fot. materiały prasowe

Taylor Swift odpiera zarzuty Damona Albarna: „Piszę WSZYSTKIE swoje piosenki”


25 stycznia 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Taylor Swift została zaatakowana przez Damona Albarna – światową gwiazdę britpopu, frontmana zespołów takich jak Blur i Gorillaz. Artysta zarzucił jej nieautentyczność.

Taylor Swift – najbardziej obiecująca artystka tego pokolenia?

Swoją karierę rozpoczęła w 2006 roku, kiedy ukazała się jej debiutancka płyta, zatytułowana po prostu jej imieniem i nazwiskiem. Szesnaście lat na scenie – już sam staż robi wrażenie, a to przecież niejedyne osiągnięcie artystki, która jest jedną z najpopularniejszych wokalistek na świecie, osiąga zawrotne wyniki sprzedażowe, a także plasuje się wysoko w międzynarodowych zestawieniach, dominując m.in. listy Billboardu.

Taylor Swift od 2021 roku rozpoczęła ponowne nagrywanie swojej dyskografii w nowych, odświeżonych wersjach, wraz z wcześniej nieopublikowanymi utworami. Ów projekt został zrealizowany, by artystka mogła ponownie dysponować swoją twórczością. Część praw do tego utraciła, kiedy manager, Scooter Braun sprzedał je firmie Shamrock Capital, nie informując wokalistki o tym przedsięwzięciu.

Ostatnim albumem wydanym na nowo jest Red (Taylor’s Version), który ukazał się na początku listopada zeszłego roku.

Przeczytaj: Czy Taylor Swift jako ambasadorka Record Store Day to dobry pomysł? Są krytyczne głosy

Taylor Swift Damon Albarn drama
fot. materiały prasowe

Damon Albarn – krytyka i przeprosiny, które… nie wystarczyły

Damon Albarn w wywiadzie dla Los Angeles Times miał zarzucić artystce, że ta nie pisze sama swoich piosenek. Dziennikarz, Mikael Wood nie zgodził się z nim – dodał zaś, że niektóre z nich współtworzy.

To się nie liczy. Wiem, co to co-writing. Co-writing bardzo różni się od samodzielnego tworzenia. Nikogo nie hejtuję, mówię tylko, że jest duża różnica między autorem piosenek a współautorem piosenek. Nie oznacza to jednak, że efekt takiej kolaboracji nie może być naprawdę świetny. Nawet największe piosenkarki – to znaczy, na przykład Ella Fitzgerald, nigdy w życiu nie napisała piosenki. Kiedy ja śpiewam, muszę zamknąć oczy i po prostu tam być. Przypuszczam, że w tym sensie jestem tradycjonalistą. Naprawdę interesującą autorką piosenek jest Billie Eilish i jej brat (Finneas przyp. red.). Bardziej mnie pociąga ich twórczość niż to, co robi Taylor Swift. Jest po prostu mroczniejsza, nie tak bezgranicznie optymistyczna. Bardziej dziwaczna. Myślę, że jest wyjątkowa

– stwierdził Albarn w wywiadzie.

Po tym wystąpieniu artysty, głos zabrała Taylor Switf, która napisała na Twitterze dość rozgoryczoną wiadomość.

Byłam twoją wielką fanką, dopóki tego nie zobaczyłem. Piszę WSZYSTKIE moje własne piosenki. Twoje opinia jest całkowicie fałszywa i bardzo szkodliwa. Nie musisz lubić moich piosenek, ale próba zdyskredytowania mojego pisania jest naprawdę popieprzona. WOW. PS Napisałam ten tweet sama na wypadek, gdybyś się zastanawiał 😑

Frontman zespołu Blur i Gorillaz zareagował natychmiastowo, jednak jego tłumaczenie nie spotkało się z aprobatą środowiska muzycznego i artystycznego.

Całkowicie się z tobą zgadzam. Rozmawialiśmy o pisaniu piosenek i niestety została to zredukowane do clickbaitu. Przepraszam bez zastrzeżeń i bezwarunkowo. Ostatnią rzeczą, jaką chciałbym zrobić, to zdyskredytować twoje pisanie piosenek. Mam nadzieję, że to rozumiesz.

Do wymiany zdań włączył się m.in. Simon Curtis, który stanął w obronie Taylor.

Damon, jeśli straciłeś wiarę lub czujesz się rozczarowany obecnym pokoleniem płodnych autorów piosenek (co wydaje się nieco ignoranckie, zgorzkniałe i szydercze, tbh), zrób sobie przysługę, posłuchaj “Folklore” i “Evermore”.

Największa żyjąca autorka piosenek u szczytu swojego rzemiosła.

Po stronie piosenkarki opowiedział się także Jack Antonoff, multiinstrumentalista, który oczywiście współpracował ze Swift, a także m.in. z Laną Del Rey, Lorde czy St. Vincent.

Nigdy nie spotkałem Damona Albarna i nigdy nie był w moim studio, ale najwyraźniej wie więcej niż reszta z nas o tych wszystkich piosenkach, które Taylor pisze i tworzy.

Nie można powiedzieć, że Damon Albarn wybrnął z tego z twarzą. Jak sądzicie, czy konflikt na lini Taylor-Damon zaostrzy się jeszcze bardziej?

Taylor Swift – Starlight (Taylor’s Version) (Lyric Video)

Taylor Swift została zaatakowana przez Damona Albarna – światową gwiazdę britpopu, frontmana zespołów takich jak Blur i Gorillaz. Artysta zarzucił jej nieautentyczność. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph Kaminski i Mery Spolsky połączeni w […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →