fot. „Jimmy Kimmel Live"

Quentin Tarantino wybrał siedem najlepszych filmów wszech czasów


31 października 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Quentin Tarantino wybrał siedem najlepszych filmów wszech czasów. Na jakie produkcje słynny reżyser oddał swój głos?

Szczęśliwa siódemka

Już tylko jeden film dzieli Quentina Tarantino od przejścia na reżyserską emeryturę. Twórca takich klasyków, jak Pulp Fiction, Bękarty Wojny, Wściekłe psy, a także bardzo dobrze ocenianego ostatniego filmu Pewnego razu w… Hollywood bez wątpienia zapisał się w historii kinematografii. Zrobił w końcu dla branży filmowej naprawdę wiele, dostarczając widzom bardzo dopracowane dzieła, które zapewniły mu miejsce wśród najpopularniejszych światowych reżyserów.

Przeczytaj także: Quentin Tarantino o Kanye Weście: „To nieprawda, że wpadł na pomysł Django”

Quentin Tarantino o Kanye Weście: „Nie ma w tym prawdy, że wpadł na pomysł Django”
fot. wikicommons

Ze zdaniem i opiniami 59-letniego dziś reżysera od dawna liczy się cały świat. Najnowsza wypowiedź, którą zdecydowanie warto odnotować, dotyczy wyboru siedmiu najlepszych filmów. Takich, które według Quentina Tarantino miały dla kina pionierskie znaczenie. Podczas rozmowy w programie prowadzonym przez Jimmy’ego Kimmela początkowy wybór padł jedynie na Teksańską masakrę piłą mechaniczną, jednak po dłuższym zastanowieniu reżyser pociągnął dalej temat swoich rozważań:

Cóż, nie ma wielu tak dobrych filmów – to jedynie pokazuje nam, że ​​forma sztuki filmowej jest naprawdę trudna. Kiedy mówimy bowiem o doskonałych filmach, określamy je według estetyki danej osoby. Tylko czasami próbujemy uwzględnić szersze spektrum, a także całą otoczkę spajającą ową estetykę. Doskonałe filmy w pewnym stopniu krzyżują jednak wszystkie estetyki, dostarczając nam czegoś zupełnie nowego. Moje idealne siedem filmów może nie być wyborem oczywistym dla wszystkich i nie każdy się z nim zgodzi. Każdy ma bowiem swój ulubiony warsztat, który na pewno pozwoli na wybór całkowicie odmiennych produkcji. Moja lista to jednak moja lista. I tyle

– powiedział reżyser.

Tarantino po chwili namysłu ujawnił, że oprócz Teksańskiej masakry piłą mechaniczną, na jego siedem najlepszych filmów składają się: Szczęki (1975), Egzorcysta (1973), Annie Hall (1977), Młody Frankenstein (1974) i Powrót do przyszłości (1985). Do tego grona dołączył również westernowy film Sama Peckinpaha z 1959 roku, The Wild Bunch, który finalnie został nazwany przez Tarantino filmem nieidealnym, jednak na tyle ważnym dla branży filmowej, że jego obecność była tu obowiązkowa.

Który film okaże się finalną produkcją słynnego reżysera?

Quentin Tarantino już od czasów premiery swojego filmu z 1992 roku Wściekłe psy zapowiadał, że zakończy reżyserską karierę, gdy jego licznik dobije do dziesięciu produkcji. Podczas Festiwalu Filmowego w Rzymie reżyser ujawnił światu pewną wskazówkę, która być może wskazuje nam jego ostatnie dzieło. Tarantino chciałby bowiem, aby jego ostatnia produkcja była inspirowana westernem. Podczas przeprowadzanego panelu reżyser przyznał, że chciałby nakręcić film we Włoszech, a dokładniej w słynnym rzymskim Cinecitta Studios, gdzie powstały takie produkcje jak Ben Hur, Kleopatra, La Dolce Vita, a także Angielski pacjent.

Bardzo bym tego chciał. Wiem, że moja żona byłaby zachwycona tym pomysłem. Byłoby to wyjątkowe i cudowne, zwłaszcza gdyby udało nam się kręcić w Cinecitta. Muszę wymyślić właściwą historię. Nie mogę doczekać się procesu tworzenia tego filmu. Chcę nakręcić coś w stylistyce „spaghetti westernu”, w którym wszyscy mówią w innych językach. Bandyta jest Włochem, bohater jest Amerykaninem, zły szeryf jest Niemcem, dziewczyna bandyty, pracująca w salonie fryzjerskim, jest Izraelką. I każdy mówi innym językiem

– skwitował Tarantino.

Do tej pory reżyser stworzył takie filmy jak: Wściekłe psy (1992), Pulp Fiction (1994), Jackie Brown (1997), Kill Bill: Vol. 1 (2003), Kill Bill: Vol. 2 (2004), Grindhouse Presents: Death Proof (2007), Bękarty wojny (2009), Django (2012), Nienawistna ósemka (2015), Pewnego razu w… Hollywood (2019).


W Biletomat.pl znamy się na tym, co robimy – dostarczamy emocje uczestnikom wydarzeń, a ich organizatorom zapewniamy doświadczenie i niezawodność. Chcesz się o tym przekonać? Sprawdź warunki współpracy z Biletomat.pl, który wraz z Muno.pl, Rytmy.pl i FTB.pl tworzy rodzinę marek grupy mediowej Time For Friends. Naszym celemjest Twój sukces, a dzięki kompleksowej obsłudze bileteryjno-promocyjnej jest on w zasięgu Twojej ręki. Dołącz do stale wydłużającej się listy naszych partnerów, z najbardziej znanymi klubami w Polsce i organizatorami największych imprez i festiwali w kraju.

Quentin Tarantino wybrał siedem najlepszych filmów wszech czasów. Na jakie produkcje słynny reżyser oddał swój głos? Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka Macklemore zabrał ważny głos. „Hind’s Hall” pochwalił sam Tom Morello z RATM Szczęśliwa siódemka Już tylko jeden film […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →