Stare Miasto powraca! Niestety tylko na streamingi i płyty winylowe
Obserwuj nas na instagramie:
W rodzimym rap biznesie nadszedł czas na przypominanie słuchaczom o płytach, które ten gatunek rozkręcały w kraju nad Wisłą. Powracające właśnie na sklepowe półki legendarne i zapomniane płyty nieistniejącego już zespołu Stare Miasto to kolejne kamienie milowe polskiego hip hopu, które właśnie doczekały się swojej reedycji.
Stare Miasto i Minuty to kolejne klasyki, które po dwudziestu latach wracają do sprzedaży
Zespół Stare Miasto dwie dekady temu tworzyli Dizkret, Wujlok, WuBe i DJ Romek. Zespół zawiązał się pod koniec lat dziewięćdziesiątych i z miejsca stał się głównym elementem tak zwanej jasnej strony polskiego rapu. Młodzi warszawiacy wyróżniali się staro szkolnym i esencjonalnym podejściem do hip hopu. Stare Miasto stanęło w mocnej opozycji do twórczości, którą prezentowały hardkorowe formacji pokroju Molesty czy ZIP Składu. Twórczość zespołu Stare Miasto stanowiła wówczas doskonałą odpowiedź na rap z tej drugiej, ciemnej strony.
Debiutancki album, zatytułowany po prostu Stare Miasto Dizkret, Wujlok, WuBe i DJ Romek wypuścili już w roku 1998. To właśnie z tej płyty pochodzi singlowy klasyk, puszczany w telewizji numer Jak Się Poruszać. Już od pierwszej płyty natomiast za brzmienie Starego Miasta odpowiedzialny był producencki duet Majki i Korzeń. Ich płynące i jazzujące beaty, mocno inspirowane brzmieniem The Soulquarians, również mocno wybijały się na tle tego, co dwie dekady wstecz proponowali nasi rodzimi beatmakerzy. I właśnie te unikatowe jak na tamte czasy podkłady mocno wpłynęły na to, że dzisiaj także Starego Miasta słucha się równie przyjemnie. Pierwsza płyta zespołu dostarcza także ciekawe smaczki, jak chociażby gościnny udział Warszafskiego Deszczu.
Wypuszczone jako drugie Minuty premierę zaliczyły w roku 2001. Jest to album jeszcze bardziej udany od poprzednika. Ale też i różniący się nieco od debiutanckiego Starego Miasta. Brzmienie było jeszcze bardziej dopracowane i dopieszczone. Teksty raperów lepsze technicznie, ale i napisane z większą dozą refleksji, skupiające się na przemyśleniach wchodzących w dorosłe życie dwudziestolatków. Minuty to także pełne spostrzeżeń odbicie w oczach młodych ludzi krajobrazu wielkiego miasta na początku lat dwutysięcznych. Druga i niestety ostatnia wspólna płyta Dizkreta, Wujloka, WuBe i DJ-a Romka także dostarczyła słuchaczom ciekawych gościnnych występów. Na drugie Stare Miasto w odwiedziny wpadli bowiem Eldo, Pezet i Eis! Bezsprzecznie, Minuty, jak i Stare Miasto to bardzo istotne wydawnictwo dla rozwoju rapu w Polsce. I na szczęście, od dnia dzisiejszego oficjalnie dostępne w serwisach streamingowych.
Stare Miasto i Minuty od wczoraj na streamingach i winylu
Pierwsze Stare Miasto wydał polski oddział wytwórni PolyGram. Oficynę tę przekształcono następnie w Universal Music Polska i tam też ukazały się następujące po debiucie Minuty. Za pojawienie się tych obu albumów w serwisach streamingowych podziękować należy z kolei Def Jam Recordings Poland. I to właśnie ten label, przy współpracy z JuNouMi Records odpowiedzialny jest również za ponowne wprowadzenie płyt Starego Miasta do sprzedaży. Warto przy tym zaznaczyć, po raz pierwszy w wersji winylowej. Minuty z odświeżoną przez Jacka Rudzkiego poligrafią, wzbogaconej o archiwalne zdjęcia zespołu z czasów nagrywania krążka, zakupić można już teraz. W tym celu utworzono stronę internetową www.staremiasto.org. Oprócz preorderu winylowego wydania albumu Minuty znaleźć można tam, między innymi, archiwalne materiały ukazujące historię Starego Miasta. Debiut zespołu do sprzedaży ma trafić z kolei w 2022 roku.
Stare Miasto – Minuty – odsłuch
Moda na klasykę?
Polski rap osiągnął już ten wiek, w którym znacznej części słuchaczy nie było jeszcze na świecie lub dopiero po nim raczkowali, gdy płyty stanowiące już klasykę gatunku zaliczały swoje premiery. Czas zatem, aby i obecne pokolenie usłyszało albumy, które niejako przecierały większość szlaków. W ostatnim czasie taki właśnie ruch uczynił dla przykładu TEDE wracając do swojego S.P.O.R.T.-u. Jak i wspomniany już ZIP Skład, który ponownie zaserwował słuchaczom Chleb Powszedni. Najświeższą natomiast reedycją ponad dwudziestoletnich już klasyków są właśnie opisywane Stare Miasto i Minuty. A jaki jest kolejny legendarny album, który chcielibyście, aby trafił do ponownej sprzedaży?
Stare Miasto – Stare Miasto – odsłuch
Klasyczne albumy “Stare Miasto” i “Minuty”, które Dizkret, Wujlok, WuBe i DJ Romek trafiły na streamingi, a już w wkrótce ukażą się na płytach winylowych.
Obserwuj nas na instagramie: