Kanye West performing at Lollapalooza on April 3, 2011 in Santiago, Chile., fot. rodrigoferrari

Kanye West nie dba o prawa autorskie? Raper pozwany o sampel wykorzystany w jednej z piosenek


30 czerwca 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Kanye West nie jest w stanie uciec od kontrowersji. W tym tygodniu rapera z Chicago oskarżono o bezprawne użycie sampla w utworze z Dondy 2.

Kanye West pozwany za sampel

Zagraniczne media donoszą o kolejnych kłopotach Ye Westa. Serwis Deadline podaje, że wczoraj w Sądzie Okręgowym w Nowym Jorku wniesiono oskarżenie przeciwko raperowi. Kanye West miał dopuścić się bezprawnego zsamplowania utworu z 1986 roku zatytułowanego Move Your Body (znanego również jako The House Music Anthem), którego autorem jest Marshall Jefferson. W pozwie znalazło się stwierdzenie, że w utworze Flowers z albumu Donda 2 sampel został wykorzystany “co najmniej dwadzieścia dwa razy” w całej piosence.

Zobacz: Kanye West i Future lubią twerkowanie? Modelka twierdzi, że tańczyła dla nich nago

Pozew złożyli Bradley J. Mullins i Christine Lepera reprezentujący kancelarię Mitchell Silberberg & Knupp z ramienia Ultra International Music Publishing, czyli wydawcy Jeffersona. Kolejną z oskarżonych osób jest Alex Klein, który współtworzył Stem Player. To urządzenie, za pośrednictwem którego Ye opublikował ekskluzywnie Dondę 2. Stem Player umożliwia użytkownikowi ingerencję w utwory, tj. wyodrębnianie danego elementu w ten sposób, by customizować utwór według własnego gustu. Jednym z elementów dostępnych dla posiadaczy Stem Playerów był właśnie sampel z Move Your Body.

Pozwani wiedzą i zostali poinformowani, że nie posiadają licencji na wykorzystanie kompozycji w nieautoryzowanym utworze. Mimo to kontynuują rozmyślne naruszanie prawa autorskiego, w rażący sposób lekceważąc Ultra International Music Publishing

– widnieje w pozwie.

Przeczytaj także: Artystka reaguje na brak creditsów u Drake’a

Wytwórnia wniosła o zakazanie pozwanym dalszego użytku sampla z piosenki. Oprócz tego Kanye’mu Westowi i Alexowi Kleinowi grozi również wypłacenie odszkodowania do stu pięćdziesięciu tysięcy dolarów oraz pokrycie honorariów adwokackich, a także pełnych kosztów procesu. W kwotę wliczono również odsetki ustawowe.

Marshall Jefferson – Move Your Body

Kanye West nie jest w stanie uciec od kontrowersji. W tym tygodniu rapera z Chicago oskarżono o bezprawne użycie sampla w utworze z Dondy 2. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →