Fot. Wociech Szabelski

Mery Spolsky laureatką Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego


29 listopada 2021

Obserwuj nas na instagramie:

Mery Spolsky to kolejna artystka, która może się pochwalić tak wyjątkowym wyróżnieniem, jakim jest Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego.

Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego wręczona po raz dwudziesty!

Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego to jedno z bardziej prestiżowych polskich wyróżnień wręczane wyjątkowym osobowościom artystycznym, które w swej twórczości czerpią inspirację z różnych dziedzin sztuki. W minionym roku laureatką tej nagrody została Kasia Lins, zaś we wcześniejszych latach prezydent miasta Torunia uhonorował nią Ralpha Kaminskiego, duet tęskno, The Dumplings, króla, Organka, Misię Furtak czy Melę Koteluk.

Zobacz również: Kasia Lins laureatką wyjątkowej Nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego

Kryterium artystki czerpiącej w swojej twórczości inspirację z różnych dziedzin sztuki bez dwóch zdań spełnia Mery Spolsky, która zresztą aktualnie jest w trasie promującej książkę Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj, a live acty, które wokalistka gra w ramach tej trasy to swoiste multidyscyplinarne show łączące ze sobą literaturę, muzykę, teatr, performance i one-man show artystki, wcielającej się w najróżniejsze role na scenie.

Zobacz również: Mery Spolsky rusza w trasę z książką „Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj”

Mery Spolsky nagroda Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego
Jestem Marysia i chyba się zabije dzisiaj Live Act, fot. Adam Kiełsznia

Mery Spolsky laureatką Nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego

Nic więc dziwnego, że kapituła Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego tegoroczne, dwudzieste już wyróżnienie przyznała właśnie Mery Spolsky, artystce, której Grzegorz Ciechowski jest zresztą wyjątkowo bliski, co podkreśliła w utworze ze swojego drugiego albumu, Dekalog Spolsky – Bigotka, a w jej stylizacjach scenicznych często pojawiają się czarno-białe paski kojarzone ze stylistyką Republiki.

Mery Spolsky – Bigotka, posłuchaj!

Jury w składzie: Rafał Bryndal, Bruno Ciechowski, Kayah, Mela Koteluk, Mirosław Pęczak, Mariusz Składanowski oraz Agnieszka Szydłowska, podsumowało swój wybór następującym uzasadnieniem:

Nagroda zostaje przyznana Mery Spolsky, jednej z najciekawszych osobowości polskiej sceny muzycznej, za wszechstronność, artystyczną wyrazistość, sceniczną oryginalność, lekkość w łączeniu różnych dziedzin sztuki – muzyki, literatury, poezji, mody i performance’u. Za pełne szaleństwa płyty i rozsadzające energią koncerty, skrzące się bogactwem barw i motywów, za szczerość i bezkompromisowość w podejmowaniu tematów. Ponadto za finezyjną zabawę słowem, za niepokorny debiut książkowy „Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj” i niezwykłą formę jej prezentacji oraz, że, wbrew tytułowi, zaraża radością życia. W końcu za niezwykłą świadomość spójności formy, treści i przekazu artystycznego w duchu patrona nagrody.

Mery Spolsky nagroda Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego
Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego 2021, fot. Wociech Szabelski

Z kolei sama artystka komentuje swoje wyróżnienie:

Nie ukrywam, że Toruń jest dla mnie bardzo ważnym miejscem ze względu na Grzegorza Ciechowskiego, bo jestem jego „psychofanką”. Kiedy w wywiadach zadawane jest mi pytanie: kim się inspirujesz, czego słuchasz, zawsze odpowiadam: Ciechowski, Republika, utwór „Śmierć na pięć”. Grzegorz Ciechowski inspirował i cały czas mnie inspiruje do pisania po polsku, stąd też nazwa mojego projektu „Mery Spolsky”. Dzięki jego muzyce zrozumiałam, że nasz język można w bardzo ciekawy i plastyczny sposób zapodać, jest moim mentorem od zabawy z językiem. Dlatego też nagroda ta jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem.

Zobacz również: Mery Spolsky opowiada nam o swoim muzycznym audiobooku książki „Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj”

Mery Spolsky nagroda Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego
Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego 2021, fot. Wociech Szabelski

Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego 2021

Tegoroczne, toruńskie obchody Dni Ciechowskiego zwieńczy tradycyjny koncert w klubie OD NOWA, niegdyś muzycznym domie lidera zespołu Republika, podczas którego Mery Spolsky oficjalnie odbierze swoją nagrodę. Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego odbędzie się 17 grudnia 2021 roku o godzinie 20:00, a zaproszeni na niego artyści zagrają i zaśpiewają swoje wersje utworów Grzegorza Ciechowskiego i Republiki. Nie może Was tam zabraknąć!

Mery Spolsky nagroda Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego
Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego 2021

Mery Spolsky to kolejna artystka, która może się pochwalić tak wyjątkowym wyróżnieniem, jakim jest Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins Nagroda Artystyczna Miasta […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →