Shirlaine Forrest

Sting sprzedał prawa do swojej muzyki


11 lutego 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Sting dołącza do grona artystów, którzy w ostatnim czasie sprzedali część lub wszystkie prawa do swojej muzyki. Kto będzie teraz rozporządzał twórczością byłego frontmana The Police?

Taniej kupić, drożej sprzedać?

Bruce Springsteen, Bob Dylan, Bruno Mars, Paul Simon. To tylko niektórzy artyści, którzy w przeciągu ostatniego roku sprzedali część lub wszystkie prawa do swojej muzyki. Springsteen zarobił na tej transakcji 590 milionów dolarów, dzięki czemu znalazł się na szczycie zestawienia najlepiej zarabiających muzyków w 2021 roku. Podobne działania dotyczyły także katalogu muzyki Dawida Bowiego, który nie tak dawno został zakupiony przez Warner Chappell Music za 250 milionów dolarów.

Podobną ścieżką podążył teraz Sting. Były wokalista i basista rockowego zespołu The Police, który ma za sobą także bardzo udaną solową karierę, sprzedał całość swojej muzyki. Nabywcą został Universal Music Publishing Group.

Sting wraca do domu

Sprzedaż dotyczyła nie tylko solowych utworów Stinga, ale również i tych, które napisał dla The Police.

Wiele moich wspomnień z młodości łączy się z piosenkami, które napisał Sting – czy to mój pierwszy koncert The Police, w Filadelfii, słuchanie jego muzyki w radiu czy z płyt tak długo, aż przestawały działać.

Nigdy nie wyobrażałam sobie, że kiedyś stanę na czele firmy, która będzie mogła wziąć pod swoją opiekę dziedzictwo niezwykłej twórczości Stinga. Tutaj w UMPG, każdy z nas podchodzi do tej muzyki z zaszczytem, odpowiedzialnością oraz ogromną ekscytacją odnośnie tego, jak wiele możemy dla jego twórczości w przyszłości.

mówi Jody Gerson, prezeska Universal Music Publishing Group

Sting również nie kryje swojej ekscytacji i zadowolenia z tej współpracy.

Cieszę się, że Jody i jej zespół będzie zarządzał katalogiem moich utworów. Absolutną koniecznością jest, aby mój dorobek artystyczny miał dom tam, gdzie jest ceniony i szanowany – nie tylko po to, aby docierać do starych fanów na nowe sposoby, ale również by zaprezentować moją twórczość nowej publice, muzykom i młodszym pokoleniom. Przez całą moją karierę prowadziłem długą i udaną współpracę z UMG jako moją wytwórnią, dlatego zebranie tego wszystkiego pod tym jednym dachem było naturalne. A ja wracam do studia, gotowy na kolejny rozdział

komentuje artysta

Kwota transakcji nie została ujawniona, jednak różne źródła mówią o tym, że Sting sprzedał swoją muzykę za 250 – 350 milionów dolarów.

Sting – Englishman In New York

Sting dołącza do grona artystów, którzy w ostatnim czasie sprzedali część lub wszystkie prawa do swojej muzyki. Kto będzie teraz rozporządzał twórczością byłego frontmana The Police? Zobacz także Posłuchajcie tych 7 raperek, które rozkręciły się w 2023 roku 20 seriali, do których planujemy „kiedyś wrócić” Symulator przetrwania w Polsce lat 90. Gra, na którą warto […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →