fot. materiały prasowe

Taylor Swift: płyta „Midnights” jako pierwsza w XXI wieku sprzedaje się lepiej na winylu niż na CD


28 grudnia 2022

Podziel się newsem:

Taylor Swift za pomocą krążka Midnights pobiła kolejny rekord. Album jako pierwszy w XXI wieku sprzedaje się lepiej na winylu niż na CD.

Kolejny rekord na koncie Amerykanki

O rekordach, które razem z albumem Midnights podbiła Taylor Swift, pisaliśmy TUTAJ. Jak się jednak okazuje, Amerykanka zalicza kolejne sukcesy. Tym razem z powodu świetnych wyników sprzedażowych, które szczególnie uwidoczniły się na rynku winyli. Najnowszy krążek wokalistki stał się bowiem najlepiej sprzedającym albumem winylowym w Wielkiej Brytanii w XXI wieku i co więcej – jako pierwsza płyta od lat 80. sprzedaje się lepiej na winylu niż na CD.

Przeczytaj także: Okrągły rok na szczycie. Taylor Swift z kolejnym niebotycznym rekordem

Taylor Swift Anti-Hero
fot. kadr z teledysku Anti-Hero

Album Midnights zadebiutował na streamingach pod koniec października. W zaledwie kilka dni krążek wspiął się na szczyty list przebojów, tym samym zapewniając Taylor Swift miano popowej królowej. Dzięki niemu Amerykanka stała się bowiem jedyną artystką w historii branży, której pięć albumów sprzedało się w liczbie ponad miliona sztuk w ciągu pierwszego tygodnia. W okresie dwóch miesięcy liczba ta wzrosła do sześciu milionów, bijąc tym samym kolejny rekord sprzedaży.

Winyle, o których mowa wyżej, zostały wydane w pięciu edycjach różniących się od siebie kolorami. Jak podaje „The Guardian”, Taylor Swift sprzedała już 800 tysięcy kopii. Tym samym album Midnights nie dość, że stał się najszybciej sprzedającym winylowym wydawnictwem od 1991 roku, to również został najlepiej sprzedającym się albumem XXI wieku w UK. Po raz pierwszy od 1987 roku album sprzedał się w większej liczbie egzemplarzy na winylu niż na CD. Poprzedni rekord został ustanowiony przez krążek Bad Michaela Jacksona, a zaraz za nim znajdowały się między innymi ścieżka dźwiękowa do filmu Dirty Dancing oraz Appetite For Destruction zespołu Guns N’ Roses.

Czy rynek winyli wstanie z kolan?

Podupadający obecnie w Wielkiej Brytanii rynek winyli (bardzo wiele tłoczni w ciągu ostatnich dwóch lat zostało bezpowrotnie zamkniętych) może się więc cieszyć z tak ogromnych sprzedaży. W oświadczeniu opublikowanym przez „The Guardian” Kim Bayley, szefowa Entertainment Retailers Association (ERA), powiedziała:

Monumentalna sprzedaż w tym roku jest przełomowym momentem dla całego przemysłu muzycznego. Chwilę po pojawieniu się płyt CD, które swoją drogi zmiotły biznes winyli z piedestału, niewielu z nas uwierzyłoby, że taki renesans płyt winylowych jest jeszcze możliwy.

Czy płyta CD zniknie? Oczywiście jej perspektywy nie wyglądają teraz dobrze, ale przede wszystkim dalej oferuje ona trwałość i solidność oraz jakość, która jest obecnie naprawdę wyjątkowa. Biorąc pod uwagę, jak bardzo myliliśmy się co do winyli, byłoby głupotą spisywać CD na starty.

Przeczytaj także: Taylor Swift oskarżona o plagiat klipu do piosenki Anti-Hero. Czy i tym razem Amerykanka obroni swoją twórczość?

Nowy klip Taylor Swift wypełniają gwiazdy i ukryte smaczki. Rozszyfrowujemy easter eggi z „Bejeweled”
fot. materiały prasowe

Co więcej, patrząc na statystyki tego roku, role nieco się odwróciły. W 2022 roku mimo stale rosnącej sprzedaży płyt LP sprzedaż płyt CD wciąż maleje. W zeszłym roku sprzedaż winyli wzrosła do 135,6 mln funtów (wzrost o 23 procent), podczas gdy sprzedaż CD spadła o 2,9 procent, dając łączny zysk 150 mln funtów. Eksperci szacują, że w 2022 roku sprzedaż płyt winylowych faktycznie wyprzedzi płyty CD o prawie 20 milionów funtów.

Winyl jest obecnie istotny jak nigdy dotąd, zwłaszcza że format zbliża się do swojej 75. rocznicy. W dobie streamingu fizyczne zakupy muzyki pozostają istotną i zdrową częścią rynku muzycznego, dlatego niezmiernie cieszy nas fakt, że liczba sprzedawanych egzemplarzy z roku na rok rośnie

– powiedział Geoff Taylor, szef brytyjskiego przemysłu fonograficznego (BPI).

Taylor Swift za pomocą krążka Midnights pobiła kolejny rekord. Album jako pierwszy w XXI wieku sprzedaje się lepiej na winylu niż na CD. Zobacz także Jeffrey Dahmer: 5 piosenek, w których wspomniano seryjnego mordercę TVP miało propozycję wyprodukowania „Wiedźmina”, zanim projekt trafił do Netflixa Christian Bale: Jeśli dostajesz w Hollywood rolę, to tylko dlatego, że […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →