kadr z teledysku do utworu Bastille „Pompeii”

Te piosenki znamy wszyscy. A co z ich tytułami?


09 listopada 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Są utwory, które słyszeliśmy wiele razy. Doskonale je znamy, ale czy na pewno pamiętamy ich tytuły? Z tym bywa różnie.

Jaki był tytuł tej piosenki?

Piosenkę znam, ale tytuł już niekoniecznie. To sytuacja znana zapewne każdemu, kto mniej lub bardziej obcuje z muzyką. Nieważne, czy jest się muzycznym freakiem, chodzi na koncerty i zbiera płyty, czy słucha się jedynie radia w samochodzie lub w pracy. Umykają nam nawet tytuły największych radiowych hitów, którymi stacje męczą nas po kilkanaście razy dziennie. Przychodzimy zatem z małą pomocą. Uwaga, poniższe propozycje mogą wywołać uczucie nostalgii!

alt-J – Left Hand Free

Left Hand Free jest jednym z największych hitów alt-J. Swoją szeroką rozpoznawalność w Polsce piosenka zawdzięcza głównie reklamom Open’era czy piwa Żywiec, choć przewijała się też na ścieżkach dźwiękowych takich seriali, jak W garniturach i Outer Banks czy w trzeciej części Kapitana Ameryki. Mimo wszystko jednak tytuł utworu nie został przez ludzi zapamiętany. Co w zasadzie można powiedzieć także o innych utworach alt-J, które pojawiły się w filmach, serialach czy reklamach. Mowa tu między innymi o Something Good oraz In Cold Blood.

ATB – 9PM (Till I Come)

Końcówka lat 90. i początek dwutysięcznych były złotym okresem dla niemieckiego DJ-a Andre Tannenbergera. Debiutujący wówczas muzyk, posługujący się pseudonimem ATB, stworzył niezapomniane melodie, które na pewno zna każdy widz stacji telewizyjnej Viva. Oprócz 9PM (Till I Come), spokojnie można by tu było pewnie umieścić także takie utwory, jak Ecstasy czy Don’t Stop. Ale to właśnie 9PM dostało w ubiegłym roku drugie życie za sprawą remake’u Your Love, stworzonego we współpracy z innym niemieckim DJ-em, Topiciem, oraz szwedzkim wokalistą A7S. Charakterystyczny, zapadający w pamięć gitarowy hook i proszę bardzo: hit na lata. A tytuł jego 9PM (Till I Come)!

Bastille – Pompeii

Największy radiowy hit Bastille, którego tytułu możemy nie znać? Tak, to możliwe. Z przynajmniej dwóch powodów: tytuł utworu w piosence ani razu nie pada, to po pierwsze. Po drugie, przeciętny słuchacz kojarzy kawałek Brytyjczyków głównie przez zapadający w głowie, chwytliwy refren „e e o eo”. Świdrujący głowę motyw z debiutanckiego albumu Bastille, którym lata temu katowały wszystkie stacje radiowe; piosenka, wydawać by się mogło, tak dobrze znana, jednak nie wszyscy kojarzą jej tytuł.

Caesars – Jerk It Out

Czy mamy tu fanów FIFY Football 2004? Albo czy pamiętacie jeszcze reklamę Warki i zapewne kilka innych, w których pojawił się utwór szwedzkiej grupy? Panowie wydali Jerk It Out dwadzieścia lat temu, jeszcze kiedy działali pod nazwą Caesars Palace. Piosenka nabrała jednak rozpędu dopiero trzy lata później. Jakiś czas temu mogliśmy ją także usłyszeć w serialu Ted Lasso.

Carl Orff – O Fortuna (Carmina Burana)

Są kompozycje, które poznajemy już po pierwszych dźwiękach. Cztery pory roku Vivaldiego, Cwał Walkirii Wagnera czy Taniec rycerzy Prokofiewa. Podobnie z pewnością jest z kompozycją Carla OrffaO Fortuna. Słyszała to chyba większość z nas, ale tytuł poznali nieliczni. Najsłynniejsza kompozycja niemieckiego pedagoga i edukatora często wykorzystywana jest jako synonim utworu wręcz epickiego, apokaliptycznego. Bardzo lubią ją też metalowe zespoły. Zresztą nie tylko, bo sięgnął po nią między innymi raper Nas.

Chumbawamba – Tubthumping

Jeden z największych hitów końcówki lat 90., obecny na dziesiątkach list przebojów. Złośliwi powiedzą, że brytyjska grupa Chumbawamba to one-hit wonder, ale warto wspomnieć w tym miejscu, że utwór Tubthumping pochodzi z ich ósmego studyjnego albumu. Trudny tytuł z pewnością nie pomaga w jego zapamiętaniu, ale tę melodię znamy wszyscy.

Peter Bjorn and John – Young Folks

Kolejna propozycja, którą znać powinni weterani FIFY (tym razem odsłony z 2007 roku) albo fani Kanyego Westa (sample w Interviews Interlude). Oprócz tego widzowie Plotkary, Dynastii czy Grey’s Anathomy. Kawałek szwedzkiego zespołu pojawił się w naprawdę wielu, wielu produkcjach, a charakterystyczne gwizdanie znamy również między innymi z reklam Żywca (ktoś tam ma niezłego nosa do muzyki).

Rotary – Na jednej z dzikich plaż

Przez bardzo długi czas w Polsce przyjmowano, że utwór ten wykonuje grupa Myslovitz, a jego tytuł to Lubiła tańczyć. Ta sytuacja z czasem stała się bardziej memem, gdyż nastąpiła wyraźna poprawa pod względem dopasowania odpowiedniego tytułu do kawałka grupy Rotary, której dwóch członków – wokalista Grzegorz Porowski i klawiszowiec Kamil Mikuła – dziś działa na scenie jako zespół Loka.

Wilki – Urke

Z Wilkami jest podobna sytuacja jak z Rotarami. Kiedyś zapewne o wiele częściej identyfikowano Urke po prostu jako Pijemy za lepszy czas, ale sytuacja w kwestii poprawnego tytułu także ulega poprawie. Dziś to jeden z największych polskich hitów, jednak bardzo nietypowa nazwa sprawia, że trudniej go zapamiętać lub skojarzyć piosenkę właśnie z tym słowem.

Są utwory, które słyszeliśmy wiele razy. Doskonale je znamy, ale czy na pewno pamiętamy ich tytuły? Z tym bywa różnie. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph Kaminski i Mery Spolsky połączeni w remiksie Jaki […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →