czarno – Rubens i jego debiutancki singiel Wszystko OK?. Zanim jednak przyjemności i odsłuch – nieco formalności dla kontekstu, tudzież kontekstu dla formalności.

Rubens – ten od Darii Zawiałow

Dziś Rubens przez przeważającą część fanów muzyki kojarzony jest z pewnością głównie ze współpracy z Darią Zawiałow, przy której procesie twórczym był obecny już od debiutanckiego albumu A Kysz!, zaś w 2019 roku zasilił dodatkowo jej zespół koncertowy. Jakim przejawem ignorancji wobec dorobku tego muzyka byłoby jednak spłycanie jego działalności tylko i wyłącznie do działalności z Darią

Rubens Wszystko OK
Rubens, fot. Magdalena Halicka

Piotrek Rubik już dawno wyrobił sobie opinię jednego z najbardziej rozchwytywanych i szczególnie uzdolnionych gitarzystów nad Wisłą. Jego wyczucie groove’u i wszechstronność brzmień zachwycały przed laty w składzie grupy LemON, gdzie wyjątkowe pole do popisu dał mu album Tu, uświetniony niejedną wybitną solówką Rubensa.

To również on odpowiada za rewoltę brzmieniową Mroza, a nieco późniejszy udział Rubensa w projekcie Mazolewski/Porter utwierdził mnie tylko w przekonaniu, że ten rasowy gitarzysta to rockowy filar polskiej sceny muzycznej. Marka sama w sobie.

Zobacz również: Polsko-brytyjski rock’n’roll pod wodzą Mazolewskiego i Portera – relacja z koncertu w Poznaniu

LemON – Full moon (na żywo z przystanku Woodstock 2017)

Debiutanckie roszady Rubensa. Producent, gitarzysta, kompozytor, a może…

Jednak gitarowe eksperymentowanie to nie jedyna mocna strona Piotrka. Jeśli mielibyśmy powiedzieć o kimś “człowiek orkiestra”, to z pewnością należałoby użyć tego sformułowania wobec Rubensa, który oprócz wybitnej gry na gitarze specjalizuje się również w komponowaniu, produkowaniu, miksowaniu muzyki i – jak się właśnie okazało – pisaniu tekstów oraz… śpiewaniu! Artysta samowystarczalny.

Pierwsze słuchy o solowej działalności Rubensa docierały do nas już od kilku lat. Nie do końca wiedziałam czego możemy się po tym spodziewać, ale zważając na sceniczne poczynania artysty, które od dawna bacznie obserwowałam, strzelałam w coś w stylu projektu instrumentalnego, gdzie muzyk będzie miał sporo swobody i przestrzeni na uzewnętrznienie swoich gitarowych umiejętności, ambicji i skrytych fantazji.

Pod uwagę brałam również coś w rodzaju albumu producenckiego, który Rubens skomponuje i zagra, a do zaśpiewania zaprosi znajomych wokalistów. Ten drugi scenariusz potwierdził zresztą wydany w połowie 2020 roku singiel Skipping Over Clouds z wokalnym udziałem Johna Portera, który miał być zapowiedzią nadchodzącego albumu Rubensa, jednak zdaje się, że ta narracja została już wycofana. I dobrze.

Rubens feat. John Porter – Skipping Over Clouds, posłuchaj!

Gitarzysta debiutuje jako wokalista

Zdaje się bowiem, że Rubens diametralnie zmienił kierunek, w którym podążać ma jego solowa kariera. Diametralnie i niezwykle zaskakująco, bo takiego scenariusza, jaki jawi się w jego najnowszym singlu Wszystko OK? w ogóle nie brałam pod uwagę. Gitarzysta, który nie przypominam sobie, żeby kiedykolwiek wcześniej robił choćby chórki na koncertach, odważnie chwycił za mikrofon i zaśpiewał tak, że… wiecie co mnie z butów.

Ostatnio coraz częściej myślę o sobie jako o osobie, która jest w pewnym sensie “beneficjentem” pandemii.
Ten czas zatrzymania i wielu zmian umożliwił mi odkrycie w samym sobie rzeczy, które były do tej pory bardzo głęboko schowane, a które w jakiś przedziwny sposób co chwile dawały o sobie znać. Odkryłem to, że mogę śpiewać do piosenek, które komponuje. Odkryłem również to, że uwielbiam śpiewać – po prostu 🙂

– wyjaśnia Rubens.
Rubens Wszystko OK
Rubens – “Wszystko OK?”, okładka singla

Nie taki gościu, na jakiego wygląda. Emocjonalny singiel Rubensa

Wszystko OK? – mam ten utwór na nieustannym zapętleniu i z pewnością zrobił sobie już niezłą przewagę do tegorocznego Wrapped w kategorii Utwór Roku 2022. Rubens wziął mnie z absolutnego zaskoczenia. Nie wyszukanymi riffami i nie zachwycającą kompozycją (choć powiedzieć, że jest ona niczego sobie, to jak nie powiedzieć o niej nic!). Emocją.

Emocją, której chyba nie spodziewałam się po gościu, który na scenie wygląda jak rasowy rock’n’rollowiec i pręży na gryfie swoje wydziarane muskuły. Tymczasem w teledysku Heleny Ganjalyan i Bartosza Szpaka, zrealizowanym na taśmie 16mm, ten sam gościu jawi nam się jako targany emocjami, bliski płaczu, stroskany i zwyczajnie tęskniący mężczyzna.

Rubens – Wszystko OK?, zobacz teledysk!

Rubens zapowiada debiutancką EP-kę – Wynoszę się. Premiera jeszcze w tym roku!

Przy okazji swojego debiutanckiego singla, zapowiadającego EP-kę Wynoszę się, która to z kolei zapowiada pierwszy solowy album Rubensa, artysta ukazuje się w zupełnej roli i pokazuje, że oprócz bycia genialnym muzykiem jest również genialnym, przez co mam na myśli niezwykle autentycznym, narratorem uniwersalnych historii, z którymi nie sposób się nie utożsamić. Tym samym wokalista, bo chyba można już tak o nim powiedzieć, wskakuje na moją listę najbardziej wyczekiwanych debiutów tego roku. O jego jakość się nie boję. Efekty już 8 kwietnia!

Rubens Wszystko OK
Rubens / Instagram

Zapowiadał i zapowiadał. Kusił i wodził za nosy. W końcu jest, cały na czarno – Rubens i jego debiutancki singiel Wszystko OK?. Zanim jednak przyjemności i odsłuch – nieco formalności dla kontekstu, tudzież kontekstu dla formalności. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →