Damon Albarn zapowiada drugi solowy album


23 czerwca 2021

Obserwuj nas na instagramie:

Legenda britpopu, wokalista Blur i Gorillaz, Damon Albarn, podzielił się zapowiedzią swojego drugiego solowego krążka. Poznaliśmy wszystkie najważniejsze informacje, a także pierwszy singiel zwiastujący to wydawnictwo.

Damon Albarn – ikona brytyjskiej muzyki

Pamiętam moje zaskoczenie, kiedy dowiedziałem się, że ten typ, co śpiewa w Gorillaz oraz wokalista zespołu Blur to jedna i ta sama osoba. Albarn wraz z kolegami z BlurGrahamem Coxonem, Alexem Jamesem i Dave’em Rowntree – mocno przyczynili się do rozwoju i popularności gatunku, jakim jest britpop. Razem z zespołami Oasis oraz Pulp, Blur do dziś pozostaje czołowym przedstawicielem i ikoną tego rodzaju muzyki. Albarn nie poprzestał na swojej macierzystej grupie i razem z pisarzem i ilustratorem Jamiem Hewlettem stworzyli w 1998 roku Gorillaz. Twórczość tego wirtualnego zespołu mocno odbiega od tego, co w latach 90. prezentował Blur, jednak nie przeszkodziło to ogromnemu sukcesowi, który Gorillaz niewątpliwie odnieśli – stworzone specjalnie na potrzeby projektu charakterystyczne już postacie, teledyski, czy w końcu swego rodzaju całe uniwersum. Pomysły Hewletta i Albarna cały czas utrzymują wielką popularność i są uwielbiane na całym świecie.

Blur – Charmless Man

Głowa pełna niekończących się pomysłów

Wydawać by się mogło, że po siedmiu płytach Gorillaz (ósma w drodze), ośmiu Blur, dziesięciu pobocznych projektach i jednym solowym krążku, ciężko byłoby tu wcisnąć coś jeszcze. Albarn nie zamierza jednak na tym poprzestać i w przerwie, znalazło się miejsce dla drugiej płyty sygnowanej nazwiskiem słynnego muzyka. Następcą wydanego w 2014 roku Everyday Robots będzie krążek zatytułowany The Nearer The Fountain, More Pure The Stream Flows. Pomysł na płytę narodził się w 2019 roku jako projekt orkiestrowy, inspirowany islandzkimi krajobrazami. Albarn w wyniku pandemii koronawirusa powrócił do studia, a całość przekształciła się w 11 utworów, które poruszają tematykę wrażliwości, straty i odrodzenia. Wiemy także, jak wygląda okłada płyty.

Damon Albarn zapowiada drugi solowy album
Damon Albarn – The Nearer The Fountain, More Pure The Stream Flows, okładka płyty

Islandia to miłe miejsce do zastanowienia się nad żywiołami i cząsteczkami. Marzyłem sobie o tworzeniu muzyki patrząc przez okno, kiedy mój znajomy z festiwalu w Lyonie wysunął mi bardzo kuszącą propozycję typu „możesz robić co tylko chcesz”. Od razu miałem w głowie coś, o czym nigdy nie myślałem, że będzie wykonalne. Zebrałem więc muzyków, także grających na smyczkach, trzy puzony, jakąś perkusję i klawisze w interesujący aranż.

Zebrałem te niektóre z doświadczeń związanych z tymi islandzkimi żywiołami i próbowałem przekształcić je w bardziej formalne, popowe piosenki. Chciałem sprawdzić, gdzie mnie to zabierze. Czasem był to Urugwaj i Montevideo. Innym razem Iran, Islandia czy Devon. Z ograniczeniami związanymi z podróżowaniem, fajnie było stworzyć coś, co w dziwny sposób zabrałoby mnie na moment w te miejsca.

– Damon Albarn dla NME

Poznaliśmy również tracklistę nowego krążka wokalisty Blur:

 1. The Nearer The Fountain, More Pure The Stream Flows
 2. The Cormorant
 3. Royal Morning Blue
 4. Combustion
 5. Daft Wader
 6. Darkness To Light
 7. Esja
 8. The Tower Of Montevideo
 9. Giraffe Trumpet Sea
 10. Polaris
 11. Particles

Damon Albarn – The Nearer The Fountain, More Pure The Stream Flows, posłuchaj singla

Krążek The Nearer The Fountain, More Pure The Stream Flows ukaże się 12 listopada. Wraz z oficjalną zapowiedzią, otrzymaliśmy także pierwszy singiel promujący to wydawnictwo. Posłuchajcie utworu tytułowego!

Legenda britpopu, wokalista Blur i Gorillaz, Damon Albarn, podzielił się zapowiedzią swojego drugiego solowego krążka. Poznaliśmy wszystkie najważniejsze informacje, a także pierwszy singiel zwiastujący to wydawnictwo. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka Macklemore zabrał ważny głos. „Hind’s Hall” pochwalił sam […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →