fot. Reuben Bastienne-Lewis

Blur (znów) wraca! Jest nowa piosenka i zapowiedź 9. albumu

Obserwuj nas na instagramie:

Płyta The Ballad of Darren ma ukazać się 21 lipca. Zapowiada ją nowy singiel pt. The Narcissist. To pierwsza płyta zespołu od 8 lat.

20 lat od pierwszego rozpadu Blur

Niedawno, 5 maja, minęło dokładnie 20 lat od wydania płyty Think Tank. 7. album uwielbianego przez fanów brytyjskiego kwartetu był kluczowy dla ich kariery. Długo oczekiwany (po nieoczywistej, a potem kultowej 13), medialnie rozdmuchany, a muzycznie skręcający w zupełnie nowe rejony. Był też publicznym świadectwem konfliktu i rozpadu wewnątrz zespołu Blur, a także odejścia jego siły napędowej – gitarzysty i kompozytora Grahama Coxona. Solówka na koniec wieńczącego płytę Battery in Your Leg wydawała się jego łabędzim śpiewem. Przeżyjmy to jeszcze raz.

Życie po Blur i pierwszy powrót

Po Think Tank każdy poszedł w swoją stronę. Muzyczna karierę licznymi projektami kontynuował Albarn, przede wszystkim mocno rozkręcając Gorillaz. Głośno było też o karierach sekcji rytmicznej – politycznej perkusisty Dave’a Rowntree i serowarniczej basisty Alexa Jamesa. W 2015 roku jednak Blur powrócił, wydając pierwszą od 12 lat płytę The Magic Whip. Nie zmieniła ona świata, ale Damon Albarn pogodził się Grahamem Coxonem, kwartet w pełnym składzie zagrał trasę i… znów zamilkł. Na scenę wyszli tylko raz, podczas charytatywnego koncertu w 2019 r. w Londynie. Czy teraz zostaną z nami na dłużej?

okładka płyty „The Ballad of Darren” Blur
okładka płyty „The Ballad of Darren”

Jaki jest The Narcissist?

Nowa piosenka Blur, The Narcissist, która zapowiada lipcową płytę, nie wydaje się niestety niczym przełomowym. To zachowawczy, rozkręcający się powoli i niesiony głosem Albarna utwór, w którym usłyszymy też chórki Coxona i Jamesa, ale niestety nie uświadczymy niczego, co mogłoby nam szczególnie zapaść w pamięć. Np. charakterystycznego, przesterowanego solo Coxona. Co ciekawe, muzyk – jakby czuł, że fani na to czekają – bezpośrednio odnosi się do tego w cytowanym przez nas poniżej oświadczeniu prasowym. Odrobinę irytuje też w The Narcissist perkusja, która wydaje się przeniesiona 1 do 1 z piosenki… Song 2. Jeśli czuliście, że „skądś to znacie”, to mieliście rację. Ale spokojnie, do wydania płyty The Ballad of Darren jeszcze daleko – miejmy nadzieję, że będzie co wybierać.

Muzycy Blur zabrali głos

Przy okazji płyty pojawiły się też krótkie oświadczenia członków zespołu – każdy z nim napisał coś od siebie o nadchodzącej płycie The Ballad of Darren:

To zapis wtórnego wstrząsu, refleksja i komentarz na temat tego, gdzie dziś jesteśmy jako zespół.

Damon Albarn

Im starsi i bardziej szaleni się stajemy, tym ważniejsze staje się to, by nasza muzyka była naładowana odpowiednimi emocjami i pokazywała nasze właściwe intencje. Czasami sam gitarowy riff nie wystarczy, żeby to pokazać.

Graham Coxon

Aby jakikolwiek długotrwały związek miał jakiekolwiek znaczenie, musisz być w stanie w jakiś sposób zaskoczyć się nawzajem. A nam nadal się to jakoś udaje.

Alex James

Wspólne nagrywanie muzyki zawsze było dla nas bardzo naturalne. Z każdą naszą płytą ten proces odkrywa przed nami coś nowego i rozwijamy się jako zespół. Nie uważamy, że to oczywiste.

Dave Rowntree

Oprócz piosenki The Narcissist pojawiła się też krótka zapowiedź albumu, gdzie możemy zobaczyć Blur (w dobrych humorach) pracujących nad muzyką w studio:

Przy okazji przypominamy, że 8 lipca 2023 roku Blur wystąpią na Wembley.

Płyta The Ballad of Darren ma ukazać się 21 lipca. Zapowiada ją nowy singiel pt. The Narcissist. To pierwsza płyta zespołu od 8 lat. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →