Bajkowy świat Agaty Radziszewskiej – wywiad


21 września 2020

Obserwuj nas na instagramie:

Agata Radziszewska dołączyła do projektu FONOBO Pitcher! Artystka zadebiutowała singlem Dotknąć nieba i opowiedziała nam o pracy nad nim.

Agata Radziszewska dołącza do FONOBO Pitcher

Agata Radziszewska to kolejna twarz projektu wytwórni FONOBO LabelFONOBO Pitcher. Ma dopiero osiemnaście lat, ale z muzyką związana jest od najmłodszych lat. Ukończyła szkołę muzyczną w klasie perkusji, a dziś w końcu zdecydowała się podzielić ze światem swoimi piosenkami.

W twórczości Agaty Radziszewskiej chodzi przede wszystkim o emocje i teksty inspirowane zdarzeniami, które przytrafiają się jej rodzinie, przyjaciołom, no i jej samej. Stara się, aby słowa nie były oczywiste, tak by słuchacze mogli interpretować je po swojemu. Chce, żeby w jej piosenkach, każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Posłuchaj debiutanckiego singla Agaty Radziszewskiej – Dotknąć nieba!

Sprawdźcie zatem co Wy znajdziecie w jej debiutanckim singlu Dotknąć nieba i przeczytajcie naszą rozmowę z Agatą!


Agata Radziszewska – wywiad

Weronika Szymańska: Zacznijmy trochę od przeszłości. Pierwsze teksty i melodie zaczęłaś układać jeszcze w podstawówce. Od zawsze byłaś dzieckiem muzyki? Najpierw zaczęłaś mówić, czy od razu śpiewałaś?

Agata Radziszewska: Można powiedzieć, że od zawsze śpiewałam i od małego miałam zapał do robienia muzyki. W przedszkolu często brałam udział w różnych konkursach piosenki, już wtedy bazgrałam jakieś teksty piosenek na kartkach razem z rysunkami. Najbardziej inspirowała mnie Arielka, która była moją ulubioną księżniczką z powodu nie innego, jak tego że wyróżniał ją piękny głos. Mama mówi, że często słyszała mnie śpiewającą jakieś własne twory w zamkniętym pokoju. W pewnym momencie niestety coś się zmieniło i pojawiła się ogromna trema przed śpiewaniem przed ludźmi, z którą walczę do dziś, ale coraz bardziej się przełamuję.

No właśnie, Twoje piosenki długo były sekretem – dlaczego? Wstyd? Niepewność? Brak wiary w siebie?

Agata Radziszewska: Były sekretem, ponieważ uważałam je za coś w rodzaju pamiętnika. Zawsze miałam problem z pokazywaniem słabości publicznie, już nie mówiąc o tremie na scenie, gdybym miała je zaprezentować. Byłoby to dla mnie jak przeczytanie wpisu z pamiętnika przy całej klasie albo rodzinie. Brak wiary w siebie również się pojawił. Myślę, że jest to nieodłączny element życia każdego artysty. Postanowiłam dzielić się moimi piosenkami, żeby trochę się otworzyć i może pokazać ludziom, że nie są sami ze swoimi przeżyciami, żeby mieli się do czego odnieść, żeby mieli czego posłuchać w danej sytuacji patrząc w lustro i zastanawiając się nad swoim życiem. Dlatego też staram się, żeby te teksty nie były monotonne i żeby można je było interpretować na różne sposoby. Staram się je ubierać w metafory, może jeszcze po trochę po to, żeby za tą metaforą się ukryć.

Agata Radziszewska wywiad

W szkole muzycznej grałaś na perkusji. Korzystasz z tej wiedzy dziś przy tworzeniu własnej muzyki? Co Ci ona daje?

Agata Radziszewska: Szkoła muzyczna i perkusja dały mi naprawdę dużo, jeśli chodzi o muzykę. Klasa perkusji była dla mnie niesamowitą przygodą i często wracam wspomnieniami do czasów, w których miałam przyjemność grać w sekcji. Gra na instrumencie, szczególnie na wibrafonie, nauczyła mnie dużo o harmonii. A perkusja sama w sobie dała dużo poczucia rytmu. Sporo utworów granych na wibrafonie w szkole muzycznej opiera się na jazzie, więc staram się przemycać co nieco jazzowej nutki do moich utworów, jeśli pasuje do wydźwięku. Można powiedzieć, że gra na perkusji w szkole muzycznej to coś, co zachęciło mnie do wejścia w świat muzyczny pełną parą. Był nawet moment w moim życiu, w którym chciałam grać w filharmonii. Równie dużo wiedzy i pasji wyciągnęłam z chórów, do których należę i należałam, co można usłyszeć w niektórych wielogłosach w moich utworach. Warto dodać, że też ludzie których poznałam w szkole muzycznej, moi nauczyciele jak i koledzy muzycy, dali mi naprawdę dużo motywacji.

Agata Radziszewska o współpracy z FONOBO Label

Jak to się w ogóle stało, że dołączyłaś do FONOBO Pitcher?

Agata Radziszewska: W sumie był to moment. Siedziałam z gitarą i stwierdziłam, że to jest ten moment, w którym muszę zrobić coś dalej ze swoją twórczością, że teraz albo nigdy. I tak wyszukałam w jakiej wytwórni znajdują się moi ulubieni artyści i postanowiłam, że sprawdzę na stronie czy można jakoś zaaplikować. Ku mojej radości FONOBO Label akurat miało akcję poborową do Pitchera. Z lekkim zawahaniem wysłałam kilka moich piosenek i napisałam parę słów o sobie w mailu. Trochę się tego bałam, bo jak dotąd nie grałam na żadnych festiwalach, nie występowałam zbyt często solowo na scenach mojego miasta, ani nie miałam, oprócz szkoły muzycznej, wiele doświadczenia. Ale wysłałam mimo to. I nie żałuję ani trochę. Jestem niesamowicie wdzięczna, że jako taka mała i młoda artystka zostałam doceniona i mam szansę rozwijać skrzydła.

Agata Radziszewska wywiad

Dotknąć nieba – Agata Radziszewska o swoim debiutanckim singlu

Ludzie, którymi się otaczasz są dla Ciebie bardzo ważni. Często opisujesz w swoich piosenkach ich historie. W swoim debiutanckim singlu Dotknąć nieba też wykorzystałaś tę technikę? O czym jest dla Ciebie ten utwór?

Agata Radziszewska: Dotknąć nieba zostało napisane dla mojej przyjaciółki Oli. Piosenka jest o tym, że czasem czujemy się niewystarczający dla siebie samych i dla innych. Każdy ma taki moment, w którym czegoś jest mu za mało i jest mu z tym niekomfortowo. To przysłowiowe „niebo” jest celem, jaki sami sobie wyznaczamy, a którego jeszcze nie możemy zrealizować. Dla mnie ta piosenka jest właśnie o tym uczuciu nieusatysfakcjonowania, zarówno samą sobą jak i niewystarczaniem innym osobom. Ale bardzo chciałabym, żeby każdy znalazł swoją interpretację tej piosenki, tak by każdy miał ją dla siebie.

Teledysk do Dotknąć nieba jest trochę bajkowy. Sam utwór w zasadzie też ma bardzo pozytywny wydźwięk i myślę, że mógłby urozmaicić soundtrack jakiejś bajki. Dobrze się odnajdujesz w takich magicznych, baśniowych klimatach?

Agata Radziszewska: Bajkowy klimat teledysku zawdzięczam Tymonowi, z którym nad tym teledyskiem pracowałam. Nie chciałam, żeby Dotknąć nieba było smętem, tylko bardziej pozytywną frustracją, jeśli mogę to tak nazwać. Pisząc piosenki wyobrażam sobie film swojego życia. Myślę, że takie nostalgiczne, a zarazem z pazurem, piosenki mogłyby pasować do jakiejś bajki.

Agata Radziszewska wywiad

Agata Radziszewska – gotowość na sukces i plany na przyszłość

Masz osiemnaście lat. Wchodząc na rynek muzyczny nigdy nie wiadomo, czego można się spodziewać. Może się nie wydarzyć nic – co jest frustrujące, a można też odnieść niespodziewany sukces w ekspresowym tempie. Czujesz się gotowa na te wszystkie możliwości?

Agata Radziszewska: Tak. Zacznijmy od tego, że nie spodziewałam się, że w ogóle wydam tę piosenkę. Cieszę się, że dostałam szansę na zrobienie czegoś tak świetnego, jak wydanie singla z wytwórnią taką, jak FONOBO Label! Jeśli mój sukces zakończy się na jednej piosence, to i tak uważam, że przygoda była świetna. Pewnie, że zawsze będzie szkoda, jeśli dalej nic się nie będzie działo, to nieuniknione. Teraz jest masa niepewności i jak najbardziej o tym myślę, ale uważam, że jestem gotowa na wszystko.

Co w najbliższej przyszłości szykujesz dla słuchaczy? Będą kolejne single? A może płyta?

Agata Radziszewska: Niech to będzie niespodzianka, ale polecam oczekiwać na moje kolejne utwory. Piszę na niebanalne jak i banalne tematy i mam nadzieję, że więcej słuchaczy będzie mogło znaleźć siebie w mojej twórczości.

Agata Radziszewska wywiad

FONOBO Pitcher – przeczytaj również wywiady z:

Agata Radziszewska dołączyła do projektu FONOBO Pitcher! Artystka zadebiutowała singlem Dotknąć nieba i opowiedziała nam o pracy nad nim. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph Kaminski i Mery Spolsky połączeni w remiksie Agata Radziszewska […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →