fot. materiały prasowe (oscars.com)

Rosyjska Akademia Filmowa nie zgłosi swojego kandydata do Oscara 2023


28 września 2022

Podziel się newsem:

Rosyjska Akademia Filmowa ogłosiła, że żaden rosyjski film nie zostanie w tym roku wytypowany jako ich kandydat do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy.

W wystosowanym oficjalnym oświadczeniu Rosyjska Akademia Filmowa ogłosiła, że z powodu konfliktu, jaki wytworzył się między Rosją a Stanami Zjednoczonymi w wyniku toczącej się wojny w Ukrainie, żaden z rosyjskich filmów nie będzie w tym roku walczył o Oscara.

Przeczytaj także: Oscary 2023 – wiemy, kiedy odbędzie się gala

Rosyjska Akademia Filmowa nie zgłosi swojego kandydata do Oscara 2023
Statuetka oscarowa, fot. AP Photo/Lewis Joly, Pool

Ceremonia rozdania Oscarów w 2023 roku odbędzie się więc bez potencjalnego udziału reprezentacji kinematografii rosyjskiej. Oświadczenie Rosjan nie powinno dziwić, szczególnie że w tym roku wiele imprez filmowych nie chciało ugościć w swoich programach i konkursach rosyjskich filmów. Tak było m.in. na międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, który podjął decyzję o zakazie udziału rosyjskich delegacji lub osób związanych z putinowskim rządem, z wyjątkiem niezależnych filmowców pochodzenia rosyjskiego, którzy finalnie zostali dopuszczeni do konkursu.

Mająca podłoże polityczne decyzja Rosyjskiej Akademii Filmowej zaskoczyła jednak sporo osób w samej Rosji. O jej podjęciu nie wiedział na przykład sam szef komisji odpowiedzialnej za wysyłanie rosyjskich filmów do rozdającej Oscary Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej – reżyser filmowy Pawieł Czuchraj. Mający na koncie nominacje do Oscara i Złotego Globu twórca nazwał decyzję „podjętą za jego plecami”, a następnie zrezygnował z piastowanego przez niego urzędu.

Odmienne zdanie wygłosił natomiast Nikita Michałkow, gorący zwolennik Putina. Gigant rosyjskiego kina zaproponował przy okazji stworzenie euroazjatyckiej alternatywy oscarowej gali, twierdząc, że udział Rosji w tej amerykańskiej jest całkowicie bezsensowny:

Wydaje mi się, że wybór filmu, który będzie reprezentował Rosję w kraju, który w rzeczywistości obecnie zaprzecza istnieniu Rosji, po prostu nie ma sensu

– powiedział rosyjski reżyser.

Co ciekawe, Michałkow był trzykrotnie nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny – w 1992 roku za Urgę, w 1994 roku za Spalonych słońcem i w 2007 roku za Dwunastu. Jest również ostatnim Rosjaninem, który zdobył Oscara za Najlepszy Międzynarodowy Film Fabularny. Do tej pory Rosja i jej reprezentanci w różnych kategoriach zgromadzili aż 39 Oscarów, a także 177 nominacji.

Rosyjska Akademia Filmowa ogłosiła, że żaden rosyjski film nie zostanie w tym roku wytypowany jako ich kandydat do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Zobacz także Jeffrey Dahmer: 5 piosenek, w których wspomniano seryjnego mordercę TVP miało propozycję wyprodukowania „Wiedźmina”, zanim projekt trafił do Netflixa Christian Bale: Jeśli dostajesz w Hollywood rolę, to tylko […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →