fot. Kobas Laksa

Vito Bambino i Polskie Znaki reanimują polskie pieśni ludowe


09 marca 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Najpierw były polskie pieśni ludowe. W zeszłym roku nadszedł Miuosh i jego Pieśni Współczesne. Polskie Znaki to kolejny projekt, który przywróci im życie. W utworze Niech Monarchowie wspólnie z Vito Bambino.

Polskie Znaki – ludowość, która nie znika, tradycja, która przetrwa

Trzy utwory ukazały się do tej pory – trzy pieśni, trzy monumentalne twory, które na nowo opowiadają polską historię muzyki ludowej. Matylda Damięcka, sanah oraz Michał Szpak dokonali reinterpretacji końca, czy właściwie początku rodzimej tradycji muzycznej na prośbę oraz inicjatywę zespołu Polskie Znaki, który powstał z myślą i misją przybliżania owej kultury współczesnym odbiorcom. Założycielami grupy oraz pomysłodawcami reanimacji polskich pieśni ludowych są Radek Łukasiewicz (Bisz/Radex, Pustki, Artur Rojek), Jarek Ważny (Kult) oraz Janusz Zdunek (Kult). Kolejną odsłoną ich niecodziennego projektu jest utwór Niech monarchowie z gościnnym udziałem Vito Bambino. Tak, jak i poprzednie pieśni, oswaja on tematykę przemijania oraz śmierci, a nadto przypomina, że każdy wobec niej pozostaje równy. Średniowieczna sentencja memento mori stanowi powtarzający się motyw, który spaja w jedność zamysł na album Rzeczy Ostatnie.

Życie prezydenta i generała warte jest tyle samo, co życie dziecka, lekarza, kierowcy ciężarówki czy szeregowego żołnierza. I skończy się tak samo, niezależnie czy pod gołym niebem, czy za grubym murem pałacu. Tym, którzy o tym zapomnieli, przypominamy, korzystając z dorobku naszej kultury ludowej

– powiedzieli muzycy z zespołu Polskie Znaki.

Bądź na bieżąco: Sprawdź najnowsze newsy o Vito Bambino

Polskie Znaki Vito Bambino
Vito Bambino i Polskie Znaki/ fot. Kobas Laksa

Vito Bambino i udział w historycznym projekcie

Wszystko zaczęło się od Radka Łukasiewicza, Jarka Ważnego i Janusza Zdunka, którzy postanowili zmierzyć się z tematem przemijania, śmierci i żałoby. Mimo iż to elementy nieuchronne, będące częścią codzienności, stanowią w naszym kraju kulturowe tabu. Muzycy stworzyli niezwykłe kompozycje, które pomogą słuchaczowi spojrzeć na kwestie ostateczne z innej perspektywy i dzięki temu pomóc mu w oswajaniu trudnych doświadczeń.

Materiały do „Rzeczy ostatnich” to wynik wielu godzin rozmów i  spotkań z pasjonatami tematu z całego kraju; twórcami ludowymi z Zamojszczyzny, Lubelszczyzny i Podkarpacia; wiejskimi kantorami, śpiewakami i śpiewaczkami. Podróży po polskich wsiach, miastach i miasteczkach. Wkrótce okazało się, że na podróży się nie skończy. 

Na podstawie zebranych przez Jarka Ważnego tekstów i zrębów melodii (nagrywanych na dyktafon w kole gospodyń wiejskich czy podczas bezpośrednich spotkań ze śpiewakami) powstały kompozycje skierowane do współczesnego odbiorcy. 

Od początku rozumieliśmy trudność zadania, żeby współczesna „piosenkowa” produkcja nie pozbawiła pierwotnych pieśni ich właściwego ducha i sensu. Zdajemy też sobie sprawę, jaka ciąży na nas odpowiedzialność: niektóre z tych utworów nigdy nie zostały profesjonalnie nagrane, nie posiadały także aranżacji – wszystkie były tradycyjnie wykonywane „a capella” przez płaczków pogrzebowych, nierzadko z improwizowanymi melodiami. Postanowiliśmy nagrać je z wokalistami, uprawiającymi na co dzień różne style, których barwy głosu i emocjonalność pozwolą odnaleźć się w tej osobliwej materii.

Polskie Znaki feat. Vito Bambino – Niech monarchowie (Official live video)

Vito Bambino w Miastosferze: Mój stan umysłu nie jest mainstreamowy

Artysta pod koniec stycznia był gościem Noviki i Mr. Lexa w podcaście Miastosfera. W rozmowie z redaktorami opowiedział o swojej współpracy z polskimi artystkami, a także o tym, co kiedy na dobre rozpoczyna proces tworzenia płyty. Pozostałe odcinki Miastosfery znajdziecie na YouTubie na kanale IDEWTANGO.

Najpierw były polskie pieśni ludowe. W zeszłym roku nadszedł Miuosh i jego Pieśni Współczesne. Polskie Znaki to kolejny projekt, który przywróci im życie. W utworze Niech Monarchowie wspólnie z Vito Bambino. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →