kadr z filmu „RRR”

Oscarowy utwór „Naatu Naatu” przeszedł do historii. Jak pokonał Rihannę i Lady Gagę?


13 marca 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Za nami 95. ceremonia wręczenia Oscarów. Indyjski film RRR zdobył statuetkę za utwór Naatu Naatu, który w swojej kategorii przebił samą Rihannę i Lady Gagę. Czemu zawdzięcza swój sukces?

Historyczna nagroda dla RRR

RRR (skrót tod Rise, Roar, Revolt) to film akcji w języku telugu wyreżyserowany przez SS Rajamouliego – jak dotąd najdroższy indyjski film, jaki kiedykolwiek powstał, a jednocześnie jeden z najbardziej dochodowych. Fenomen filmu, który możemy zobaczyć na Netfliksie, zaskoczył samych twórców, którzy nie spodziewali się tak dobrego przyjęcia szalonej produkcji.

RRR to historia o dwóch odważnych bohaterach, oficerze policji Raju (Ram Charan) oraz obrońcy plemienia Gondów, Bheemie (NT Rama Rao Jr.), którzy mierzą się z rzeczywistością Indii w 1920 r., gdy na miejscu panują brytyjscy kolonizatorzy. Akcja napakowana jest scenami walki, efektami specjalnymi, pełnymi wybuchów, dzikich zwierząt i pościgów. Ponad trzygodzinnemu blockbusterowi niejednokrotnie brakuje logiki, absurd goni w nim absurd, a dramat miesza się co chwilę z komedią. Wisienką na torcie jest niesamowita choreografia, dzięki której film prezentuje wyjątkowe układy taneczne.

Podczas sceny, w której bohaterowie chcą upokorzyć zachodnich przybyszy rewelacyjnym tańcem, pojawia się utwór Naatu Naatu. Kino indyjskie ma dzięki temu powody do świętowania. Akademia Filmowa pierwszy raz w historii Oscarów wyróżniła utwór z indyjskiego filmu w kategorii najlepsza piosenka.

Naatu Naatu wygrał z Rihanną i Lady Gagą

„Wspaniale jest rywalizować z gwiazdami takimi jak Lady Gaga, Rihanna i wieloma innymi, ponieważ kiedy jest silna konkurencja, smak zwycięstwa jest większy, niż wygrana z nikim szczególnym” – mówił jeszcze przed wygraną MM Keeravani. Utwór Naatu Naatu rywalizował w swojej kategorii z Hold My Hand Lady Gagi (Top Gun: Maverick), Lift Me Up Rihanny (Czarna pantera: Wakanda w moim sercu), Applause Sofii Carson (Tell It Like a Woman) oraz This Is a Life Son Lux, Davida Byrne’a i Mitski (Wszystko wszędzie naraz).

Piosenka zawdzięcza swój sukces przede wszystkim fenomenalnej scenie, w której się pojawiła. Wspomniana walka taneczna to kilka minut czystej energii. Ruchy taneczne zostały skrojone pod współczesne formy przekazu – RRR dzięki Naatu Naatu zdobył był uznanie wśród miłośników tiktokowych trendów tanecznych, gdzie utwór szybko stał się wiralem. To przełom dla indyjskiego kina Tollywood, czyli filmom w języku telugu, które tuż po Bollywood, są najpopularniejszymi produkcjami indyjskimi.

Tancerze razem z wykonawcami (Rahul Sipligunj, Kaala Bhairava) zagrali utwór Naatu Naatu podczas oscarowej gali, zachwycając zgromadzonych na sali miłośników kina.

Czytaj też: Oscary 2023: Kto dostał statuetkę i co z polskim kandydatem, „IO”?

Za nami 95. ceremonia wręczenia Oscarów. Indyjski film RRR zdobył statuetkę za utwór Naatu Naatu, który w swojej kategorii przebił samą Rihannę i Lady Gagę. Czemu zawdzięcza swój sukces? Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →