kadr z filmu „Dumbo” Tima Burtona

Tim Burton i Disney kończą współpracę po prawie 30 latach


24 października 2022

Podziel się newsem:

Tim Burton, czyli amerykański reżyser i producent filmowy, kojarzony między innymi z produkcjami Disneya… właśnie zakończył wieloletnią współpracę z wytwórnią.

Kraina bajek odchodzi w zapomnienie

Prawie 40 lat wspólnej historii. Właśnie tyle napisali razem Tim Burton i Disney. Wszystko, co dobre, kiedyś się jednak kończy, a sam producent filmowy postanowił w końcu zakończyć kreatywną współpracę z miejscem, które – jakby nie było – go ukształtowało.

Przeczytaj także: Tim Burton nakręci serial o Wednesday Addams

Tim Burton
Tim Burton i Johnny Depp podczas kręcenia Edwarda Nożycorękiego / fot. Disney

Podczas rozmowy przeprowadzonej przez portal Deadline Tim Burton przyznał, że jest wdzięczny za możliwość współpracy ze słynnym studiem, którą rozpoczął już po zakończeniu studiów. Producent nie krył jednak tego, że jest już nią zmęczony, a także mało niezainteresowany dalszym kręceniem filmów dla wytwórni, która z biegiem lat przerodziła się w „wielki i okropny cyrk”. Burton odniósł się między innymi do swojego aktorskiego remake’u bajki Dumbo z 2019 roku.

Tak naprawdę zacząłem tutaj swoją przygodę z filmem. Byłem tu zatrudniany i zwalniany kilka razy w ciągu mojej kariery. Razem z premierą Dumbo zobaczyłem jednak, że moje dni współpracy z Disneyem są już policzone. Ten film jest na pewnym poziomie dość autobiograficzny. Zorientowałem się, że pracuję w wielkim, okropnym cyrku i chciałem stamtąd uciec

– powiedział Burton.

Reżyser skrytykował również sposób, w jaki Disney odszedł od mniejszych projektów na rzecz skupienia się na bardziej ugruntowanych seriach Marvela, PixaraGwiezdnych wojen.

To wszystko stało się bardzo monotonne i ujednolicone. Jest zdecydowanie mniej miejsca na różnego rodzaju rzeczy. Ja sam mogę zajmować się tylko jednym uniwersum, nie radzę sobie z wieloma uniwersami

– dodał.

Tim Burton wyreżyserował i wyprodukował wiele filmów dla Disneya. Były to między innymi: Edward Nożycoręki, Alicja w Krainie Czarów, Alicja po drugiej stronie lustra, a także wspomniany wyżej Dumbo. Za co następnego weźmie się słynny filmowiec? Czy postawi na niezależną produkcję? Tego zapewne dowiemy się już niebawem.

Tim Burton, czyli amerykański reżyser i producent filmowy, kojarzony między innymi z produkcjami Disneya… właśnie zakończył wieloletnią współpracę z wytwórnią. Zobacz także Jeffrey Dahmer: 5 piosenek, w których wspomniano seryjnego mordercę TVP miało propozycję wyprodukowania „Wiedźmina”, zanim projekt trafił do Netflixa Christian Bale: Jeśli dostajesz w Hollywood rolę, to tylko dlatego, że DiCaprio ją wcześniej […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →